romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romští kandidáti v komunálních volbách na Slovensku nechtějí řešit jen Romy

Košice, 22.10.2014 15:04, (ROMEA)
Florián Giňa, starosta obce Jarovnice. Jeho první volební období. (FOTO: RNĽ/J. Ferenc)
Florián Giňa, starosta obce Jarovnice. Jeho první volební období. (FOTO: RNĽ/J. Ferenc)

V letošních komunálních volbách, které se uskuteční 15. listopadu, máme opět možnost volit své starosty a poslance obecních či městských zastupitelstev. Do voleb vstupují i ​​romští kandidáti s pestrou podporou romských i většinových politických stran. Romové kandidují i bez politické podpory jako nezávislí. Pokud by ve volbách uspěli, neřešily by jen romský problém. 

Boj o starostu

V souvislosti s Romy patří mezi medializované lokality městská část Luník IX v Košicích a obec Jarovnice s nejpočetnější romskou komunitou. O křeslo starosty na Luníku IX bude v nadcházejících volbách bojovat pět romských kandidátů. Současný starosta Dionýz Slepčík kandiduje za Stranu romské unie. Za další romskou stranu - Stranu romské koalice kandiduje Marcel Šaňa. Zastoupení mají i jiné politické subjekty. Strana SÍŤ nominovala bezpečnostního technika Tibora Horvátha a Strana práce Jána Lacka. Jako nezávislý kandidát na starostu Luník IX kandiduje zemědělec Jozef Šana. 

V Jarovnicích bude starostovskou židli obhajovat Florián Giňa za Stranu romské koalice. Za stranu MOST-HID se o křeslo starosty bude ucházet i zedník Marián Červeňák. Živnostník Martin Dužda bude o voličské hlasy bojovat s podporou Strany demokratického Slovenska. Další tři kandidáti jdou do voleb s podporou strany SÍŤ (Peter Jacko), Slovenské národní strany (Kvetoslava Korineková), NOVA (Jan Tupta). František Tupta kandiduje jako nezávislý. 

Do poslaneckých lavic v Jarovnicích chce usednout 32 kandidátů. Nejvíce kandidátů (13) nominovala Strana romské koalice, Strana demokratického Slovenska nominovala 6 kandidátů. 

Rozvoj kultury a dopravy

Rozvíjet kulturu ve městě Strážske chce Miroslav Gorol, který vystudoval Střední uměleckou školu v Košicích a v současnosti studuje na Vysoké škole zdravotnictví a sociální práce v Michalovcích. Na post poslance však nekandiduje za romskou stranu. "Strana SÍŤ mě oslovila jako jediného romského kandidáta v našem městě," uvedl pro RNL. Jak dále upřesnil, v případě zvolení je jeho úkolem obnova kulturních akcí ve městě Strážske. "Pověřili mě, abych obnovil činnost folklorního souboru Strážčan. Samozřejmě, budu se věnovat i romské kultuře, "zdůraznil.  

Ve městě Prešov kandidují za poslance čtyři Romové. Tibor Bažo za Stranu romské unie Slovenska, Mikuláš Estočák jako nezávislý kandidát a Ladislav Kaleja za Romskou iniciativu Slovenska. 

Důchodce Ľudovít Petík kandiduje na poslance za Komunistickou stranu Slovenska a věnovat se chce rozvoji dopravy v Prešově, ale i zlepšování života ve městě. "Jako řidič městské hromadné dopravy v Prešově jsem denně přepravil tisíce lidí. A chtě nechtě jsem si denně vyslechl i stovky rozhovorů. Lidé často probírali různá témata, které se týkaly Slovenska, ale i života v Prešově. Dnes chci rozhovory těchto lidí tlumočit i na půdě města, kde se mnohé problémy dají vyřešit, "uvedl pro RNL.

Silvia Hricková: Podpora lidí je důležitější než podpora politické strany

Má desetileté zkušenosti s přípravou a realizací projektů z fondů Evropské unie v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti a kultury.

Proč jste se rozhodla kandidovat?

Vystudovala jsem sociální práci v Trnavě a už dvanáct let se věnuji sociální oblasti. Rozhodla jsem se kandidovat proto, abych měla možnost přicházet se systémovými návrhy a řešit chudobu a sociální exkluzi na politické úrovni, neboť jen tam je možné prosadit návrhy reálné pomoci lidem. Pokud je dobře nastavena sociální politika na národní úrovni a promítne se do realizace na místní a obecní úrovni, tak přinese hmatatelný užitek pro lidi, obyvatele měst a obcí. Svou kandidaturu také vnímám jako svůj osobní profesní růst, protože setkávání s lidmi v rámci přípravy kampaně mi otevírá další možnosti pro práci. Denně dostávám množství zpráv a telefonátů se slovy podpory, což mě žene dopředu. V komunálních volbách kandiduji do městského zastupitelstva v Košicích za městskou část Nad jezerem, kde je romské obyvatelstvo v menšině, ale těším se podpoře většinového obyvatelstva sídliště, kteří ode mě očekávají řešení v sociální oblasti. Právě tito lidé, kteří chtějí, aby vzdělaní Romové řešily problémy sociálního vyloučení, mi podepsali petiční listinu na mou kandidaturu. Samozřejmě se raduji se a děkuji za podporu Romům z Prahy a okolí, Banské Bystrice a okolí, Prešova a okolí a také Košic a okolí. Velmi mě vždy potěší zprávy na facebooku typu: "Pokud bych bydlel /a Na jezeře, volím tebe. Držím palce. "Dávají mi sílu jít dál a nevzdávat to.

Budete se věnovat pouze romským tématům?

Ne. Budu se zabývat tématem chudoby a sociálního vyloučení. Toto téma nezná barvu pleti a týká se všech, kteří se denně trápí sociálními problémy různého druhu. Téma řešení sociální vyloučení Romů je však v Košicích velmi důležitá a plánuji se jí zabývat tak, aby Romové, i lidé z majority cítili užitek z realizace aktivit pomoci. Systém by měl být postaven na vzájemné pomoci. Je nezbytné při přípravě a realizaci projektů pomoci Romům (vzdělávání, výstavba bytů, tvorba pracovních příležitostí) zapojit do procesu realizace i obyvatel majority, abychom zabránili prohlubování sociálního napětí mezi majoritou a romskou menšinou.

Do voleb vstupujete bez politické podpory. Proč?

Myslím si, že podpora lidí ve volbách je více důležitá jako podpora politické strany. Bylo by velmi snadné požádat nějakou stranu o zapsání mé osoby na kandidátku. Měla jsem i různé nabídky. Nemusela bych řešit podpisy lidí na podporu mé kandidatury, což je nezbytné při nezávislé kandidatuře. Ale já jsem se rozhodla jít do komunálních voleb jako nezávislá kandidátka, abych před podáním kandidátní listiny zjistila, zda lidé souhlasí s mou kandidaturou a zda mě v tom podpoří. Sbírání podpisů na petici na mou nezávislou kandidaturu jsem brala jako průzkum podpory potenciálních voličů a podařilo se nám vysbírat velmi slušný počet podpisů. 

V případě, že dostanu mandát poslankyně, budu rozhodovat nezávisle a nestranických. Samozřejmě, jsem připravena po volbách spolupracovat s jakoukoliv politickou stranou, která nabídne politická řešení pro reálné zlepšení kvality života lidí.

brf, Roman Čonka
Přečteno: 1114x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Romové, Slovensko, Košice, Luník IX, starosta, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo