romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rakouský neonacista masakroval účastníky festivalu, česká média o tom zatím neinformovala

24.5.2016 13:09
V rakouském městečku Nenzing začal v neděli ráno 22. 5. 2016 sedmadvacetiletý muž po banální hádce s přítelkyní bezhlavě střílet do davu lidí (FOTO: YouTube.com)
V rakouském městečku Nenzing začal v neděli ráno 22. 5. 2016 sedmadvacetiletý muž po banální hádce s přítelkyní bezhlavě střílet do davu lidí (FOTO: YouTube.com)

Začátkem týdne informovala česká média stručně o tom, že v rakouském městečku Nenzing začal v neděli ráno sedmadvacetiletý muž po banální hádce s přítelkyní bezhlavě střílet do davu lidí. Dva muže zemřeli na místě, více než deset osob bylo zraněno. Poté co vypálil minimálně třicet ran, namířil střelec zbraň proti sobě. Ke střelbě došlo během tradiční akce místního motorkářského klubu The Lords spojené s venkovním koncertem. Kolem třetí hodiny ranní tu zbývalo zhruba 150 návštěvníků. Po střelbě vypukla na místě panika. Rakouský server Vorarlberg Online napsal, že mnozí návštěvníci akce prchali a hledali úkryt v lese, někteří se dostali až na blízkou dálnici. 

Blood & Honour

Nejradikálnější militantní neonacistickou organizaci „Blood & Honour“ (B&H, „Krev a čest“) založil v osmdesátých letech 20. století ve Velké Británii leader hudební neonacistické skinheadské skupiny Skrewdriver Ian Stuart Donaldson.
Původně byla založena jako rozsáhlá a výkonná distribuční síť rasistických a neonacistických materiálů mezi mládeží (navazující na německou mládežnickou organizaci Hitlerjugend), a to zejména v hudební oblasti. V řadě materiálů vyzývala i k násilným akcím. Název organizace je někdy zašifrován do číslice „28“. Pobočky má v desítkách zemí po celém světě.

Odborníci B&H spojují například s vražedními útoky na obydlí Romů v Maďarsku v letech 2009-2010, se sérií vražd Nacionálně-socialistického podzemí (NSU) v Německu (2000-2008), ale i se žhářským útokem ve Vítkově.

Přítelkyně útočníka, která zůstala bez zranění, zavolala policii a po jejím příjezdu rozsáhle vypovídala a identifikovala mrtvého pachatele, otce jejich malého syna. Několik zraněných leží v tuto chvíli v nemocnici, jeden z nich je v kritickém stavu.

Server iDNES.cz a další média citovala v neděli zprávu ČTK, v níž se uvádí, že „o motivech pachatele zatím není nic bližšího známo, vyšetřování dosud probíhá.“ ČTK sice avizovala pondělní tiskovou konferenci rakouské policie, na které informovala detailně o dosavadních výsledcích vyšetřování. V českých médiích o obsahu tiskovky nevyšly žádné informace. (Poznámka Romea.cz: Prakticky současně s vydáním našeho článku, informoval Český rozhlas, že v neděli do davu v Rakousku střílel neonacista. V úterý navíc o tom informovaly všechny hlavní zpravodajské servery na Slovensku.)

Recidivista, který nesměl mít zbraň

Na tiskové konferenci informovali zástupci kriminální policie o tom, že pachatel Gregoru S. jim byl dlouho dobře znám. Podle rakouského deníku Kurier byl muž v letech 2005-10 celkem osmkrát pravomocně odsouzen, mimo jiné za ublížení na zdraví a nebezpečné vyhrožování. O Vánocích roku 2005 se s dalšími neonacisty z místní pobočky mezinárodní skupiny Blood & Honour podílel na násilném útoku na návštěvníky punkového koncertu v Bludenze. Útočníci vyzbrojení baseballovými pálkami a plynovými pistolemi byli zatčeni a obvinění z ublížení na zdraví. Gregorovi S. soud zakázal vlastnit a nosit zbraně, v roce 2012 se podrobil psychiatrickému vyšetření. Dlouholetý aktivista neonacistické scény však podle policie nebyl v posledních letech aktivní.

Neonacistická scéna ve Vorarlbergsku je odborníky považovaná za vysoce nebezpečnou. Například v roce 2009 zde došlo k masové rvačce, při které jeden muž zemřel a několik lidí bylo zraněno. V listopadu a v únoru se její členové zúčastnili demonstrací proti uprchlíkům nepřiklad i ve Spielfeldu u maďarských hranic, který tehdy čelil největšímu náporu uprchlíků.

Policie nebyla připravená

Po střelbě provedla policie u střelce domovní prohlídku, během které našla uzamčenou plechovou truhlu a vevnitř granáty, válečné náboje či neonacistické tiskoviny. Zbraň, se kterou Gregor S. střílel do lidí je „Zastava M92“, což je zjednodušeně řečeno upravený kalašnikov a je v Rakousku jako vojenská zbraň zakázaná. Podle policie byla do Rakouska dovezená ilegálně.

Střelec byl do roku 2010 členem mezinárodní neonacistické sítě Blood & Honour. Policie zdůraznila, že v minulých letech neměla sebemenší důvod podezírat Gregora S. z pokračování v trestné činnosti. Na místě festivalu nebyly přítomné žádné pořádkové síly, vzhledem k tomu, že v předchozích ročnících se zde žádné problémy nevyskytly. Okolím festivalu pouze pravidelně projížděly policejní hlídky.

Narozdíl od českých informují rakouská i německá média o pozadí sobotní střelby rozsáhle už dva dny. Můžeme se jen dohadovat, zda by zdejší média o případu referovala intenzivněji za předpokladu, že by pachatelem střelby nebyl bílý Rakušan, nýbrž uprchlík nebo muslim.

Přečteno: 1791x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rakousko, střelba, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo