romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský týden v Evropském parlamentu: Snídaně pod širým nebem, debaty s politiky, výstavy a kulturní akce

5.4.2016 16:04
Romský týden v Evropském parlamentu probíhá 5. a 6. dubna 2016 a záštitu převzal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. (FOTO: Gabriela Hrabaňová, ERGO)
Romský týden v Evropském parlamentu probíhá 5. a 6. dubna 2016 a záštitu převzal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. (FOTO: Gabriela Hrabaňová, ERGO)

Mladí Romové se u příležitosti Mezinárodního dne Romů setkají ve středu 6. dubna s poslanci Evropského parlamentu a zástupci Evropské komise při společné snídani pod širým nebem na esplanádě u Evropského parlametu. Akce je součástí  Týdne Romů v Evropském parlamentu, během kterého proběhne celá řada dalších akcí, napčíklad i fotografická výstava představující "každodenní romské hrdiny". Na výstavě se podílela i organizace ROMEA.

PROGRAM SNÍDANĚ

  • 8.00 Káva
  • 9.00−9.10 - Oficiální otevření Romského týdne - Tiina Astola, generální ředitelka DG Justice
  • 9.10−9.15 - Foto session s  europoslanci, mladými Romy a dalšími hosty
  • 9.15−10.00 - Snídaně
  • 10.00−11.00 - Role romské mládeže v boji proti anticiganismu": Rozprava s europoslankyněmi Sorayou Post (S&D), Barbarou Spinelli (GUE/NGL) a europoslancem Damian Draghici (S&D)

75 mladých romských intelektuálů chce setkáním zpochybnit některé stereotypy o romské menšině a zároveň chtějí důležité osoby evropské politické scény přesvědčit o nutnosti splnění rezoluce evropského parlamentu v boji proti anticiganismu.

Snídani pod širým nebem organizuje Siť evropských romských grassrotových organizací (ERGO) ve spolupráci s Phiren Amenca, ternYpe Romská síť mládeže a Foyer vzw.

"Mladí romští aktivisté z Rakouska, Belgie, Bulharska, České republiky, Francie, Německa, Maďarska, Itálie, Makedonie, Slovenska, Rumunska, Španělska a Švédska, tímto vyjadřují svou touhu být generací Změny. Při 10 paralelních stolech budou probíhat rozhovory s poslanci EP a zástupci evropských institucí, jež mají rozhodovací pravomoc," uvedli organizátoři v tiskové zprávě.

Snídaně pod širým nebem je součástí Romského týdne v Evropském parlamentu. Cílem série akcí, které jsou organizovány ve spolupráci s romskými nevládními organizacemi a poslanci Evropského parlamentu, je oslavit Mezinárodní den Romů.

Fotografická výstava: Každodenní romští hrdinové

Jednou z dalších akcí je i fotografická výstava organizovaná maďarským Roma press centrem, která ukazuje každodenní romské hrdiny. Fotografie z České republiky poskytla organizace ROMEA. "Pacienti vlastně vůbec neočekávají, že tuto profesi bude vykonávat tuto Romka,“ říká v popisce u své fotografie zdravotní sestra  Anna Horváthová, která na oční klinice jedné z největších fakultních nemocnic pracuje již osmadvacet let, téměř od počátku coby sálová sestra.

Na dalších fotograficích je pak například molekulární genetik Jozséf Hórvat, IT specialista Károly Ganyi, bankovní poradkyně Aldara Rosa a další.

Podle organizátorů z Roma Press centra jsou Romové důležitou součástí evropské společnosti. "Mezinárodní den Romů není podle nich příležitost pro nějakou bezstarostnou párty, protože Romové jsou stále vyčleňováni ze společnosti. Výstava ukazuje výjimečné Romy z celé Evropy, každodenní hrdiny, na které můžeme být všichni pyšní," uvedli organizátoři.

Romský týden v Evropském parlamentu probíhá 5. a 6. dubna 2016  a záštitu převzal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Přečteno: 592x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Mezinárodní den Romů 2016, Akce, Brusel, AfghánistánHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo