romea - logo
23. května 2019 (čtvrtek)
svátek má Vladimír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rusko vydalo mezinárodní zatykač na vůdce ukrajinského Pravého sektoru

Praha, 5.3.2014 11:55, (ROMEA)
Demonstrace na Ukrajině. (FOTO: Wikimedia Commons)
Demonstrace na Ukrajině. (FOTO: Wikimedia Commons)

Rusko vydalo mezinárodní zatykač na vůdce ukrajinského nacionalistického hnutí Pravý sektor Dmytra Jaroše. Informovaly o tom dnes ruské agentury s odvoláním na představitele ruského vyšetřovacího výboru Vladimira Markina. "Po Jarošovi bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání prostřednictvím Interpolu. Byla vydána žádost o jeho zadržení jako osoby obviněné v nepřítomnosti," sdělil podle Interfaxu Markin.

Výbor už v pondělí oznámil, že zahájil trestní stíhání Jaroše v nepřítomnosti. Markin tento krok zdůvodnil, tím, že Jaroš veřejně vyzýval k extremismu a k terorismu. Výbor podle něj žádá o vzetí vůdce Pravého sektoru do vazby.

Důvodem k trestnímu stíhání Jaroše v Rusku je podle Markina výzva zveřejněná na účtu Pravého sektoru v sociální síti Vkontaktě, která byla určena vůdci severokavkazských teroristů Doku Umarovovi.

"Mnoho Ukrajinců se zbraní v ruce podporovalo osvobozenecký boj čečenského lidu a dalších kavkazských národů. Teď nastal čas podpořit Ukrajinu!" uvádí se v ní prý.

Pravý sektor následně popřel, že by tato výzva byla jeho. Údajně ji na stránku dali hackeři.

Jarošův Pravý sektor, jehož jádrem jsou radikální fanoušci fotbalového klubu Dynamo Kyjev, patřil k nejaktivnějším silám protivládních protestů. Jeho stoupenci porušili některé dohody s úřady a hráli vedoucí úlohu při obsazování úředních budov v Kyjevě. Umírnit se je nedařilo ani populárnímu předákovi ukrajinské opozice Vitaliji Kličkovi.

Jarošovy projevy jsou silně protiruské a protikomunistické. Za své hlavní cíle považuje propagaci ideologie ukrajinského nacionalismu v souladu s názory Stepana Bandery, kontroverzního šéfa ukrajinských nacionalistických oddílů v dobách druhé světové války. V minulosti byl také šéfem radikálně orientovaného hnutí Trojzubec Stepana Bandery a i dnes je v něm aktivní.

Přečteno: 814x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, Pravý sektor, Nacionalismus, UkrajinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury získalo cenu za nejlepší muzejní publikaci roku 2018

17.5.2019 13:50
V pražském obecním domě se udělovaly ceny Gloria musealis, která ocenila nejlepší výkony českých muzeí v uplynulém roce. Cenu za nejlepší muzejní publikaci dostalo Muzeum romské kultury za publikaci Amendar: Pohled do světa romských osobností autorek Jany Horváthové a Alice Sigmund Herákové.
 celý článek

Protestní průvod Romů a Sintů v Miláně 16. května 2019 (FOTO: Printscreen ze záznamu sdružení Khetane)

V Miláně na Den romského odboje vyšlo do ulic téměř 1000 Romů a Sintů

17.5.2019 12:20
16. května vyšlo v italském Miláně do ulic téměř 1000 Romů, aby jasně vzkázali ministru vnitra Matteo Salvinimu, že jsou plnohodnotnými občany Itálie a žádají dodržování svých práv.
 celý článek

Jaroslav Parči (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jaroslav Parči: Jsem Rom, jsem gay, jsem táta

17.5.2019 10:53
Říká otevřeně v každém rozhovoru Jaroslav Parči, který před lety prošel comingoutem, dnes žije s mužem, se kterým svůj vztah zpečetil registrovaným partnerstvím, a netají se ani tím, že s předchozího vztahu se ženou má už dnes dospělého potomka.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo