romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský týden v Evropském parlamentu: Snídaně pod širým nebem, debaty s politiky, výstavy a kulturní akce

5.4.2016 16:04
Romský týden v Evropském parlamentu probíhá 5. a 6. dubna 2016 a záštitu převzal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. (FOTO: Gabriela Hrabaňová, ERGO)
Romský týden v Evropském parlamentu probíhá 5. a 6. dubna 2016 a záštitu převzal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. (FOTO: Gabriela Hrabaňová, ERGO)

Mladí Romové se u příležitosti Mezinárodního dne Romů setkají ve středu 6. dubna s poslanci Evropského parlamentu a zástupci Evropské komise při společné snídani pod širým nebem na esplanádě u Evropského parlametu. Akce je součástí  Týdne Romů v Evropském parlamentu, během kterého proběhne celá řada dalších akcí, napčíklad i fotografická výstava představující "každodenní romské hrdiny". Na výstavě se podílela i organizace ROMEA.

PROGRAM SNÍDANĚ

  • 8.00 Káva
  • 9.00−9.10 - Oficiální otevření Romského týdne - Tiina Astola, generální ředitelka DG Justice
  • 9.10−9.15 - Foto session s  europoslanci, mladými Romy a dalšími hosty
  • 9.15−10.00 - Snídaně
  • 10.00−11.00 - Role romské mládeže v boji proti anticiganismu": Rozprava s europoslankyněmi Sorayou Post (S&D), Barbarou Spinelli (GUE/NGL) a europoslancem Damian Draghici (S&D)

75 mladých romských intelektuálů chce setkáním zpochybnit některé stereotypy o romské menšině a zároveň chtějí důležité osoby evropské politické scény přesvědčit o nutnosti splnění rezoluce evropského parlamentu v boji proti anticiganismu.

Snídani pod širým nebem organizuje Siť evropských romských grassrotových organizací (ERGO) ve spolupráci s Phiren Amenca, ternYpe Romská síť mládeže a Foyer vzw.

"Mladí romští aktivisté z Rakouska, Belgie, Bulharska, České republiky, Francie, Německa, Maďarska, Itálie, Makedonie, Slovenska, Rumunska, Španělska a Švédska, tímto vyjadřují svou touhu být generací Změny. Při 10 paralelních stolech budou probíhat rozhovory s poslanci EP a zástupci evropských institucí, jež mají rozhodovací pravomoc," uvedli organizátoři v tiskové zprávě.

Snídaně pod širým nebem je součástí Romského týdne v Evropském parlamentu. Cílem série akcí, které jsou organizovány ve spolupráci s romskými nevládními organizacemi a poslanci Evropského parlamentu, je oslavit Mezinárodní den Romů.

Fotografická výstava: Každodenní romští hrdinové

Jednou z dalších akcí je i fotografická výstava organizovaná maďarským Roma press centrem, která ukazuje každodenní romské hrdiny. Fotografie z České republiky poskytla organizace ROMEA. "Pacienti vlastně vůbec neočekávají, že tuto profesi bude vykonávat tuto Romka,“ říká v popisce u své fotografie zdravotní sestra  Anna Horváthová, která na oční klinice jedné z největších fakultních nemocnic pracuje již osmadvacet let, téměř od počátku coby sálová sestra.

Na dalších fotograficích je pak například molekulární genetik Jozséf Hórvat, IT specialista Károly Ganyi, bankovní poradkyně Aldara Rosa a další.

Podle organizátorů z Roma Press centra jsou Romové důležitou součástí evropské společnosti. "Mezinárodní den Romů není podle nich příležitost pro nějakou bezstarostnou párty, protože Romové jsou stále vyčleňováni ze společnosti. Výstava ukazuje výjimečné Romy z celé Evropy, každodenní hrdiny, na které můžeme být všichni pyšní," uvedli organizátoři.

Romský týden v Evropském parlamentu probíhá 5. a 6. dubna 2016  a záštitu převzal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Přečteno: 587x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Mezinárodní den Romů 2016, Akce, Brusel, AfghánistánHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo