romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rakouští politici: Země nemůže přijmout víc než 100 tisíc uprchlíků ročně. Více spolupracovat musí i země jako Česko

21.12.2015 12:20
Werner Faymann (FOTO: Manfred Werner/Tsui)
Werner Faymann (FOTO: Manfred Werner/Tsui)

Rakousko nemůže přijmout ročně více než sto tisíc migrantů. V rozhovoru poskytnutém rádiu Ö1 to uvedl vicekancléř Reinhold Mitterlehner. Reagoval tak mimo jiné na výzvu Berlína, aby Vídeň omezila počet lidí, které nechává přes své území do Německa projít. Vicekancléř rovněž vyzval ke zvýšení tlaku na ty země Evropské unie, které nechtějí přijímat uprchlíky.

Horní hranice počtu lidí, které je Rakousko "s ohledem na kapacitu" schopné v příštím roce přijmout a ubytovat je devadesát až sto tisíc, uvedl Mitterlehner. V rozhovoru vicekancléř zároveň vyzval ke zvýšení tlaku na ty členské země Evropské unie, které nechtějí přijímat uprchlíky.

Odmítavý postoj některých zemí východní části Evropské unie včetně Česka k přijímání migrantů dlouhodobě kritizuje i rakouský kancléř Werner Faymann. Státy, které se nezapojí do schváleného přerozdělení běženců, by měly podle něj mít omezený přístup k fondům EU. Evropská komise ale už dříve uvedla, že tyto země nechce trestat, ale spíše přesvědčit, aby se zapojily víc.

Do Evropy přišly letos z Blízkého východu a severní Afriky statisíce lidí, velká část z nich po takzvané balkánské stezce, které vede mimo jiné právě přes Rakousko. Cílem většiny migrantů a uprchlíků však zůstává Německo, řada z nich o azyl požádala ale i v Rakousku.

Vídeň očekává, že letos v zemi žádost o azyl podá až 95 tisíc lidí, což odpovídá zhruba procentu místní populace. V roce 2014 přitom Rakousko zaregistrovalo pouze 28 tisíc žadatelů o azyl, z nichž 38 procentům nakonec ochranu poskytlo.

Přečteno: 716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo