romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Samuel L. Jackson a Magic Johnson se nevědomky stali uprchlíky na dávkách

23.8.2017 12:15
Herec Samuel L. Jackson (vlevo) a legendární basketbalista Magic Johnson (Foto: Twitter/Earvin Magic Johnson)
Herec Samuel L. Jackson (vlevo) a legendární basketbalista Magic Johnson (Foto: Twitter/Earvin Magic Johnson)

Žert italského novináře Luca Bottury znovu ukázal na fenomén současné doby - šíření nenávisti a tzv. fake news (zprávy šířící dezinformace) na internetu. Fotka dvou černošškých mužů, kteří po nákupech odpočívají na lavičce v italském letovisku Forte dei Marmi, způsobila na internetu pozdvižení. Stačil přitom jeden popisek ironizující rozhořčení některých Italů nad uprchlíky a z hollywoodské hvězdy Samuela L. Jacksona a jednoho z nejlepších basketbalistů historie Magica Johnsona se rázem stali uprchlíci na dávkách.

Samuel L. Jackson, známý z kultovních filmů (např. Pulp Fiction či Django Unchained), si vyrazil s kamarádem Magicem Johnsonem, legendou americké NBA, na dovolenou do přímořského letoviska Forte dei Marmi v italském Toskánsku. Po nákupech v luxusních buticích se posadili na lavičku na náměstí a skupina kolemjdoucích fanoušků je poznala a pořídili si jejich fotografie. Píše server Telegraph.co.uk, u nás pak Lidovky.cz.

Novinář Luca Bottura následně zveřejnil fotografii na Facebooku s nadsazeným ironizujícím popiskem: „Veřejné finanční prostředky v Forte dei Marmi ... nakupují Pradu s denním příspěvkem 35 eur. Sdílejte to, pokud jste rozhořčeni.“ Botturyho záměr poukázat tímto komentářem na stereotypy spojené s uprchlíky v Itálii získal nový rozměr - mnozí uživatelé Facebooku se jak na povel začali rozčilovat nad domnělými "línými imigranty".

Byla mezi nimi například i italská modelka a zpěvačka Nina Moricová, která podporuje antiimigrační pravicové hnutí Casa Pound: „Je vidět, že migranti, kteří sedávají na lavičkách v místech jako je Forte dei Marmi, od nás dostávají opravdu přespříliš.“ 

Moricová poté, co zjistila, že jde o vtip, tvrdila, že i její příspěvek byl jen žert a sociální experiment, který poukázal na to, jaká je v Itálii atmosféra.

Poslanec Emanuel Fiano ale označil Moricovou za „exponát neofašistické krajní pravice“ a viní ji z tupého šíření nesmyslné ideologie.

K nenávistným komentářům se nechala ztrhnout i řada dalších internetových uživatelů. V domnění, že jde jsou na fotografii uprchlíci, psali o „líných migrantech“ či komentáře „Neříkej mi, že tito lidé uprchli z války, tomu nelze věřit,“ nebo „Imigranti běžte domů.“

Na pár dnů za uprchlíka

Podobně zaměnil za uprchlíka server Breitbart News i Lukase Podolského, bývalého fotbalového reprezentanta německého národního týmu, upozorňuje server Lidovky.cz. Útočník se objevil na titulní fotografii článku, kde jede na skútru. Článek ovšem diskutuje pašování uprchlíků na vodních skútrech. Zpravodajský server se sice omluvil, Podolského právní zástupci ale i nadále zvažují žalobu.

V Itálii vzrůstá rozhořčení nad množstvím lidí, kteří jsou zachraňováni před smrtí ze Středozemního moře. V loňském roce se do Itálie dostalo 181 000 lidí, kteří utíkají z válečných zón a před chudobou ze svých domovin. Tento rok do Itálie dorazilo 98 000 osob.

Přečteno: 1409x
 

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Itálie, Facebook, Xenofobie, Média, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo