romea - logo
22. února 2020 (sobota)
svátek má Petr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romovia.sme.sk: Romka si práci na Liptově nenašla, dnes má vlastní obchod

Liptovský Mikuláš, Bratislava, 18.12.2013 12:59, (ROMEA)

Roky žila na ubytovnách v Česku, po návratu domů Na Slovensko začala podnikat. Již druhý rok vede obchod s obnošeným oblečením v Liptovském Hrádku. Její příběh zpracoval server Romovia.sme.sk.

Jana Ferencová pracovala s manželem tři roky v České republice, svůj obchod už třikrát stěhovala, ale vzdát se svého snu odmítá. "Chtěli jsme s manželem uživit své děti, proto jsme se vydali hledat práci do Čech. Zde jsme si ji nemohli najít," říká. 

Sedmačtyřicetiletá Jana pochází z devíti dětí. Její otec pracoval také podnikal, aby uživil rodinu. Když onemocněl, našel nejstarším dcerám práci v Bratislavě, kde ulízely půdy. "Naši rodiče byli pro nás vzorem a totéž chceme být i my pro naše děti," tvrdí majitelka obchodu, která má jen základní vzdělání. "Nebylo to snadné, ale podařilo se," dodává.

Za hranicemi se jim postupně začalo dařit, dokonce uvažovali i o přestěhování. "Před třemi lety jsme dělali v Praze. Manžel si tam na živnost vedl stavební partu. Majitel ubytovny v Hloubětíně, kde jsme bydleli, mi nabídl, abych u něj pracovala jako uklízečka, "říká.

Pro Janu to byl zlomový moment v životě. Rok na ubytovně uklízela, ale pak přišel její manžel o práci na stavbách. I jemu nabídl šéf ubytovny práci údržbáře. Matka tří dětí však nechtěla, aby její nejmladší syn žil na ubytovně. "Desetiletí chlapci tam kouřili trávu. Kdyby alespoň cigarety, ale marihuanu? Bála jsem se hlavně o svého třináctiletého syna Dalibora, který už tehdy měl dost problémů sám se sebou, "obávala se.

Konečné rozhodnutí tak bylo jasné - vrátí se na Slovensko. "Doma jsem si začala všude posílat žádosti a životopisy, ale odmítali mě," rekapituluje uklízečka. Získat práci se základním vzděláním bylo pro ni nemožné. "Nejsem sice vyučená, ale jsem šikovná a je na mě spolehnutí. Kolikrát to bylo tak, že měli volná místa, ale pak mě, Romku, uviděli a řekli pouze, že mi zavolají později," říká.

První rok po návratu do Liptovského Hrádku živili rodinu fušky na stavbách. Jana pracovala s chlapy při míchačce, po roce to vzdali, protože ze mzdy nedokázali pokrýt účty. "Ptala jsem se i místních čínských obchodníků, zda nepotřebují výpomoc. Nepotřebovali," oprašuje pocity zklamání. Zoufalá žena tak chodila od dveří ke dveřím a hledala nějaké zaměstnání. Věděla, že bez práce by za dva měsíce utratila i peníze, které si vydělali v Česku.

Jednoho dne si však řekla dost. Začala každé úterý nakupovat deky a ložní prádlo a s malým ziskem je prodávala místním Romům. Manžel i syn její dělali šoféra, ona vyjednávala s Romy. Na internetu si našla sklady oblečení v Žarnovici, v Banské Bystrici, chodili prohlížet zboží, dohadovat podmínky také ceny s dodavateli.

"Samozřejmě, jsem si vypočítala, za kolik nakupuji od dodavatelů, za jakou částku to mám prodat, zda se mi to vyplatí." Trvalo jí tři měsíce než si našla dodavatele, se kterým se dohodla. Další problémy však přišli s pronájmem. Volné prostory nenašla u soukromníků v Liptovském Mikuláši ani v Liptovském Hrádku.

"Bylo to jako při hledání práce, všude mi řekli, že zavolají a to bylo všechno," říká o svých prvních podnikatelských zkušenostech. Poslední šanci viděla v Bytovém podniku v Liptovském Hrádku. Zkušenost ji naučila, že má mluvit už jen s kompetentními, a tak šla přímo za ředitelem. "Říkám: pane řediteli, vždyť vám nezáleží na barvě pleti, ale na penězích. Když máte volné prostory, tak to využijte, kde je problém?"

Rázná strategie její vyšla a bytový podnik její pronajal prostory pro obchod se zkušební lhůtou na šest měsíců as platbou na tři měsíce předem.

CELÝ PŘÍBĚH ČTĚTE NA ROMOVIA.-SME.SK

Romovia.sme.sk
Přečteno: 1170x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Slovensko, Práce, podnikáníHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo