romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rasisté útočí na Romy v Žehre, kteří jsou v karanténě. Šíří nepravdivou zprávu, že dostávají alkohol zadarmo

14.5.2020 8:00
V květnu 2020 se slovenským internetem začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. (FOTO: Romea.cz)
V květnu 2020 se slovenským internetem začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. (FOTO: Romea.cz)

Slovenským internetem se začal šířit hoax o tom, že Romové z Žehry, kteří jsou v karanténě, dostávají zdarma alkohol. Téměř 6 000 sdílení už má status od účtu s názvem "Martin Palička", podle kterého je na fotografii Rom, který dostal zdarma pivo, které bylo zakoupeno ze státního rozpočtu, resp. z daní jiných občanů. Podle slovenské policie jde o dezinformaci, která byla autorem zmanipulovaná tak, aby vyvolala nenávistné vášně.

"K osadám, které jsou nebo byly v karanténě, jezdili obchodníci s potravinami, které jim prodávali, a právě pro tento účel byly například u osad zajištěné bankomaty, aby si Romové mohli vybrat hotovost," vyvrací o potravinách nebo dokonc eo alkoholu zdarma pro Romy policie a dodává, že jedinou známou pomocí ze strany státu ohledně potravin byla aktivita ze strany úřadu romské zmocněnkyně, která ale v žádném případě neobsahovala alkohol.

"Fotografia je skutečná, opravdu došlo k nákupu piva, resp. k jeho předání ze strany soukromé osoby, avšak policisté a vojáci muži na snímku nedovolili vzít alkoholické pivo do osady," dodala slovenská policie s tím, že například starostka Krompach otevřeně avizovala, že obyvatelé přilehlé osady si potraviny budou muset kupovat, aby zabránila šíření dezinformací o nadstandardní pomoci zdarma.

"Novinář fotograf na místě udělal několik snímků pečiva, masa, zeleniny a jogurtů. Jakmile však došlo k nakládání alkoholu a nezdravých potravin, které mimochodem nakupují všichni bez rozdílu pleti, fotograf namířil objektiv na skvělý záběr. Něco takového si nemohl odpustit. Jakoby Rom držící pivo byl horší než neRom držící pivo. Skvělé sousto následně pro jednotlivce, kteří šíří hoaxy, vymyšlené zprávy a tvrdí, že pivo dostal občan zdarma," uvádí k celé kauze Tomáš Šalmon ze serveru Hoax.sk, který se na vyvracení dezinformací a falešných zprách specializuje.

Přečteno: 512x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Hoax, Rasismus, dezinformace, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo