romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové jako terč Ficových projevů. Měl by se soustředit na vlastní korupční kauzy, tvrdí Ficovi kritici

12.12.2016 16:18
Robert Fico (FOTO: Xmetov)
Robert Fico (FOTO: Xmetov)

Na posledním sněmu slovenské strany Smer si Robert Fico a jeho kolegové kromě volby nového předsednictva zvolili i novou prioritu - jsou jí Romové. Fico ve svém ostrém projevu hovořil o Romech jako o zneužívačích dávek a o tom, že bude podporovat policii v zásazích v romských osadách. Chystá se také přít se slovenskou ochránkyní lidských práv Janou Dubovcovou a za nárůst extremismu viní média a tradiční pravicové strany. Kritici Smeru v tom vidí snahu přesunout pozornost od korupčních skandálů členů této politické strany a úbytku voličské základny. Píše o tom server Denník N.

Robert Fico a jeho stranický kolega ministr vnitra Robert Kaliňák chtějí dle svých slov dělat v romských osadách pořádek a chtějí skoncovat s politickou korektností. Na základě těchto výroků se začínají na Slovensku stále silněji ozývat romské i neromské osobnosti, které se proti takové paušalizování a kolektivnímu obviňování Romů ohrazují.

"Premiér Robert Fico se na sněmu vyjádřil, že Romové zneužívají sociální systém. Ptám se: podle jakých statistik přišel k takovému názoru? Romské osady jsou hlavně na východním Slovensku. ... Dnes v tomto regionu je velmi velká nezaměstnanost, a to nejen mezi Romy, ale i v majoritě. Vyjádření ministra vnitra i premiéra Roberta Fica nahrávají všem extremistům, kteří teď začnou svou propagandu o to odvážnější . Můžeme očekávat nepokoje," uvedla pro Denník N novinářka a aktivistka Denisa Havrľová.

Podle Havrľové nyní například pravicový extremista Marián Kotleba nemusí nic dělat, protože za něj práci odvede jedna ze stále nejsilnějších politických stran na Slovensku - tím, že Kotlebovi pomáhá získat každý den více a více přívrženců.

Bývalý zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollák z OĽaNO vidí za projevy populistické snahy Roberta Fica. "Je to čistý populizmus. Tímto sněmem se Smer přihlásil k fanouškům Kotlebovy strany. Našli viníka za všechny problémy v zemi, tak jako je v 30. letech minulého století našel Adolf Hitler. Problémem této země není podle Smeru korupce, školství, zdravotnictví či zadlužení státu, ale Romové. Měli přitom deset roků na to, jak jim pomoci. Nebýt posledních tří roků, kdy jsem byl ve funkci, tak by stále pokračovali v učení pokus-omyl."

K situaci se vyjádřil také Vlado Rafael, ředitel vzdělávací organizace EduRoma: "Premiér a ministr vnitra by si měli konečně udělat pořádek ve vlastních řadách. Podporovat policii, aby se nebála vyšetřovat podezření z korupčních skandálů Ficových vlád a nově i krytí daňových podvodů. Stovky milionů eur, které mohly dát chudým teplé jídlo a kvalitní vzdělání, skončili v kapsách mecenášů Smer. To, že Fico a Kaliňák vytáhli "romskou kartu", aby si zachránili vlastně politické zadky, nepomůže. Smer bude už jen klesat."

VIDEO

Přečteno: 3700x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Politická korektnost, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo