romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rasisté útočí na Romy v Žehre, kteří jsou v karanténě. Šíří nepravdivou zprávu, že dostávají alkohol zadarmo

14.5.2020 8:00
V květnu 2020 se slovenským internetem začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. (FOTO: Romea.cz)
V květnu 2020 se slovenským internetem začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. (FOTO: Romea.cz)

Slovenským internetem se začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. Téměř 6 000 sdílení už má status od účtu s názvem "Martin Palička", podle kterého je na fotografii Rom, který dostal zdarma pivo, které bylo zakoupeno ze státního rozpočtu, resp. z daní jiných občanů. Podle slovenské policie jde o dezinformaci, která byla autorem zmanipulovaná tak, aby vyvolala nenávistné vášně.

"K osadám, které jsou nebo byly v karanténě, jezdili obchodníci s potravinami, které jim prodávali, a právě pro tento účel byly například u osad zajištěné bankomaty, aby si Romové mohli vybrat hotovost," vyvrací o potravinách nebo dokonc eo alkoholu zdarma pro Romy policie a dodává, že jedinou známou pomocí ze strany státu ohledně potravin byla aktivita ze strany úřadu romské zmocněnkyně, která ale v žádném případě neobsahovala alkohol.

"Fotografia je skutečná, opravdu došlo k nákupu piva, resp. k jeho předání ze strany soukromé osoby, avšak policisté a vojáci muži na snímku nedovolili vzít alkoholické pivo do osady," dodala slovenská policie s tím, že například starostka Krompach otevřeně avizovala, že obyvatelé přilehlé osady si potraviny budou muset kupovat, aby zabránila šíření dezinformací o nadstandardní pomoci zdarma.

"Novinář fotograf na místě udělal několik snímků pečiva, masa, zeleniny a jogurtů. Jakmile však došlo k nakládání alkoholu a nezdravých potravin, které mimochodem nakupují všichni bez rozdílu pleti, fotograf namířil objektiv na skvělý záběr. Něco takového si nemohl odpustit. Jakoby Rom držící pivo byl horší než neRom držící pivo. Skvělé sousto následně pro jednotlivce, kteří šíří hoaxy, vymyšlené zprávy a tvrdí, že pivo dostal občan zdarma," uvádí k celé kauze Tomáš Šalmon ze serveru Hoax.sk, který se na vyvracení dezinformací a falešných zprách specializuje.

Přečteno: 443x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Hoax, Rasismus, dezinformace, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo