romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rada Evropy: V Maďarsku přibývá diskriminace Romů, Židů, homosexuálů a dalších menšin

Budapešť, 17.12.2014 15:20, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

V Maďarsku přibývá diskriminace Romů, Židů, homosexuálů a dalších menšin. Ve své nové zprávě to uvedla Rada Evropy, organizace dohlížející na ochranu lidských práv v Evropě. Maďarské úřady proto vyzvala, aby proti rasově motivovanému násilí bojovaly a přijaly rovněž i další kroky, jak ochránit zranitelné osoby.

Rada Evropy se ve své zprávě zabývala širokou škálou lidskoprávních témat. Doporučení byla zveřejněna v době, kdy podle mnohých studií v Maďarsku přibývá chudoby a premiér Viktor Orbán zároveň čelí obviněním, že oslabuje demokratické standardy, poznamenala agentura AP.

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks navštívil Maďarsko na začátku července letošního roku. Ve své 44stránkové zprávě uvádí, že v zemi dochází "v posledních letech k celkovému zhoršení klimatu, pokud jde o toleranci". Nejviditelnějšími projevy netolerance je přitom chování právě k Romům. Maďarská vláda zatím zprávu Rady Evropy nekomentovala. V minulosti se ale vůči podobným kritikám ostře ohrazovala.

Zpráva vyjmenovává konkrétní případy násilí vůči romským obyvatelům a rovněž zmiňuje i vzestup krajněpravicového hnutí Jobbik a další podobných skupin, které například pořádaly různé pochody, jež měly "v romských vesnicích vzbuzovat strach".

"Komisař je hluboce znepokojen rozšířenou přítomností rasistických a extremistických organizací a hnutí v Maďarsku a extremismem přítomným v politickém prostředí," píše se ve zprávě.

Kvůli nenávistné kampani proti Romům byla několikrát kritizována i Česká republika. Například loni v říjnu vyjádřil komisař Muižnieks znepokojení nad pravidelnými protiromskými pochody. Vážným problémem rovněž zůstává i segregace romských dětí ve školství. České úřady by měly vyslat důrazný signál, že nebudou tolerovat žádné projevy nenávisti a zločiny z nenávisti, vyzval tehdy komisař.

Přečteno: 945x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Rada Evropy, Diskriminace, Extremismus, Jobbik, Antisemitismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo