romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rada Evropy: V Maďarsku přibývá diskriminace Romů, Židů, homosexuálů a dalších menšin

Budapešť, 17.12.2014 15:20, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

V Maďarsku přibývá diskriminace Romů, Židů, homosexuálů a dalších menšin. Ve své nové zprávě to uvedla Rada Evropy, organizace dohlížející na ochranu lidských práv v Evropě. Maďarské úřady proto vyzvala, aby proti rasově motivovanému násilí bojovaly a přijaly rovněž i další kroky, jak ochránit zranitelné osoby.

Rada Evropy se ve své zprávě zabývala širokou škálou lidskoprávních témat. Doporučení byla zveřejněna v době, kdy podle mnohých studií v Maďarsku přibývá chudoby a premiér Viktor Orbán zároveň čelí obviněním, že oslabuje demokratické standardy, poznamenala agentura AP.

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks navštívil Maďarsko na začátku července letošního roku. Ve své 44stránkové zprávě uvádí, že v zemi dochází "v posledních letech k celkovému zhoršení klimatu, pokud jde o toleranci". Nejviditelnějšími projevy netolerance je přitom chování právě k Romům. Maďarská vláda zatím zprávu Rady Evropy nekomentovala. V minulosti se ale vůči podobným kritikám ostře ohrazovala.

Zpráva vyjmenovává konkrétní případy násilí vůči romským obyvatelům a rovněž zmiňuje i vzestup krajněpravicového hnutí Jobbik a další podobných skupin, které například pořádaly různé pochody, jež měly "v romských vesnicích vzbuzovat strach".

"Komisař je hluboce znepokojen rozšířenou přítomností rasistických a extremistických organizací a hnutí v Maďarsku a extremismem přítomným v politickém prostředí," píše se ve zprávě.

Kvůli nenávistné kampani proti Romům byla několikrát kritizována i Česká republika. Například loni v říjnu vyjádřil komisař Muižnieks znepokojení nad pravidelnými protiromskými pochody. Vážným problémem rovněž zůstává i segregace romských dětí ve školství. České úřady by měly vyslat důrazný signál, že nebudou tolerovat žádné projevy nenávisti a zločiny z nenávisti, vyzval tehdy komisař.

Přečteno: 934x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Rada Evropy, Diskriminace, Extremismus, Jobbik, Antisemitismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo