romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové mají svoji kryptoměnu - gipsycoin!

19.8.2021 15:48
Farma pro těžbu kryptoměn ve vlastnictví společnosti Genesis Mining, která se nachází na Islandu. (FOTO: Marko Krohn, Creative Commons)
Farma pro těžbu kryptoměn ve vlastnictví společnosti Genesis Mining, která se nachází na Islandu. (FOTO: Marko Krohn, Creative Commons)

Rumun, který se označuje za "krále Romů", zprovoznil svou vlastní kryptoměnu gipsycoin. Jejím cílem je usnadnit finanční transakce mezi Romy po celém světě. Informoval o tom v úterý server Balkan Insight s odvoláním na rumunská média.

Evangelický farář a vedoucí rumunské sekce Mezinárodní romské unie (IRU) Daniel Cioaba zahájil provoz této kryptoměny začátkem tohoto měsíce. Televizi ProTV řekl, že do projektu vložil 50.000 eur (1,27 milionu korun) a že si měnu dosud koupilo zhruba 1600 lidí za počáteční cenu 0,00001 dolaru za jeden gipsycoin.

Ačkoliv se orientuje především na Romy, kryptoměnu si může pořídit kdokoliv. Na oficiálních stránkách se uvádí, že dvě procenta z transakčních poplatků půjdou na charitativní projekty v chudých romských společenstvích, zvláště pak na vzdělávání dětí.

"Gipsycoin má několik funkcí: měna v rámci komunity, financování vzdělávacích projektů, dlouhodobé finanční investice, financování charity a platby," uvádí web projektu.

Cioaba, který žije v sedmihradském městě Sibiu, je synem zesnulého Florina Cioaby, pastora letniční církve z vlivné romské rodiny, který se v roce 1997 prohlásil "mezinárodním králem Romů". Po smrti svého otce v roce 2013 byl Daniel korunován "králem Romů v Rumunsku". Titul "mezinárodního krále Romů" připadl Danielovu bratru Dorinovi.

Přečteno: 1375x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, měna, Romové, Ekonomika, Finance, romský králHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo