romea - logo
22. srpna 2019 (čtvrtek)
svátek má Bohuslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rusko vydalo mezinárodní zatykač na vůdce ukrajinského Pravého sektoru

Praha, 5.3.2014 11:55, (ROMEA)
Demonstrace na Ukrajině. (FOTO: Wikimedia Commons)
Demonstrace na Ukrajině. (FOTO: Wikimedia Commons)

Rusko vydalo mezinárodní zatykač na vůdce ukrajinského nacionalistického hnutí Pravý sektor Dmytra Jaroše. Informovaly o tom dnes ruské agentury s odvoláním na představitele ruského vyšetřovacího výboru Vladimira Markina. "Po Jarošovi bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání prostřednictvím Interpolu. Byla vydána žádost o jeho zadržení jako osoby obviněné v nepřítomnosti," sdělil podle Interfaxu Markin.

Výbor už v pondělí oznámil, že zahájil trestní stíhání Jaroše v nepřítomnosti. Markin tento krok zdůvodnil, tím, že Jaroš veřejně vyzýval k extremismu a k terorismu. Výbor podle něj žádá o vzetí vůdce Pravého sektoru do vazby.

Důvodem k trestnímu stíhání Jaroše v Rusku je podle Markina výzva zveřejněná na účtu Pravého sektoru v sociální síti Vkontaktě, která byla určena vůdci severokavkazských teroristů Doku Umarovovi.

"Mnoho Ukrajinců se zbraní v ruce podporovalo osvobozenecký boj čečenského lidu a dalších kavkazských národů. Teď nastal čas podpořit Ukrajinu!" uvádí se v ní prý.

Pravý sektor následně popřel, že by tato výzva byla jeho. Údajně ji na stránku dali hackeři.

Jarošův Pravý sektor, jehož jádrem jsou radikální fanoušci fotbalového klubu Dynamo Kyjev, patřil k nejaktivnějším silám protivládních protestů. Jeho stoupenci porušili některé dohody s úřady a hráli vedoucí úlohu při obsazování úředních budov v Kyjevě. Umírnit se je nedařilo ani populárnímu předákovi ukrajinské opozice Vitaliji Kličkovi.

Jarošovy projevy jsou silně protiruské a protikomunistické. Za své hlavní cíle považuje propagaci ideologie ukrajinského nacionalismu v souladu s názory Stepana Bandery, kontroverzního šéfa ukrajinských nacionalistických oddílů v dobách druhé světové války. V minulosti byl také šéfem radikálně orientovaného hnutí Trojzubec Stepana Bandery a i dnes je v něm aktivní.

Přečteno: 815x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, Pravý sektor, Nacionalismus, UkrajinaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo