romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romského pochodu hrdosti v Budapešti ze zúčastnilo téměř tisíc lidí

Budapešt, 21.10.2013 16:04, (ROMEA)
V sobotu 19. října 2013 se pochodu romské hrdosti v Budapešti zůčastnilo téměř tisíc lidí. (FOTO: http://www.romaclub.hu)
V sobotu 19. října 2013 se pochodu romské hrdosti v Budapešti zůčastnilo téměř tisíc lidí. (FOTO: http://www.romaclub.hu)

V sobotu 19. října proběhl v Budapešti pochod romské hrdosti. Zúčastnilo se jej téměř tisíc lidí. Lidé zpívali romskou hymnu připomněli si hrdiny i romské umělce.

Podle portálu deníku Népszabadság průvod zorganizovalo občanské sdružení Patříme sem! – romská společenská síť. Hlavní organizátor Jenö Setét v projevu řekl, že Den romské hrdosti je také připomínkou loňské demonstrace proti rasizmu na sídlišti Avas v Miškovci, kde se v reakci na protiromské pochody pravicových extrémistů sešly stovky Romů. Setét kritizoval maďarskou společnost za negativní přístup k Romům a zdůraznil, že společnost zapomíná na Romy, kteří zahynuli v bojích za osvobození vlasti či ignoruje vynikající romské umělce.

Lidé se shromáždili v centru města a v rámci pokojného pochodu zazněla i romská píseň „Opre Roma“. Akce se zúčastnilo několik známých romských osobností, ale také opozičních politiků.

VIDEO

hla, Rómovia.sme.sk
Přečteno: 1062x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Roma PrideHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo