romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Reportáž z Rudňan po zásahu policie: Nejdřív útočili oni na nás, potom my na ně, popisují Romové

11.8.2015 15:08
Muž z osady Zabijanec v Rudňanoch se zraněním na hlavě po zásahu policie (FOTO: Rudolf Sivý)
Muž z osady Zabijanec v Rudňanoch se zraněním na hlavě po zásahu policie (FOTO: Rudolf Sivý)

Z neděle 3. na pondělí 4. srpna došlo v romské osadě v obci Rudňany na Slovensku ke konfliktu mezi skupinou místních obyvatel a policisty, kteří byli přivolaní kvůli rvačce mezi příbuznými. Lidé z osady tvrdí, že přivolaná policie bezdůvodně zasáhla v jiné části osady, než kde se odehrála samotná rvačka. Reportáž přímo z osady, kde ke spornému zásahu policistů došlo, poskytl serveru Romea.cz Rudolf Sivý, pracovník slovenské neziskové organizace Zdravé komunity. Reportáž vyšla už také na serveru Aktuality.sk.

Sedmnáctiletý Šimon Horváth ukazuje v chatrči oteklé oko, nad nímž má tržnou ránu. Na rameni mu je ještě vidět postupně mizející modřiny a škrábance.

"Za zločin útoku na veřejného činitele ...," ukazuje sedmnáctiletý Rom oznámení o zahájení trestního stíhání pěti osob po razii v Rudňanoch.

Při policejním zákroku v romské osadě Zabijanec v Rudňanoch v okrese Spišská Nová Ves utrpělo v neděli večer sedm policisté různá zranění. Oficiální verze košických policistů je, že na ně zaútočili místní Romové, přičemž zranili sedm policistů. Muži zákona zadrželi devět osob, z toho tři mladistvé, mezi nimi je i Šimon Horváth.

Ten tvrdí, že nejprve byl na policejní stanici v sousedních Markušovcích, kde odmítl podepsat přiznání o házení kamenů na policisty.

"Převezli mě do Spišské, a tam mě také zbili a polévali studenou vodou - čtyři nebo pět," popisuje Šimon Horváth pobyt v cele předběžného zadržení. A říká, že tam strávil čtyři dny, pak ho s papírem o zahájení trestního stíhání poslali domů do osady.

Celý konflikt prý začal bitkou dvou bratrů, na které Romové zavolali hlídku, shodují se místní. Z části to potvrdila i košická policie. Průběh akce ale popisují obě strany odlišně.

"Přišlo nejdříve jedno auto a křičelo na muže, ať jdou dovnitř a nedělají hluk, jinak bude bitka," popisuje Šimon. Do odjíždějící hlídky měl tehdy někdo hodit kameny.

"O několik minut jsem se byl vymočit ven za dům, když přišlo komando. "Udeřili mě zezadu tak, až jsem spadl, a pak mě odvlekli do auta," vzpomíná Šimon Horváth. Odmítá, že by házel kameny, policie si myslí opak.

Po svatbě přišlo komando

Osada Zabijanec v Rudňanoch při Spišské Nové Vsi patří mezi nejzaostalejší romské kolonie na Slovensku. Dá se rozdělit na dvě části. Spodní, kde jsou tři příbytky a zbytek kolonie je několik metrů na kopci. Na kraji obce v bývalých prostorách dolu žije bez přístupu k vodě přes čtyři sta lidí. Většina z nich se jmenují Horváthovci nebo Kotlárovci. Ve zdevastovaných bytovkách nebo vlastně vybudovaných zděných či dřevěných chatrčích.

Všudypřítomný je smrad, mouchy a na chodnících výkaly. V samotných Rudňanoch se přitom nacházejí další čtyři osady. Nejhorší pohled je na dvoupatrovou činžovní dům, jakoby zasazený do jámy. Místní Romové žijící ve druhém patře si vybudovali dřevěné můstky připomínající lávky pro lodě, aby se dostali do svých pokojů.

Vodu na mytí berou z potoka, vodu na pití zase nosí v plastových lahvích na kárkách nebo v plátěných pytlích z téměř kilometr vzdáleného družstva. Na cestě pod lesem mezi Rudňany a sousedními Markušovci je neustálý ruch. Před několika měsíci tak již autobus srazil malá holka. Srážku naštěstí přežila.

"Seděli jsme tady u stolu, oslavovali jsme svatbu, když policisté vykopli dveře a začali nás mlátit obušky," rozzlobeně popisuje konflikt s policisty Róbert Horváth ve svém příbytku a ukazuje přitom na rozbitou židli.

Podle svých slov Romové na policisty neútočili, dokud jim nevtrhli do příbytku. "Proč nás přišli bít, když jsme jim nic nedělali? Kdo nám zaplatí, co zničili?" ptá se rozčileně. Vlastní kroucení hlavou mu dává jasnou odpověď.

Přiznává, že většina chlapů v osadě byla během oslav posilněný alkoholem. Když si uvědomili, co se děje, obrátili svůj hněv proti zásahovce. "Oni šli do nás a pak my do nich," vysvětlil jednoduše Horváth.

Tržné rány, modřiny i rozbitý nábytek

Přibližně čtyřicetiletý Rom má na hlavě viditelnou tržnou ránu. "Lékaři mi odmítli dát papír o ošetření, pouze mi to nastříkali nějakým sprejem a poslali mě domů," stěžuje si. Horváth sice nemá lékařskou zprávu, ale den po zásahu mu lékařka vystavila potvrzení o 7denní pracovní neschopnosti.

Několik domů v osadě má namísto oken pouze papíry nebo dřevěné desky. Podle osadníků jim jejich rozbili policisté.

Asi padesátiletá Margita Horváthová žije v jedné místnosti s dalšími 24 lidmi. Pokoj slouží pouze k přespávání. Během razie byla také na oslavách, pak našla doma pouze rozbitý televizor, pračku a okno.

V potoce za osadou je dodnes zahozen další televizor, který má prostřelenou obrazovku. Policie připouští, že použila varovné výstřely.

Jak dlouho trval zásah, se neumějí shodnout ani samotní Romové z osady. Někteří hovoří o dvou hodinách, jiný zase že policie odešla až kolem třetí ráno. Začátek zásahu přitom byl přibližně o 22. hodině.

Policisté v kuklách vtrhli i do příbytku mentálně zaostalého němého muže. Když zjistili, že neumí mluvit, odešli.

Stále není jasno

Pavel Kotlár má polovinu horní části oteklou a fialovou, dlaň a malíček ovázaný, pod levým okem další modřinu. Zranění mu měly způsobit policisté v kuklách.

"Když přišli, byl velký křik, syn vyběhl z domu se podívat, co se děje, a já za ním," tvrdí Kotlár, jak se měl zaplést do konfliktu v razii, která připomíná podobné kontroverzní razie košických policistů v Moldavě nad Bodvou před dvěma lety nebo ve Vrbnici u Michalovcích z letošního dubna.

"Dostal jsem dvě rány obuškem a pak mě ještě bili na zemi a za nohy vytáhli z osady na cestu," s emocemi popisuje Kotlár. Za chvíli přiběhne i s roztrhaným tričkem a tepláky, které v ten večer měl mít oblečené. Muži z osady jsou na policisty naštvaní. Někteří otevřeně přiznávají, že kdyby neměli kukly, vybavili by si s nimi účty.

Co se skutečně dělo během zásahu, není jasné. Dva dny po incidentu přišel na místo i romský zmocněnec Peter Pollák. Policie odmítá zveřejnit celý průběh zásahu, během akce přitom vyčlenila i kilometrovou ochrannou zónu, kdy nikdo nesměl vstoupit, ani vyjít z osady, ani projít po cestě, která vede podél Zabijanci.

Romové tvrdí, že někteří policisté maskovaní v kuklách měli během zásahu na hlavách připnuté i malé kamery, košické policejní ředitelství zveřejnilo pouze osm minut videa ze zásahu, který se ale odehrával mimo příbytky. Na nekvalitním záznamu je vidět skupinu Romů, jak hází do policistů kameny.

Na sobotu ohlásila protest proti romské kriminalitě v Rudňanoch kontroverzní strana 7 statečných. Její lídr Vladimír Gürtler působí jako mluvčí Banskobystrické župy pod vedením extremisty Mariána Kotleby z krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko. Gürtler se zviditelnil při loňských župních volbách nenávistnou kampaní proti Romům. Na plakátech v centru Koších ohlašoval program, ve kterém měli být i bezplatné sterilizace Romek, nebo jednosměrné letenky ze Slovenska pro Romy z Luníku IX.

Rudolf Sivý, Zdravé komunity
Přečteno: 2508x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, Násilí, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo