romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rakouští politici: Země nemůže přijmout víc než 100 tisíc uprchlíků ročně. Více spolupracovat musí i země jako Česko

21.12.2015 12:20
Werner Faymann (FOTO: Manfred Werner/Tsui)
Werner Faymann (FOTO: Manfred Werner/Tsui)

Rakousko nemůže přijmout ročně více než sto tisíc migrantů. V rozhovoru poskytnutém rádiu Ö1 to uvedl vicekancléř Reinhold Mitterlehner. Reagoval tak mimo jiné na výzvu Berlína, aby Vídeň omezila počet lidí, které nechává přes své území do Německa projít. Vicekancléř rovněž vyzval ke zvýšení tlaku na ty země Evropské unie, které nechtějí přijímat uprchlíky.

Horní hranice počtu lidí, které je Rakousko "s ohledem na kapacitu" schopné v příštím roce přijmout a ubytovat je devadesát až sto tisíc, uvedl Mitterlehner. V rozhovoru vicekancléř zároveň vyzval ke zvýšení tlaku na ty členské země Evropské unie, které nechtějí přijímat uprchlíky.

Odmítavý postoj některých zemí východní části Evropské unie včetně Česka k přijímání migrantů dlouhodobě kritizuje i rakouský kancléř Werner Faymann. Státy, které se nezapojí do schváleného přerozdělení běženců, by měly podle něj mít omezený přístup k fondům EU. Evropská komise ale už dříve uvedla, že tyto země nechce trestat, ale spíše přesvědčit, aby se zapojily víc.

Do Evropy přišly letos z Blízkého východu a severní Afriky statisíce lidí, velká část z nich po takzvané balkánské stezce, které vede mimo jiné právě přes Rakousko. Cílem většiny migrantů a uprchlíků však zůstává Německo, řada z nich o azyl požádala ale i v Rakousku.

Vídeň očekává, že letos v zemi žádost o azyl podá až 95 tisíc lidí, což odpovídá zhruba procentu místní populace. V roce 2014 přitom Rakousko zaregistrovalo pouze 28 tisíc žadatelů o azyl, z nichž 38 procentům nakonec ochranu poskytlo.

Přečteno: 716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo