romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Samuel L. Jackson a Magic Johnson se nevědomky stali uprchlíky na dávkách

23.8.2017 12:15
Herec Samuel L. Jackson (vlevo) a legendární basketbalista Magic Johnson (Foto: Twitter/Earvin Magic Johnson)
Herec Samuel L. Jackson (vlevo) a legendární basketbalista Magic Johnson (Foto: Twitter/Earvin Magic Johnson)

Žert italského novináře Luca Bottury znovu ukázal na fenomén současné doby - šíření nenávisti a tzv. fake news (zprávy šířící dezinformace) na internetu. Fotka dvou černošškých mužů, kteří po nákupech odpočívají na lavičce v italském letovisku Forte dei Marmi, způsobila na internetu pozdvižení. Stačil přitom jeden popisek ironizující rozhořčení některých Italů nad uprchlíky a z hollywoodské hvězdy Samuela L. Jacksona a jednoho z nejlepších basketbalistů historie Magica Johnsona se rázem stali uprchlíci na dávkách.

Samuel L. Jackson, známý z kultovních filmů (např. Pulp Fiction či Django Unchained), si vyrazil s kamarádem Magicem Johnsonem, legendou americké NBA, na dovolenou do přímořského letoviska Forte dei Marmi v italském Toskánsku. Po nákupech v luxusních buticích se posadili na lavičku na náměstí a skupina kolemjdoucích fanoušků je poznala a pořídili si jejich fotografie. Píše server Telegraph.co.uk, u nás pak Lidovky.cz.

Novinář Luca Bottura následně zveřejnil fotografii na Facebooku s nadsazeným ironizujícím popiskem: „Veřejné finanční prostředky v Forte dei Marmi ... nakupují Pradu s denním příspěvkem 35 eur. Sdílejte to, pokud jste rozhořčeni.“ Botturyho záměr poukázat tímto komentářem na stereotypy spojené s uprchlíky v Itálii získal nový rozměr - mnozí uživatelé Facebooku se jak na povel začali rozčilovat nad domnělými "línými imigranty".

Byla mezi nimi například i italská modelka a zpěvačka Nina Moricová, která podporuje antiimigrační pravicové hnutí Casa Pound: „Je vidět, že migranti, kteří sedávají na lavičkách v místech jako je Forte dei Marmi, od nás dostávají opravdu přespříliš.“ 

Moricová poté, co zjistila, že jde o vtip, tvrdila, že i její příspěvek byl jen žert a sociální experiment, který poukázal na to, jaká je v Itálii atmosféra.

Poslanec Emanuel Fiano ale označil Moricovou za „exponát neofašistické krajní pravice“ a viní ji z tupého šíření nesmyslné ideologie.

K nenávistným komentářům se nechala ztrhnout i řada dalších internetových uživatelů. V domnění, že jde jsou na fotografii uprchlíci, psali o „líných migrantech“ či komentáře „Neříkej mi, že tito lidé uprchli z války, tomu nelze věřit,“ nebo „Imigranti běžte domů.“

Na pár dnů za uprchlíka

Podobně zaměnil za uprchlíka server Breitbart News i Lukase Podolského, bývalého fotbalového reprezentanta německého národního týmu, upozorňuje server Lidovky.cz. Útočník se objevil na titulní fotografii článku, kde jede na skútru. Článek ovšem diskutuje pašování uprchlíků na vodních skútrech. Zpravodajský server se sice omluvil, Podolského právní zástupci ale i nadále zvažují žalobu.

V Itálii vzrůstá rozhořčení nad množstvím lidí, kteří jsou zachraňováni před smrtí ze Středozemního moře. V loňském roce se do Itálie dostalo 181 000 lidí, kteří utíkají z válečných zón a před chudobou ze svých domovin. Tento rok do Itálie dorazilo 98 000 osob.

Přečteno: 1420x
 

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Itálie, Facebook, Xenofobie, Média, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo