romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rumunský prezident dostal pokutu za rasistické poznámky o Romech

Bukurešť, 12.2.2014 14:50, (ROMEA)

Rumunský prezident Traian Basescu musí zaplatit pokutu ve výši 600 lei (asi 3700 korun) za to, že v roce 2010 svými výroky během zahraniční návštěvy Slovinska urážel Romy. Uvedl, že "velmi mnoho Romů nechce pracovat" a "mnoho z nich se tradičně živí zlodějinou." Není to první kontroverzí výrok rumunského prezidenta na adresu početné romské menšiny v jedné z nejchudších zemích EU, informují servery iDnes.cz a Deník Referendum.

Národní rada pro boj s diskriminací, která dohlíží od roku 2001 na dodržování antidiskriminační legislativy a implementací norem přijatých na úrovni EU, se nejdříve jeho slovy nechtěla zabývat, protože prezident je pronesl za hranicemi země. Vrchní soud však autonomnímu orgánu působícím při rumunském parlamentu nařídil, aby kontroverzní výrok prošetřil.

„Je to zejména symbolicky důležitý akt spravedlnosti (...) Doufáme, že v konečném důsledku přispěje k zastavení, či alespoň zmírnění diskriminace Romů,“ řekl dle Deníku Referendum k rozhodnutí Marian Mandache z Romani Criss Roma, rumunské lidskoprávní organizace.

Poznámky prezidenta Basesca na adresu Romů si v Rumunsku získávají pozornost opakovaně. Oficiálního odsouzení se jim však dostalo poprvé.

Traian Basescu má na kontě více podobně rasisticky laděných výroků na adresu Romů. V lednu se během návštěvy Berlína vyslovil pro právo Romů svobodně cestovat po Evropě. Neopomněl však podotknout, že Romové se živí žebrotou, čímž mnoho lidí dráždí. "Bohužel působí více nepříjemností, než nějaký bankéř, kvůli kterému zmizí z banky desítky miliard," prohlásil dle serveru iDnes.cz Basescu.

Podle oficiálních statistik žije v Rumunsku okolo 620 tisíc Romů. Řada odborníků však soudí, že toto číslo je daleko větší. Mnoho Romů se bojí přihlásit ke své etnické příslušnosti, protože se bojí diskriminace, píše ruská služba BBC.

Romové v Rumunsku žijí v průměru v horších sociálních podmínkách něž v ČR. Žijí též více na okraji společnosti. Romové žijí ve vybydlených bytech, nemají přístup k lékařské péči, jejich děti často nechodí do školy. Nemají práci a umírají daleko dříve, než je v Rumunsku průměrný věk dožití.

voj, server iDnes.cz, Deník Referendum
Přečteno: 721x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Prezident, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo