romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romani Rose, předseda německé romské rady, vrátil kvůli sporné novele zákona o LGBT maďarské vyznamenání

8.7.2021 10:56
Romani Rose (Foto: Centrální rada německých Sintů a Romů)
Romani Rose (Foto: Centrální rada německých Sintů a Romů)

Romani Rose: "Schválení maďarského zákona o omezení informací k homosexualitě a transsexualitě je pro mě překročení červené čáry. Cítím se vázán svým svědomím a chci na znamení nesouhlasu vyznamenání vrátit."

Předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose vrátil Maďarsku prestižní státní ocenění na protest proti kontroverzní novele zákona zakazující mimo jiné osvětu o sexuálních menšinách na školách. Proti upravené normě se ohradili na červnovém summitu i lídři zemí Evropské unie, maďarský premiér Viktor Orbán ale jakoukoli kritiku odmítá.

"Schválení maďarského zákona o omezení informací k homosexualitě a transsexualitě je pro mě překročení červené čáry. Cítím se vázán svým svědomím a chci na znamení nesouhlasu vyznamenání vrátit," řekl Rose. V prohlášení rovněž vyzval ostatní, aby i oni hájili demokratické hodnoty Evropské unie.

Rose v roce 2012 osobně od Orbána obdržel Maďarský záslužný kříž. Nyní chtěl vyznamenání vrátit maďarskému velvyslanci v Německu, který ale podle rady odmítl řád na ambasádě převzít. Rose proto ocenění poslal do Budapešti poštou.

Kritizovaný právní akt je novelou zákona, který postihuje sexuální zneužívání dětí. Obsahuje také dodatky, které zakazují zobrazení jakékoli jiné sexuální orientace než heterosexuální a změny pohlaví ve školních vzdělávacích programech, ale i ve filmech a reklamách cílených na osoby mladší 18 let. Podle vlády je cílem zákazu "zdravý tělesný a duševní vývoj dětí".

Přečteno: 904x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romani Rose, Německo, Maďarsko, Lgbt, LGBT, Diskriminace, vyznamenáníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo