romea - logo
23. ledna 2018 (úterý)
svátek má Zdeněk
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský voják přežil Afghánistán, zemřel až doma po zásahu policistů

26.2.2016 16:40
Nápis na hrobě Ivana Koliščáka:
Nápis na hrobě Ivana Koliščáka: "Zabili ma pri policajnom zásahu. Zomrel som násilnou mučeníckou smrťou. Keď anjel zatrúbi, ja sa zobudím.“

 

Slovenské soudy se stále zabývají případem čtyřicetiletého profesionálního vojáka Ivana Koliščáka, který v dubnu 2013 zemřel po zásahu policie v jedné z restaurací v Trebišově. Muž zemřel na místě, přivolaní záchranáři ho už oživit nedokázali. Policii přivolala servírka poté, co v restauraci vznikl konflikt, při kterém se měl Koliščák chovat agresivně.

Následující den vedení policie veřejně konstatovalo, že policisté za smrt vojáka nemohou. "Muž, který se dopustil výtržností, při příchodu hlídky už klečel před barem se zvednutýma rukama. Hlídkou byl vyzván k úhradě způsobené škody, a aby opustil zařízení, muž však fyzicky zaútočil na člena hlídky. Po jejich výzvách, aby upustil od tohoto jednání, mu policisté nasadili pouta, následně se uklidnil," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Lucia Garajová hned po události. Zároveň dodala, že příbuzní policistům na místě oznámili, že podobné stavy už měl i v minulosti a jsou řešitelné léky na uklidnění. Podle některých lékařů Koliščák po svém návratu z mise v Afghánistánu trpěl syndromem excitovaného deliria, což je druh posttraumatického stavu. Další znalci naopak trvají na tom, že prokazatelně žádnou závažnou nemocí netrpěl.

Vyšetřovatel inspekce slovenského ministerstva vnitra zahájil v říjnu trestní stíhání. Podle něho to byl právě Tomáš P. z obvodního oddělení policie, který způsobil smrt vojáka tím, že si klekl kolenem na jeho krk a udusil ho. Před soudem odmítl vypovídat. Ve své závěrečné řeči vyjádřil lítost nad tím, že následkem zákroku došlo k vojákově smrti. Sám se cítí nevinen, protože „postupoval ve smyslu zákona“. Jeho obhájkyně trvala na tom, že se její klient choval v souladu s tehdy platnou policejní směrnicí.

Státní zástupce jednání mladého strážmistra (v době události mu bylo 26 let) kvalifikoval jako usmrcení z nedbalosti, kde sazba činí tři až pět let vězení. Vzhledem k bezúhonnosti obžalovaného soud navrhl trest odnětí svobody na půl roku s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Pozůstalí zemřelého požádali o finanční odškodnění ve výši zákonné sazby.

Prvoinstanční soud v Trebišově byl ovšem jiného názoru. Loni v červnu obžalovaného zprostil viny a veškeré nároky pozůstalých zamítl. „Krátkodobé přidušení bylo jen jedním z faktorů, které přivodily nečekanou a náhlou smrt Ivana Koliščáka,“ vysvětlil samosoudce trebišovského soudu Jozef Nadzam, podle kterého zasahující policista v době zásahu o nemoci vojáka nevěděl. Zohlednil přitom stanoviska třech soudních znalců. Podrobně o tom referoval server deníku Trebišovský korzár.

Rozporuplné závěry znalců

Znalec Dalibor Kalaj tvrdil, že k neočekávané smrti vojáka došlo v důsledku selhání srdce. Podle Daniela Farkaše bylo příčinou smrti násilí, konkrétně udušení v důsledku znemožnění dýchání, a to buď stlačením krku v oblasti hrtanu s nemožností přijímat kyslík, anebo přitlačením hrudníku. Třetí soudní znalec z Ústavu soudního lékařství a lékařských expertíz v Martině upřesnil, že voják trpěl po návratu z mise v Afghánistánu syndromem excitovaného deliria, a proto se občas choval agresivně. Tento syndrom je běžný u příslušníků armády, kteří zažili náročné a vypjaté situace u vojenských operací.

Podle Farkaše však syndrom excitovaného deliria samotnou příčinou smrti nebyl. Mohl jen celý proces urychlit, ale sám by bezprostředně ke smrti nevedl. Syndrom může vést ke smrti jen u osoby, která je pod vlivem drog nebo alkoholu. Pitva však prokázala, že zemřelý nebyl pod vlivem těchto látek. Podle výpovědí některých svědků měl policista tlačit kolenem na krk vojáka až po dobu pěti minut.

František Novomeský z martinského Ústavu soudního lékařství podrobil kritice v době zákroku platné metodické pokyny slovenské policie z července roku 2009. Podle něho je krajně nebezpečné zasahovat proti osobám, které leží na zemi způsobem, jakým k tomu v tomto případě došlo - přidušením kolenem na krku. Jako jednu z příčin smrti vojáka označil ulomení štítné chrupavky, což spolu s dušením vedlo ke zpomalování činnosti srdce až k jeho zastavení.

Čeká se na verdikt odvolacího soudu

Státní zástupce i zmocněnec poškozených se proti rozsudku odvolali. Nyní případ probírá krajský soud v Košicích. Loni v prosinci už zazněly závěrečné řeči, čeká se jen na vyhlášení rozsudku. Na jeho přípravě už dva měsíce pracuje odvolací soud.

Juraj Kus, právní zástupce pozůstalých, vidí hlavní problém trestního řízení v tom, že obžalován byl jen jeden ze čtyř policistů, kteří se aktivně zúčastnili zásahu. "Je to důkaz, že máme daleko od právního státu. Přece se všichni zúčastnili zákroku," řekl slovenskému serveru Pluska.sk. Během policejního zásahu a soudního řízení bylo podle něj spácháno více trestných činů – nejen usmrcení, ale i zneužití pravomoci veřejného činitele, neposkytnutí první pomoci a křivá výpověď. Svědci z řad policistů vypovídali rozporuplně, neshodli se ani na tom, zda poškozený měl spoutané ruce vpředu nebo vzadu.

Restaurace, ve které k incidentu došlo, byla nedaleko Koliščákova bydliště. Zpráva o konfliktu se proto rychle dostala k jeho rodině. Naproti mu šli jeho bratr a 67- letý otec Julius Koliščák. Když zrovna vešli do restaurace, Ivan již ležel na zemi. „Jak ležel, tak se stále ještě pohyboval. Jeden policista si mu klekl na krk. Ústa měl při zemi, nemohl dýchat. Já jsem policistovi nadával, ale on ho držel. Viděl jsem, že chlapec nemohl dýchat, úplně zmodral. Stál jsem metr od toho. Upozorňoval jsem policistu, že chlapce udusí. Nadával jsem mu, že je vrah,“ řekl otec mrtvého vojáka. Jeho i bratra zemřelého policisté zadrželi přes noc na oddělení. Podle slov otce mu bylo umožněno dojít si na toaletu až ráno.

Smutný konec jedné vojenské kariéry

Ivan Koliščák přežil vojenské mise v Kosovu a v Afghánistánu. Konflikt se servírkou se mu však stal osudným. Podle policejního šetření jednoho ze zasahujících policistů napadl. Rodina zemřelého odmítla tvrzení policie, že jejich synovi, který ještě rok před smrtí absolvoval náročné vojenské cvičení a vojenskou misi, jen tak selhalo srdce.

Po jeho smrti zavládla nad trebišovskými kasárnami černá vlajka. Mluvčí slovenského ministerstva obrany Martina Balleková potvrdila, že Ivan Koliščák patřil mezi zkušené vojáky. "Pracoval na pozici střelce mechanizovaného družstva v Trebišově. Byl na misích v Kosovu v roce 2006 a v Afghánistánu v roce 2012. V armádě sloužil necelých 12 let," potvrdila Balleková.

Podle serveru Gypsytv.eu se někteří trebišovští policisté v dané době cítili být velmi silní a dovolovali si na lidi víc, než by měli. "V minulosti patřili k hnutí skinheads a ve městě podnikali rváčské výjezdy proti místním Romům," sdělil serveru zdroj, který chce zůstat v anonymitě.

Paralely s kauzou Ludovíta K. z Kynšperku

Případ ze Slovenska se ve více ohledech podobá kauze smrti kynšperského Roma Ludovíta K. Ten zemřel v květnu roku 2012 po policejním zásahu. O vývoji této kauzy na serveru pravidelně informujeme, například zde nebo zde a v tomto odkaze. V krvi ani z jedné z obětí – Koliščáka ani Ludovíta K. lékaři nenalezli alkohol nebo drogy, oba dva byli aktivní sportovci. Ani jeden z nich nebyl ozbrojen, nikdo ze zasahujících policistů neutrpěl zranění.

V obou případech policisté nejdříve podezřelému nasadili pouta a pak ho dusili, když ležel na břiše. I u kynšperského případu bude nakonec o případné vině obžalovaného rozhodovat třetí soudní znalec. Stanoviska prvních dvou se diametrálně liší. Na rozdíl od českých soudů však ty slovenské pracují rychleji – alespoň v případu Ivana Koliščáka.

Přečteno: 3037x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Afghánistán, Soud, soudní znalec, Tragédie, Slovensko, Policie, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

VIDEO: Server Romea.cz vyzpovídal napadeného chlapce, jeho matku a svědka incidentu v ústecké MHD

18.1.2018 13:55
Pracovníci serveru Romea.cz hovořili s chlapcem, kterého chtěla revizorka ústeckého dopravního podniku minulý týden násilím vyhodit z ranního spoje do školy. Prostor dostala také matka chlapce a mladík, který incident natočil na telefon. 
 celý článek

Ilustrační FOTO

Policie k případu úmrtí malé Janičky v Sheffieldu: Neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti

12.1.2018 14:45
Podle policejního velitelství v South Yorkshire, které vyšetřuje smrt malé Janičky v Sheffieldu, neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti. Vyplývá to z vyjádření pro server Romea.cz k případu, který mezi Romy na sociálních sítí vyvolal bouřlivou diskuzi.
 celý článek

Revizorka 11. 1. 2018 vyhodila z autobusu romské děti jedoucí do školy do Trmic. Vadilo jí, že měly na zádech batohy (FOTO: Repro Facebook, koláž: Romea.cz)

videoÚstecký dopravní podnik stojí za svou revizorkou, která vyhodila romské děti z autobusu. Uznává ale, že neměla chlapce chytit za ruku

12.1.2018 14:20
Dopravní podnik města Ústí nad Labem uznává (DPMUL), že revizorka v rámci svých pravomocí chlapce neměla chytit za ruku. Vzhledem k tomu, že chlapec měl být k ženě vulgární a měl si odmítnout sundat batoh ze zad, stojí ale dopravní podnik za svou zaměstnankyní. DPMUL to uvádí v dnes zveřejněné tiskové zprávě. Incident se odehrál včera ráno během cesty školáků do trmické základní školy.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo