romea - logo
24. února 2021 (středa)
svátek má Matěj

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rasisté útočí na Romy v Žehre, kteří jsou v karanténě. Šíří nepravdivou zprávu, že dostávají alkohol zadarmo

14.5.2020 8:00
V květnu 2020 se slovenským internetem začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. (FOTO: Romea.cz)
V květnu 2020 se slovenským internetem začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. (FOTO: Romea.cz)

Slovenským internetem se začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. Téměř 6 000 sdílení už má status od účtu s názvem "Martin Palička", podle kterého je na fotografii Rom, který dostal zdarma pivo, které bylo zakoupeno ze státního rozpočtu, resp. z daní jiných občanů. Podle slovenské policie jde o dezinformaci, která byla autorem zmanipulovaná tak, aby vyvolala nenávistné vášně.

"K osadám, které jsou nebo byly v karanténě, jezdili obchodníci s potravinami, které jim prodávali, a právě pro tento účel byly například u osad zajištěné bankomaty, aby si Romové mohli vybrat hotovost," vyvrací o potravinách nebo dokonc eo alkoholu zdarma pro Romy policie a dodává, že jedinou známou pomocí ze strany státu ohledně potravin byla aktivita ze strany úřadu romské zmocněnkyně, která ale v žádném případě neobsahovala alkohol.

"Fotografia je skutečná, opravdu došlo k nákupu piva, resp. k jeho předání ze strany soukromé osoby, avšak policisté a vojáci muži na snímku nedovolili vzít alkoholické pivo do osady," dodala slovenská policie s tím, že například starostka Krompach otevřeně avizovala, že obyvatelé přilehlé osady si potraviny budou muset kupovat, aby zabránila šíření dezinformací o nadstandardní pomoci zdarma.

"Novinář fotograf na místě udělal několik snímků pečiva, masa, zeleniny a jogurtů. Jakmile však došlo k nakládání alkoholu a nezdravých potravin, které mimochodem nakupují všichni bez rozdílu pleti, fotograf namířil objektiv na skvělý záběr. Něco takového si nemohl odpustit. Jakoby Rom držící pivo byl horší než neRom držící pivo. Skvělé sousto následně pro jednotlivce, kteří šíří hoaxy, vymyšlené zprávy a tvrdí, že pivo dostal občan zdarma," uvádí k celé kauze Tomáš Šalmon ze serveru Hoax.sk, který se na vyvracení dezinformací a falešných zprách specializuje.

Přečteno: 523x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Hoax, Rasismus, dezinformace, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo