romea - logo
20. srpna 2019 (úterý)
svátek má Bernard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský týden v Evropském parlamentu: Snídaně pod širým nebem, debaty s politiky, výstavy a kulturní akce

5.4.2016 16:04
Romský týden v Evropském parlamentu probíhá 5. a 6. dubna 2016 a záštitu převzal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. (FOTO: Gabriela Hrabaňová, ERGO)
Romský týden v Evropském parlamentu probíhá 5. a 6. dubna 2016 a záštitu převzal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. (FOTO: Gabriela Hrabaňová, ERGO)

Mladí Romové se u příležitosti Mezinárodního dne Romů setkají ve středu 6. dubna s poslanci Evropského parlamentu a zástupci Evropské komise při společné snídani pod širým nebem na esplanádě u Evropského parlametu. Akce je součástí  Týdne Romů v Evropském parlamentu, během kterého proběhne celá řada dalších akcí, napčíklad i fotografická výstava představující "každodenní romské hrdiny". Na výstavě se podílela i organizace ROMEA.

PROGRAM SNÍDANĚ

  • 8.00 Káva
  • 9.00−9.10 - Oficiální otevření Romského týdne - Tiina Astola, generální ředitelka DG Justice
  • 9.10−9.15 - Foto session s  europoslanci, mladými Romy a dalšími hosty
  • 9.15−10.00 - Snídaně
  • 10.00−11.00 - Role romské mládeže v boji proti anticiganismu": Rozprava s europoslankyněmi Sorayou Post (S&D), Barbarou Spinelli (GUE/NGL) a europoslancem Damian Draghici (S&D)

75 mladých romských intelektuálů chce setkáním zpochybnit některé stereotypy o romské menšině a zároveň chtějí důležité osoby evropské politické scény přesvědčit o nutnosti splnění rezoluce evropského parlamentu v boji proti anticiganismu.

Snídani pod širým nebem organizuje Siť evropských romských grassrotových organizací (ERGO) ve spolupráci s Phiren Amenca, ternYpe Romská síť mládeže a Foyer vzw.

"Mladí romští aktivisté z Rakouska, Belgie, Bulharska, České republiky, Francie, Německa, Maďarska, Itálie, Makedonie, Slovenska, Rumunska, Španělska a Švédska, tímto vyjadřují svou touhu být generací Změny. Při 10 paralelních stolech budou probíhat rozhovory s poslanci EP a zástupci evropských institucí, jež mají rozhodovací pravomoc," uvedli organizátoři v tiskové zprávě.

Snídaně pod širým nebem je součástí Romského týdne v Evropském parlamentu. Cílem série akcí, které jsou organizovány ve spolupráci s romskými nevládními organizacemi a poslanci Evropského parlamentu, je oslavit Mezinárodní den Romů.

Fotografická výstava: Každodenní romští hrdinové

Jednou z dalších akcí je i fotografická výstava organizovaná maďarským Roma press centrem, která ukazuje každodenní romské hrdiny. Fotografie z České republiky poskytla organizace ROMEA. "Pacienti vlastně vůbec neočekávají, že tuto profesi bude vykonávat tuto Romka,“ říká v popisce u své fotografie zdravotní sestra  Anna Horváthová, která na oční klinice jedné z největších fakultních nemocnic pracuje již osmadvacet let, téměř od počátku coby sálová sestra.

Na dalších fotograficích je pak například molekulární genetik Jozséf Hórvat, IT specialista Károly Ganyi, bankovní poradkyně Aldara Rosa a další.

Podle organizátorů z Roma Press centra jsou Romové důležitou součástí evropské společnosti. "Mezinárodní den Romů není podle nich příležitost pro nějakou bezstarostnou párty, protože Romové jsou stále vyčleňováni ze společnosti. Výstava ukazuje výjimečné Romy z celé Evropy, každodenní hrdiny, na které můžeme být všichni pyšní," uvedli organizátoři.

Romský týden v Evropském parlamentu probíhá 5. a 6. dubna 2016  a záštitu převzal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Přečteno: 585x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Mezinárodní den Romů 2016, Akce, Brusel, AfghánistánHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo