romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řecká policie zatkla šéfa a některé poslance neonacistické strany Zlatý úsvit

Athény, 28.9.2013 13:39, (ROMEA)
Vůdce řecké parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos
Vůdce řecké parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos

Řecká policie dnes provedla rozsáhlý zátah proti neonacistické parlamentní straně Zlatý úsvit. Zatkla jejího šéfa Nikolaose Michaloliakose a několik poslanců a členů strany. Justice podle agentury AFP zdůvodnila zatýkání především příslušností těchto osob k zločinecké organizaci, ale u některých i podezřením z fyzického násilí a vraždy. Vláda nicméně ujišťuje, že zátah v zemi nevyvolá politickou nestabilitu.

Za mřížemi nejprve ráno skončili Michaloliakos, tři poslanci a 12 členů této neonacistické strany, založené v roce 1980. Policie obdržela od Nejvyššího soudu celkem asi 30 zatykačů v rámci vyšetřování Zlatého úsvitu, jehož členům a přívržencům se připisují mnohé ze zhruba 300 útoků proti cizincům, které se v Řecku odehrály od října 2011.

Zátah nevyvolá politickou nestabilitu v Řecku, ujistil ministr financí Jannis Sturnaras. Ministr spravedlnosti zase všem zadrženým slíbil spravedlivý soud. Vláda se ale k policejnímu zátahu jinak blíže nevyjádřila. "Demokracie je s to se bránit. Justice udělá svou práci," řekl mluvčí kabinetu.

Od roku 1974 jde přitom teprve o první případ, kdy byl ve funkci zatčen nějaký šéf strany či poslanci. Vládě, která se připravuje na převzetí půlročního předsednictví Evropské unie od 1. ledna, mnozí lidé doma i v zahraničí vyčítali, že je vůči Zlatému úsvitu příliš benevolentní. Tato rasistická a protižidovská strana těžila z nezaměstnanosti a chudoby, které zasáhly obyvatele v důsledku krize. Při loňských volbách získala sedm procent hlasů a poprvé vstoupila do parlamentu. Obsadila tam 18 z celkových 300 křesel.

"Tato zatčení mají zastavit zhoršující se obraz Řecka v zahraničí. Je to vzkaz k použití doma i v zahraničí," poznamenal řecký analytik Ilias Nikolakopulos.

Řecká justice začala nedávno sbírat důkazy proti neonacistické straně Zlatý úsvit s cílem ji případně označit za zločineckou organizaci. Podnět k tomu dala vražda levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fisase, jehož 18. září zabil neonacistický extremista.

V souvislosti s vraždou úřady již dříve kromě vraha zadržely nejméně osm členů nebo stoupenců nacionalistického Zlatého úsvitu, kteří jsou také spojováni s tímto zločinem. Tisk zveřejnil snímek pachatele vraždy, jak se objímá s jedním z poslanců této protiimigrantské strany.

Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění Zlatý úsvit ztratil po vraždě část volební podpory. V souvislosti se smrtí aktivisty rezignovali i dva vysocí představitelé řecké policie. Objevily se totiž informace, že někteří policisté byli na neonacisty napojeni.

VIDEO

Přečteno: 652x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Neonacismus, EU, Extremismus, Rasismus, Zlatý úsvitHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo