romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rasisté útočí na Romy v Žehre, kteří jsou v karanténě. Šíří nepravdivou zprávu, že dostávají alkohol zadarmo

14.5.2020 8:00
V květnu 2020 se slovenským internetem začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. (FOTO: Romea.cz)
V květnu 2020 se slovenským internetem začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. (FOTO: Romea.cz)

Slovenským internetem se začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. Téměř 6 000 sdílení už má status od účtu s názvem "Martin Palička", podle kterého je na fotografii Rom, který dostal zdarma pivo, které bylo zakoupeno ze státního rozpočtu, resp. z daní jiných občanů. Podle slovenské policie jde o dezinformaci, která byla autorem zmanipulovaná tak, aby vyvolala nenávistné vášně.

"K osadám, které jsou nebo byly v karanténě, jezdili obchodníci s potravinami, které jim prodávali, a právě pro tento účel byly například u osad zajištěné bankomaty, aby si Romové mohli vybrat hotovost," vyvrací o potravinách nebo dokonc eo alkoholu zdarma pro Romy policie a dodává, že jedinou známou pomocí ze strany státu ohledně potravin byla aktivita ze strany úřadu romské zmocněnkyně, která ale v žádném případě neobsahovala alkohol.

"Fotografia je skutečná, opravdu došlo k nákupu piva, resp. k jeho předání ze strany soukromé osoby, avšak policisté a vojáci muži na snímku nedovolili vzít alkoholické pivo do osady," dodala slovenská policie s tím, že například starostka Krompach otevřeně avizovala, že obyvatelé přilehlé osady si potraviny budou muset kupovat, aby zabránila šíření dezinformací o nadstandardní pomoci zdarma.

"Novinář fotograf na místě udělal několik snímků pečiva, masa, zeleniny a jogurtů. Jakmile však došlo k nakládání alkoholu a nezdravých potravin, které mimochodem nakupují všichni bez rozdílu pleti, fotograf namířil objektiv na skvělý záběr. Něco takového si nemohl odpustit. Jakoby Rom držící pivo byl horší než neRom držící pivo. Skvělé sousto následně pro jednotlivce, kteří šíří hoaxy, vymyšlené zprávy a tvrdí, že pivo dostal občan zdarma," uvádí k celé kauze Tomáš Šalmon ze serveru Hoax.sk, který se na vyvracení dezinformací a falešných zprách specializuje.

Přečteno: 501x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Hoax, Rasismus, dezinformace, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo