Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romští uprchlíci obsadili památník za nacismu zavražděných Romů v Berlíně. Zasahovala i policie

27. května 2016
Čtení na 3 minuty

V neděli odpoledne obsadila zhruba stovka lidí berlínský památník Romů a Sintů, kteří byli zavražděni nacisty. Protestu pod heslem „Jsme tu “ se zúčastnilo i zhruba 30 uprchlíků z řad Romů ohrožených násilným vyhoštěním z Německa, byly mezi nimi i rodiny s malými dětmi. Upozornili tím na svoji zoufalou situaci a zpřísnění podmínek pro poskytování azylu v Německu. Většina jich pochází ze Srbska, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Makedonie či Černé hory – tedy zemí, které spolková vláda nově považuje za „bezpečné země původu“. Předtím opustili své uprchlické tábory, ve kterých podle zákona měli počkat na vyhoštění. U památníku se chystali i přenocovat.

Novela azylového zákona schválená v roce 2014 a zpřísněná nedávno kvůli velkému množství nově přicházejících uprchlíků z Asie a Afriky vedla k tomu, že policie v posledních měsících stále více lidí deportuje – včetně dětí, které úředním jazykem těchto zemí nikdy nehovořily anebo v těchto zemích ještě nikdy nebyly. Hlavními požadavky protestu byly integrační programy, jazykové kurzy a „nepodmíněné právo zůstat“.

Podle demonstrantů spolková vláda ignoruje diskri¬mi¬naci a sociální vylučování, jimž Romové v těchto zemích často čelí. „Žádná almužna ze Západní Evropy tam neřeší naše problémy. Řešení musí být zde“, píše se v tiskovém prohlášení protestujících. „Žádáme uznání důvodů našeho útěku podle ženevské úmluvy (na ochranu uprchlíků, pozn. autora). Žádáme uplatnění evropského práva, jelikož naše perzekuce je ve své tradici evropský problém.“ Různé instituce jako třeba Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR), Německý Institut pro lidská práva a mnoho neziskových organizací varují, že zpřísnění zákona povede k tomu, že případný nárok žadatelů o azyl už nebude zkoumán individuálně, ale plošně.

Zástupci německých Romů s místem protestu nesouhlasili

Protestní akce byla spontánní a neohlášená. Nadace Památník pro zavražděné Židy Evropy, která památník spravuje, uvedla, že nebyla předem informovaná. Zástupci nadace spolu s reprezentanty německých Sintů a Romů vyjednávali v neděli večer celých šest hodin s demonstranty o případném splnění jejich požadavků a ukončení akce u památníku. Na jednáních se podílel telefonicky i Romani Rose, předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů, který médiím sdělil: „Památník je místem důstojné památky více než půl milionu zavražděných Romů a Sintů v nacisty obsazené Evropě. Toto místo nemá a nesmí být zneužíváno pro politické akce protestu." Na druhé straně vyzval politiky, aby zohlednili zoufalou situaci lidí. „Rodiny bývají deportovány do beznaděje bez šancí na vzdělání a důstojný život."

Ani v noci protestující neposlechli výzvy policie na ukončení akce nebo její přesun na jiné místo. Především proto, že mezi účastníky protestu byli i kojenci a nemocné ženy, se nadace podle vlastních slov rozhodla o půlnoci po dohodě s Norbertem Lammertem, presidentem spolkového parlamentu a předsedou kuratoria nadace, z důvodu jejich ochrany ukonřit protestní akci policejní silou. Několik mužů se tomu bránilo, policie je však po krátké době odvedla na oddělení, kde je vyslechla a propustila na svobodu. Podle německého deníku Die Taz bylo na dva Romy a jednoho aktivistu podáno trestní oznámení kvůli výtržnictví a podezření z násilí proti státní moci. Další zdroj uvedl, že policie schválně nezahájí trestní řízení proti protestujícím. Správce památníku odmítl, že by došlo k poškození jeho zájmů. Některé rodiny i jednotlivci, kteří se zúčastnili protestu, našli ještě v noci přechodný domov v berlínských hausprojektech – v domech, kde mladí lidé zkoušejí alternativní formy bydlení.

FOTOGALERIE 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon