romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romovia.sme.sk: Romka si práci na Liptově nenašla, dnes má vlastní obchod

Liptovský Mikuláš, Bratislava, 18.12.2013 12:59, (ROMEA)

Roky žila na ubytovnách v Česku, po návratu domů Na Slovensko začala podnikat. Již druhý rok vede obchod s obnošeným oblečením v Liptovském Hrádku. Její příběh zpracoval server Romovia.sme.sk.

Jana Ferencová pracovala s manželem tři roky v České republice, svůj obchod už třikrát stěhovala, ale vzdát se svého snu odmítá. "Chtěli jsme s manželem uživit své děti, proto jsme se vydali hledat práci do Čech. Zde jsme si ji nemohli najít," říká. 

Sedmačtyřicetiletá Jana pochází z devíti dětí. Její otec pracoval také podnikal, aby uživil rodinu. Když onemocněl, našel nejstarším dcerám práci v Bratislavě, kde ulízely půdy. "Naši rodiče byli pro nás vzorem a totéž chceme být i my pro naše děti," tvrdí majitelka obchodu, která má jen základní vzdělání. "Nebylo to snadné, ale podařilo se," dodává.

Za hranicemi se jim postupně začalo dařit, dokonce uvažovali i o přestěhování. "Před třemi lety jsme dělali v Praze. Manžel si tam na živnost vedl stavební partu. Majitel ubytovny v Hloubětíně, kde jsme bydleli, mi nabídl, abych u něj pracovala jako uklízečka, "říká.

Pro Janu to byl zlomový moment v životě. Rok na ubytovně uklízela, ale pak přišel její manžel o práci na stavbách. I jemu nabídl šéf ubytovny práci údržbáře. Matka tří dětí však nechtěla, aby její nejmladší syn žil na ubytovně. "Desetiletí chlapci tam kouřili trávu. Kdyby alespoň cigarety, ale marihuanu? Bála jsem se hlavně o svého třináctiletého syna Dalibora, který už tehdy měl dost problémů sám se sebou, "obávala se.

Konečné rozhodnutí tak bylo jasné - vrátí se na Slovensko. "Doma jsem si začala všude posílat žádosti a životopisy, ale odmítali mě," rekapituluje uklízečka. Získat práci se základním vzděláním bylo pro ni nemožné. "Nejsem sice vyučená, ale jsem šikovná a je na mě spolehnutí. Kolikrát to bylo tak, že měli volná místa, ale pak mě, Romku, uviděli a řekli pouze, že mi zavolají později," říká.

První rok po návratu do Liptovského Hrádku živili rodinu fušky na stavbách. Jana pracovala s chlapy při míchačce, po roce to vzdali, protože ze mzdy nedokázali pokrýt účty. "Ptala jsem se i místních čínských obchodníků, zda nepotřebují výpomoc. Nepotřebovali," oprašuje pocity zklamání. Zoufalá žena tak chodila od dveří ke dveřím a hledala nějaké zaměstnání. Věděla, že bez práce by za dva měsíce utratila i peníze, které si vydělali v Česku.

Jednoho dne si však řekla dost. Začala každé úterý nakupovat deky a ložní prádlo a s malým ziskem je prodávala místním Romům. Manžel i syn její dělali šoféra, ona vyjednávala s Romy. Na internetu si našla sklady oblečení v Žarnovici, v Banské Bystrici, chodili prohlížet zboží, dohadovat podmínky také ceny s dodavateli.

"Samozřejmě, jsem si vypočítala, za kolik nakupuji od dodavatelů, za jakou částku to mám prodat, zda se mi to vyplatí." Trvalo jí tři měsíce než si našla dodavatele, se kterým se dohodla. Další problémy však přišli s pronájmem. Volné prostory nenašla u soukromníků v Liptovském Mikuláši ani v Liptovském Hrádku.

"Bylo to jako při hledání práce, všude mi řekli, že zavolají a to bylo všechno," říká o svých prvních podnikatelských zkušenostech. Poslední šanci viděla v Bytovém podniku v Liptovském Hrádku. Zkušenost ji naučila, že má mluvit už jen s kompetentními, a tak šla přímo za ředitelem. "Říkám: pane řediteli, vždyť vám nezáleží na barvě pleti, ale na penězích. Když máte volné prostory, tak to využijte, kde je problém?"

Rázná strategie její vyšla a bytový podnik její pronajal prostory pro obchod se zkušební lhůtou na šest měsíců as platbou na tři měsíce předem.

CELÝ PŘÍBĚH ČTĚTE NA ROMOVIA.-SME.SK

Romovia.sme.sk
Přečteno: 1172x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Slovensko, Práce, podnikáníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo