romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romského pochodu hrdosti v Budapešti ze zúčastnilo téměř tisíc lidí

Budapešt, 21.10.2013 16:04, (ROMEA)
V sobotu 19. října 2013 se pochodu romské hrdosti v Budapešti zůčastnilo téměř tisíc lidí. (FOTO: http://www.romaclub.hu)
V sobotu 19. října 2013 se pochodu romské hrdosti v Budapešti zůčastnilo téměř tisíc lidí. (FOTO: http://www.romaclub.hu)

V sobotu 19. října proběhl v Budapešti pochod romské hrdosti. Zúčastnilo se jej téměř tisíc lidí. Lidé zpívali romskou hymnu připomněli si hrdiny i romské umělce.

Podle portálu deníku Népszabadság průvod zorganizovalo občanské sdružení Patříme sem! – romská společenská síť. Hlavní organizátor Jenö Setét v projevu řekl, že Den romské hrdosti je také připomínkou loňské demonstrace proti rasizmu na sídlišti Avas v Miškovci, kde se v reakci na protiromské pochody pravicových extrémistů sešly stovky Romů. Setét kritizoval maďarskou společnost za negativní přístup k Romům a zdůraznil, že společnost zapomíná na Romy, kteří zahynuli v bojích za osvobození vlasti či ignoruje vynikající romské umělce.

Lidé se shromáždili v centru města a v rámci pokojného pochodu zazněla i romská píseň „Opre Roma“. Akce se zúčastnilo několik známých romských osobností, ale také opozičních politiků.

VIDEO

hla, Rómovia.sme.sk
Přečteno: 1060x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Roma PrideHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo