romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romovia.sme.sk: Romka si práci na Liptově nenašla, dnes má vlastní obchod

Liptovský Mikuláš, Bratislava, 18.12.2013 12:59, (ROMEA)

Roky žila na ubytovnách v Česku, po návratu domů Na Slovensko začala podnikat. Již druhý rok vede obchod s obnošeným oblečením v Liptovském Hrádku. Její příběh zpracoval server Romovia.sme.sk.

Jana Ferencová pracovala s manželem tři roky v České republice, svůj obchod už třikrát stěhovala, ale vzdát se svého snu odmítá. "Chtěli jsme s manželem uživit své děti, proto jsme se vydali hledat práci do Čech. Zde jsme si ji nemohli najít," říká. 

Sedmačtyřicetiletá Jana pochází z devíti dětí. Její otec pracoval také podnikal, aby uživil rodinu. Když onemocněl, našel nejstarším dcerám práci v Bratislavě, kde ulízely půdy. "Naši rodiče byli pro nás vzorem a totéž chceme být i my pro naše děti," tvrdí majitelka obchodu, která má jen základní vzdělání. "Nebylo to snadné, ale podařilo se," dodává.

Za hranicemi se jim postupně začalo dařit, dokonce uvažovali i o přestěhování. "Před třemi lety jsme dělali v Praze. Manžel si tam na živnost vedl stavební partu. Majitel ubytovny v Hloubětíně, kde jsme bydleli, mi nabídl, abych u něj pracovala jako uklízečka, "říká.

Pro Janu to byl zlomový moment v životě. Rok na ubytovně uklízela, ale pak přišel její manžel o práci na stavbách. I jemu nabídl šéf ubytovny práci údržbáře. Matka tří dětí však nechtěla, aby její nejmladší syn žil na ubytovně. "Desetiletí chlapci tam kouřili trávu. Kdyby alespoň cigarety, ale marihuanu? Bála jsem se hlavně o svého třináctiletého syna Dalibora, který už tehdy měl dost problémů sám se sebou, "obávala se.

Konečné rozhodnutí tak bylo jasné - vrátí se na Slovensko. "Doma jsem si začala všude posílat žádosti a životopisy, ale odmítali mě," rekapituluje uklízečka. Získat práci se základním vzděláním bylo pro ni nemožné. "Nejsem sice vyučená, ale jsem šikovná a je na mě spolehnutí. Kolikrát to bylo tak, že měli volná místa, ale pak mě, Romku, uviděli a řekli pouze, že mi zavolají později," říká.

První rok po návratu do Liptovského Hrádku živili rodinu fušky na stavbách. Jana pracovala s chlapy při míchačce, po roce to vzdali, protože ze mzdy nedokázali pokrýt účty. "Ptala jsem se i místních čínských obchodníků, zda nepotřebují výpomoc. Nepotřebovali," oprašuje pocity zklamání. Zoufalá žena tak chodila od dveří ke dveřím a hledala nějaké zaměstnání. Věděla, že bez práce by za dva měsíce utratila i peníze, které si vydělali v Česku.

Jednoho dne si však řekla dost. Začala každé úterý nakupovat deky a ložní prádlo a s malým ziskem je prodávala místním Romům. Manžel i syn její dělali šoféra, ona vyjednávala s Romy. Na internetu si našla sklady oblečení v Žarnovici, v Banské Bystrici, chodili prohlížet zboží, dohadovat podmínky také ceny s dodavateli.

"Samozřejmě, jsem si vypočítala, za kolik nakupuji od dodavatelů, za jakou částku to mám prodat, zda se mi to vyplatí." Trvalo jí tři měsíce než si našla dodavatele, se kterým se dohodla. Další problémy však přišli s pronájmem. Volné prostory nenašla u soukromníků v Liptovském Mikuláši ani v Liptovském Hrádku.

"Bylo to jako při hledání práce, všude mi řekli, že zavolají a to bylo všechno," říká o svých prvních podnikatelských zkušenostech. Poslední šanci viděla v Bytovém podniku v Liptovském Hrádku. Zkušenost ji naučila, že má mluvit už jen s kompetentními, a tak šla přímo za ředitelem. "Říkám: pane řediteli, vždyť vám nezáleží na barvě pleti, ale na penězích. Když máte volné prostory, tak to využijte, kde je problém?"

Rázná strategie její vyšla a bytový podnik její pronajal prostory pro obchod se zkušební lhůtou na šest měsíců as platbou na tři měsíce předem.

CELÝ PŘÍBĚH ČTĚTE NA ROMOVIA.-SME.SK

Romovia.sme.sk
Přečteno: 1159x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Slovensko, Práce, podnikáníHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo