romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové jako terč Ficových projevů. Měl by se soustředit na vlastní korupční kauzy, tvrdí Ficovi kritici

12.12.2016 16:18
Robert Fico (FOTO: Xmetov)
Robert Fico (FOTO: Xmetov)

Na posledním sněmu slovenské strany Smer si Robert Fico a jeho kolegové kromě volby nového předsednictva zvolili i novou prioritu - jsou jí Romové. Fico ve svém ostrém projevu hovořil o Romech jako o zneužívačích dávek a o tom, že bude podporovat policii v zásazích v romských osadách. Chystá se také přít se slovenskou ochránkyní lidských práv Janou Dubovcovou a za nárůst extremismu viní média a tradiční pravicové strany. Kritici Smeru v tom vidí snahu přesunout pozornost od korupčních skandálů členů této politické strany a úbytku voličské základny. Píše o tom server Denník N.

Robert Fico a jeho stranický kolega ministr vnitra Robert Kaliňák chtějí dle svých slov dělat v romských osadách pořádek a chtějí skoncovat s politickou korektností. Na základě těchto výroků se začínají na Slovensku stále silněji ozývat romské i neromské osobnosti, které se proti takové paušalizování a kolektivnímu obviňování Romů ohrazují.

"Premiér Robert Fico se na sněmu vyjádřil, že Romové zneužívají sociální systém. Ptám se: podle jakých statistik přišel k takovému názoru? Romské osady jsou hlavně na východním Slovensku. ... Dnes v tomto regionu je velmi velká nezaměstnanost, a to nejen mezi Romy, ale i v majoritě. Vyjádření ministra vnitra i premiéra Roberta Fica nahrávají všem extremistům, kteří teď začnou svou propagandu o to odvážnější . Můžeme očekávat nepokoje," uvedla pro Denník N novinářka a aktivistka Denisa Havrľová.

Podle Havrľové nyní například pravicový extremista Marián Kotleba nemusí nic dělat, protože za něj práci odvede jedna ze stále nejsilnějších politických stran na Slovensku - tím, že Kotlebovi pomáhá získat každý den více a více přívrženců.

Bývalý zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollák z OĽaNO vidí za projevy populistické snahy Roberta Fica. "Je to čistý populizmus. Tímto sněmem se Smer přihlásil k fanouškům Kotlebovy strany. Našli viníka za všechny problémy v zemi, tak jako je v 30. letech minulého století našel Adolf Hitler. Problémem této země není podle Smeru korupce, školství, zdravotnictví či zadlužení státu, ale Romové. Měli přitom deset roků na to, jak jim pomoci. Nebýt posledních tří roků, kdy jsem byl ve funkci, tak by stále pokračovali v učení pokus-omyl."

K situaci se vyjádřil také Vlado Rafael, ředitel vzdělávací organizace EduRoma: "Premiér a ministr vnitra by si měli konečně udělat pořádek ve vlastních řadách. Podporovat policii, aby se nebála vyšetřovat podezření z korupčních skandálů Ficových vlád a nově i krytí daňových podvodů. Stovky milionů eur, které mohly dát chudým teplé jídlo a kvalitní vzdělání, skončili v kapsách mecenášů Smer. To, že Fico a Kaliňák vytáhli "romskou kartu", aby si zachránili vlastně politické zadky, nepomůže. Smer bude už jen klesat."

VIDEO

Přečteno: 3604x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Politická korektnost, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo