romea - logo
26. dubna 2018 (čtvrtek)
svátek má Oto
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romský voják přežil Afghánistán, zemřel až doma po zásahu policistů

26.2.2016 16:40
Nápis na hrobě Ivana Koliščáka:
Nápis na hrobě Ivana Koliščáka: "Zabili ma pri policajnom zásahu. Zomrel som násilnou mučeníckou smrťou. Keď anjel zatrúbi, ja sa zobudím.“

Slovenské soudy se stále zabývají případem čtyřicetiletého profesionálního vojáka Ivana Koliščáka, který v dubnu 2013 zemřel po zásahu policie v jedné z restaurací v Trebišově. Muž zemřel na místě, přivolaní záchranáři ho už oživit nedokázali. Policii přivolala servírka poté, co v restauraci vznikl konflikt, při kterém se měl Koliščák chovat agresivně.

Následující den vedení policie veřejně konstatovalo, že policisté za smrt vojáka nemohou. "Muž, který se dopustil výtržností, při příchodu hlídky už klečel před barem se zvednutýma rukama. Hlídkou byl vyzván k úhradě způsobené škody, a aby opustil zařízení, muž však fyzicky zaútočil na člena hlídky. Po jejich výzvách, aby upustil od tohoto jednání, mu policisté nasadili pouta, následně se uklidnil," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Lucia Garajová hned po události. Zároveň dodala, že příbuzní policistům na místě oznámili, že podobné stavy už měl i v minulosti a jsou řešitelné léky na uklidnění. Podle některých lékařů Koliščák po svém návratu z mise v Afghánistánu trpěl syndromem excitovaného deliria, což je druh posttraumatického stavu. Další znalci naopak trvají na tom, že prokazatelně žádnou závažnou nemocí netrpěl.

Vyšetřovatel inspekce slovenského ministerstva vnitra zahájil v říjnu trestní stíhání. Podle něho to byl právě Tomáš P. z obvodního oddělení policie, který způsobil smrt vojáka tím, že si klekl kolenem na jeho krk a udusil ho. Před soudem odmítl vypovídat. Ve své závěrečné řeči vyjádřil lítost nad tím, že následkem zákroku došlo k vojákově smrti. Sám se cítí nevinen, protože „postupoval ve smyslu zákona“. Jeho obhájkyně trvala na tom, že se její klient choval v souladu s tehdy platnou policejní směrnicí.

Státní zástupce jednání mladého strážmistra (v době události mu bylo 26 let) kvalifikoval jako usmrcení z nedbalosti, kde sazba činí tři až pět let vězení. Vzhledem k bezúhonnosti obžalovaného soud navrhl trest odnětí svobody na půl roku s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Pozůstalí zemřelého požádali o finanční odškodnění ve výši zákonné sazby.

Prvoinstanční soud v Trebišově byl ovšem jiného názoru. Loni v červnu obžalovaného zprostil viny a veškeré nároky pozůstalých zamítl. „Krátkodobé přidušení bylo jen jedním z faktorů, které přivodily nečekanou a náhlou smrt Ivana Koliščáka,“ vysvětlil samosoudce trebišovského soudu Jozef Nadzam, podle kterého zasahující policista v době zásahu o nemoci vojáka nevěděl. Zohlednil přitom stanoviska třech soudních znalců. Podrobně o tom referoval server deníku Trebišovský korzár.

Rozporuplné závěry znalců

Znalec Dalibor Kalaj tvrdil, že k neočekávané smrti vojáka došlo v důsledku selhání srdce. Podle Daniela Farkaše bylo příčinou smrti násilí, konkrétně udušení v důsledku znemožnění dýchání, a to buď stlačením krku v oblasti hrtanu s nemožností přijímat kyslík, anebo přitlačením hrudníku. Třetí soudní znalec z Ústavu soudního lékařství a lékařských expertíz v Martině upřesnil, že voják trpěl po návratu z mise v Afghánistánu syndromem excitovaného deliria, a proto se občas choval agresivně. Tento syndrom je běžný u příslušníků armády, kteří zažili náročné a vypjaté situace u vojenských operací.

Podle Farkaše však syndrom excitovaného deliria samotnou příčinou smrti nebyl. Mohl jen celý proces urychlit, ale sám by bezprostředně ke smrti nevedl. Syndrom může vést ke smrti jen u osoby, která je pod vlivem drog nebo alkoholu. Pitva však prokázala, že zemřelý nebyl pod vlivem těchto látek. Podle výpovědí některých svědků měl policista tlačit kolenem na krk vojáka až po dobu pěti minut.

František Novomeský z martinského Ústavu soudního lékařství podrobil kritice v době zákroku platné metodické pokyny slovenské policie z července roku 2009. Podle něho je krajně nebezpečné zasahovat proti osobám, které leží na zemi způsobem, jakým k tomu v tomto případě došlo - přidušením kolenem na krku. Jako jednu z příčin smrti vojáka označil ulomení štítné chrupavky, což spolu s dušením vedlo ke zpomalování činnosti srdce až k jeho zastavení.

Čeká se na verdikt odvolacího soudu

Státní zástupce i zmocněnec poškozených se proti rozsudku odvolali. Nyní případ probírá krajský soud v Košicích. Loni v prosinci už zazněly závěrečné řeči, čeká se jen na vyhlášení rozsudku. Na jeho přípravě už dva měsíce pracuje odvolací soud.

Juraj Kus, právní zástupce pozůstalých, vidí hlavní problém trestního řízení v tom, že obžalován byl jen jeden ze čtyř policistů, kteří se aktivně zúčastnili zásahu. "Je to důkaz, že máme daleko od právního státu. Přece se všichni zúčastnili zákroku," řekl slovenskému serveru Pluska.sk. Během policejního zásahu a soudního řízení bylo podle něj spácháno více trestných činů – nejen usmrcení, ale i zneužití pravomoci veřejného činitele, neposkytnutí první pomoci a křivá výpověď. Svědci z řad policistů vypovídali rozporuplně, neshodli se ani na tom, zda poškozený měl spoutané ruce vpředu nebo vzadu.

Restaurace, ve které k incidentu došlo, byla nedaleko Koliščákova bydliště. Zpráva o konfliktu se proto rychle dostala k jeho rodině. Naproti mu šli jeho bratr a 67- letý otec Julius Koliščák. Když zrovna vešli do restaurace, Ivan již ležel na zemi. „Jak ležel, tak se stále ještě pohyboval. Jeden policista si mu klekl na krk. Ústa měl při zemi, nemohl dýchat. Já jsem policistovi nadával, ale on ho držel. Viděl jsem, že chlapec nemohl dýchat, úplně zmodral. Stál jsem metr od toho. Upozorňoval jsem policistu, že chlapce udusí. Nadával jsem mu, že je vrah,“ řekl otec mrtvého vojáka. Jeho i bratra zemřelého policisté zadrželi přes noc na oddělení. Podle slov otce mu bylo umožněno dojít si na toaletu až ráno.

Smutný konec jedné vojenské kariéry

Ivan Koliščák přežil vojenské mise v Kosovu a v Afghánistánu. Konflikt se servírkou se mu však stal osudným. Podle policejního šetření jednoho ze zasahujících policistů napadl. Rodina zemřelého odmítla tvrzení policie, že jejich synovi, který ještě rok před smrtí absolvoval náročné vojenské cvičení a vojenskou misi, jen tak selhalo srdce.

Po jeho smrti zavládla nad trebišovskými kasárnami černá vlajka. Mluvčí slovenského ministerstva obrany Martina Balleková potvrdila, že Ivan Koliščák patřil mezi zkušené vojáky. "Pracoval na pozici střelce mechanizovaného družstva v Trebišově. Byl na misích v Kosovu v roce 2006 a v Afghánistánu v roce 2012. V armádě sloužil necelých 12 let," potvrdila Balleková.

Podle serveru Gypsytv.eu se někteří trebišovští policisté v dané době cítili být velmi silní a dovolovali si na lidi víc, než by měli. "V minulosti patřili k hnutí skinheads a ve městě podnikali rváčské výjezdy proti místním Romům," sdělil serveru zdroj, který chce zůstat v anonymitě.

Paralely s kauzou Ludovíta K. z Kynšperku

Případ ze Slovenska se ve více ohledech podobá kauze smrti kynšperského Roma Ludovíta K. Ten zemřel v květnu roku 2012 po policejním zásahu. O vývoji této kauzy na serveru pravidelně informujeme, například zde nebo zde a v tomto odkaze. V krvi ani z jedné z obětí – Koliščáka ani Ludovíta K. lékaři nenalezli alkohol nebo drogy, oba dva byli aktivní sportovci. Ani jeden z nich nebyl ozbrojen, nikdo ze zasahujících policistů neutrpěl zranění.

V obou případech policisté nejdříve podezřelému nasadili pouta a pak ho dusili, když ležel na břiše. I u kynšperského případu bude nakonec o případné vině obžalovaného rozhodovat třetí soudní znalec. Stanoviska prvních dvou se diametrálně liší. Na rozdíl od českých soudů však ty slovenské pracují rychleji – alespoň v případu Ivana Koliščáka.

Přečteno: 3071x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Afghánistán, Soud, soudní znalec, Tragédie, Slovensko, Policie, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Malé romské děti se svými rodiči utíkají před neonacisty, kteří 21. 4. 2018 zaútočili na jejich tábor na Ukrajině (FOTO: repro Youtube.com)

videoŠílené video z pogromu na Romy na Ukrajině: Neonacisté vyhánějí malé romské děti, házejí po nich kamení a stříkají slzný plyn

26.4.2018 1:55
Jak již server Romea.cz informoval členové ukrajinské neonacistické organizace C14 v sobotu 21. dubna vypálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Na internetu se nyní objevily záběry z tohoto pogromu.
 celý článek

Michal Horáček 8. 4. 2018 při oslavách Mezinárodního dne Romů. (FOTO: Archiv Ara Art)

Michal Horáček pro Romea.cz: Je třeba rozšiřovat romskou elitu. Čím více bude doktorů z romské komunity, tím blahodárnější to bude pro všechny

23.4.2018 20:00
Michal Horáček je spisovatel, producent, textař, vystudoval antropologii a stal se jedním z kandidátů na prezidenta. V letošním roce přijal pozvání Ara Artu a promluvil na oslavách Mezinárodního dne Romů v divadle Archa.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Ukrajinští pravicoví radikálové zapálili romský tábor v Kyjevě

23.4.2018 16:08
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Radikální nacionalisté předtím dali obyvatelům tábora ultimátum, aby do soboty lokalitu vyklidili. Pravicoví extremisté teď vyhrožují, že ve žhářských útocích budou pokračovat. Informuje o tom slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo