romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rasističtí politici rozdmýchali na Slovensku nenávistnou kampaň proti Romům kvůli pandemickému příspěvku pro děti z chudých rodin

20.5.2021 21:45
Ilustrační FOTO: martaposemuckel, Pixabay.com
Ilustrační FOTO: martaposemuckel, Pixabay.com

Slovenskou vládou schválený návrh na jednorázový příspěvek v hodnotě 333 eur (cca 8500 Kč) pro dítě jako odškodnění rodin za omezení v důsledku pandemie vyvolal na Slovensku vlnu nenávisti proti Romům. Podle poslance Petera Polláka (OĽaNO) měla vláda jasněji a mnohem dříve veřejnosti objasnit, pro koho je pomoc primárně určena.

Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) o tom rozhodla koaliční rada. Návrh vyvolal nejen kritiku vlády, ale i šířící se nenávist proti romské menšině na internetu. A to až tak, že se objevovaly dezinformace, které šířily nepravdivou zprávu, že se bílá pracující rodina finančně složí na podporu vícečetné romské rodiny z osady nebo z košického sídliště Luník IX.

Podle slovenského Denníku N, který o tom informoval, vládní rozhodnutí zneužili k útokům na Romy i politici. Například poslanec strany Smer-SD Ľuboš Blaha (SMER) nebo skupina bývalých Kotlebovců z okolí Milana Uhríka. Ten se společně s Milanem Mazurkem vyjádřil, že typickým příjemcem státního pandemického příspěvku je "osadnice s devíti dětmi, která nikdy nepracovala a nyní dostane tři tisíce eur". Po tomto videu, které shlédlo 300 tisíc lidí, se spustila obrovská nenávistná kampaň proti Romům.

Na video reagoval ministr práce a sociálních věcí Milan Krajniak (SME RODINA), který své příznivce vyzval, aby tyto informace uváděly na pravou míru. Podle Krajniaka je pandemický příspěvek určen pro děti v hmotné nouzi. Podle tabulky, kterou Krajniak zveřejnil, náleží příspěvek především samoživitelkám nebo rodinám, které mají maximálně tři děti.

Přečteno: 865x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo