romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rada Evropy: V Maďarsku přibývá diskriminace Romů, Židů, homosexuálů a dalších menšin

Budapešť, 17.12.2014 15:20, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

V Maďarsku přibývá diskriminace Romů, Židů, homosexuálů a dalších menšin. Ve své nové zprávě to uvedla Rada Evropy, organizace dohlížející na ochranu lidských práv v Evropě. Maďarské úřady proto vyzvala, aby proti rasově motivovanému násilí bojovaly a přijaly rovněž i další kroky, jak ochránit zranitelné osoby.

Rada Evropy se ve své zprávě zabývala širokou škálou lidskoprávních témat. Doporučení byla zveřejněna v době, kdy podle mnohých studií v Maďarsku přibývá chudoby a premiér Viktor Orbán zároveň čelí obviněním, že oslabuje demokratické standardy, poznamenala agentura AP.

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks navštívil Maďarsko na začátku července letošního roku. Ve své 44stránkové zprávě uvádí, že v zemi dochází "v posledních letech k celkovému zhoršení klimatu, pokud jde o toleranci". Nejviditelnějšími projevy netolerance je přitom chování právě k Romům. Maďarská vláda zatím zprávu Rady Evropy nekomentovala. V minulosti se ale vůči podobným kritikám ostře ohrazovala.

Zpráva vyjmenovává konkrétní případy násilí vůči romským obyvatelům a rovněž zmiňuje i vzestup krajněpravicového hnutí Jobbik a další podobných skupin, které například pořádaly různé pochody, jež měly "v romských vesnicích vzbuzovat strach".

"Komisař je hluboce znepokojen rozšířenou přítomností rasistických a extremistických organizací a hnutí v Maďarsku a extremismem přítomným v politickém prostředí," píše se ve zprávě.

Kvůli nenávistné kampani proti Romům byla několikrát kritizována i Česká republika. Například loni v říjnu vyjádřil komisař Muižnieks znepokojení nad pravidelnými protiromskými pochody. Vážným problémem rovněž zůstává i segregace romských dětí ve školství. České úřady by měly vyslat důrazný signál, že nebudou tolerovat žádné projevy nenávisti a zločiny z nenávisti, vyzval tehdy komisař.

Přečteno: 933x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Rada Evropy, Diskriminace, Extremismus, Jobbik, Antisemitismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo