romea - logo
20. září 2021 (pondělí)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romští uprchlíci, kterým hrozí vyhoštění, obsadili chrám v německém Řezně

8.7.2016 16:32
V úterý 5. července skupina více než 40 romských uprchlíků z balkánských států obsadila katedrálu v bavorském Řezně (Regensburg) na Dunaji. (FOTO: ČTK/ARMIN WEIGEL/dpa)
V úterý 5. července skupina více než 40 romských uprchlíků z balkánských států obsadila katedrálu v bavorském Řezně (Regensburg) na Dunaji. (FOTO: ČTK/ARMIN WEIGEL/dpa)

V úterý 5. července skupina více než 40 romských uprchlíků z balkánských států obsadila katedrálu v bavorském Řezně (Regensburg) na Dunaji. Místní katolická farnost se rozhodla je v objektu ponechat a nezažádat policejní zásah. Uprchlíky podporovala jídlem a materiální pomocí. Skupina demonstruje za „právo zůstat“ v Německu a proti zařazení balkánských států mezi tzv. bezpečné státy původu. Jejich žádost o církevní azyl podle Jakoba Schötze, mluvčí diecéze, nebyla prozatím oficiálně schválená.

"Jako církev děláme to, co může dělat církev. Zbytek je politickou záležitostí," řekl generální vikář Michael Fuchs. "Ubytovali jsme lidi včetně rodin s dětmi ve vedlejší místnosti," řekl 6. července Schötz. Uprchlíci podle jeho slov dostali najíst, deky a polní lůžky od zaměstnanců spolku Maltézská pomoc.

Podle internetového serveru novin Passauer Neuen Presse mluvčí místní policie Stefan Hartl uvedl, že první noc probíhala klidně. Jen před kostelem došlo k malému verbálnímu konfliktu mezi sympatizanty demonstrantů, kteří na místě postavili informační stánek, a několika kolemjdoucími. Policie nemusela zasahovat.

Středeční jednání mezi policií a zástupci vlády Horního Falce i města Řezno vyústilo v rozhodnutí, že neúspěšní žadatelé o azyl nebudou z kostela vystěhováni. "Jsme v úzkém kontaktu s církví. Diecéze si nepřála zásah policie," zdůraznil mluvčí policie Hartl.

Jako problém se jeví ale jak hygienické podmínky – v kostele jsou jen toalety a umyvadlo, nikoliv však sprchy – tak i kulturní akce pořádané pro veřejnost, které jsou podle farnosti těžko slučitelné s dlouhodobým pobytem uprchlíků v sakrální budově. Proto sobotní mše pro mládež byla přeložena do jiného kostela v Řezně. Diecéze nabízí uprchlíkům, aby se přestěhovali do blízké fáry, kde se mohou i osprchovat. "Nebudeme však na ně vyvíjet tlak," řekl Schötz.

Podporovatelé uprchlíků ve středu pořádali tiskovou konferenci. Akci podporuje organizace "Romano Jekipe Ano" z Hamburku, která v květnu spolupořádala obsazení památníku zavražděným Romům zavražděným za nacismu v Berlíně. Policie tehdy po domluvě se správcem památníku a Ústřední radou německých Sintů a Romů demonstraci zčásti násilně rozehnala.

"Protest se vytvářel z řad žadatelů o azyl," řekl Isen Asanovski ze spolku Romano Jekipe Ano Hamburg serveru Regensburg.digital.de. "Nemáme jinou volbu. Rozhodli jsme se v Božím domě u Ježíše ucházet o pomoc. Ve svých domovských zemích jsme diskriminováni, naše děti nemohou chodit do školy. Těžce nemocni lidé nemají nárok na lékařskou pomoc," přibližuje důvody tohoto kroku Asanovski.

Církevní azyl jako poslední šance

V posledních letech tisíce uprchlíků z celého světa našli dočasné útočiště ve stovkách německých kostelů. Tzv. "církevní azyl" v Německu chráněn církevním právem. Stát ho většinou toleruje, pokud se jedná o případy jednotlivých rodin. Nesmí však být zneužíván pro politické cíle. Několik serverů uvedlo, že na území SRN se v současné době poskytuje 284 takových azylů, které se týkají minimálně 452 osob, z toho 108 dětí.

V loňském září romští uprchlíci například obsadili chrám sv. Michala v Hamburku, kde vydrželi celý měsíc, než jim obec poskytla náhradní byty. Po několika dalších měsících došlo ke kompromisu. Pěti rodinám bylo umožněno v Německu setrvat, dvě rodiny se musely vrátit do své domovské země.

Přečteno: 1965x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Romové, Německo, EU, církev, AzylHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo