Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Samuel L. Jackson a Magic Johnson se nevědomky stali uprchlíky na dávkách

23. srpna 2017
Čtení na 2 minuty

Žert italského novináře Luca Bottury znovu ukázal na fenomén současné doby – šíření nenávisti a tzv. fake news (zprávy šířící dezinformace) na internetu. Fotka dvou černošškých mužů, kteří po nákupech odpočívají na lavičce v italském letovisku Forte dei Marmi, způsobila na internetu pozdvižení. Stačil přitom jeden popisek ironizující rozhořčení některých Italů nad uprchlíky a z hollywoodské hvězdy Samuela L. Jacksona a jednoho z nejlepších basketbalistů historie Magica Johnsona se rázem stali uprchlíci na dávkách.

Samuel L. Jackson, známý z kultovních filmů (např. Pulp Fiction či Django Unchained), si vyrazil s kamarádem Magicem Johnsonem, legendou americké NBA, na dovolenou do přímořského letoviska Forte dei Marmi v italském Toskánsku. Po nákupech v luxusních buticích se posadili na lavičku na náměstí a skupina kolemjdoucích fanoušků je poznala a pořídili si jejich fotografie. Píše server Telegraph.co.uk, u nás pak Lidovky.cz.

Novinář Luca Bottura následně zveřejnil fotografii na Facebooku s nadsazeným ironizujícím popiskem: „Veřejné finanční prostředky v Forte dei Marmi … nakupují Pradu s denním příspěvkem 35 eur. Sdílejte to, pokud jste rozhořčeni.“ Botturyho záměr poukázat tímto komentářem na stereotypy spojené s uprchlíky v Itálii získal nový rozměr – mnozí uživatelé Facebooku se jak na povel začali rozčilovat nad domnělými “línými imigranty”.

Byla mezi nimi například i italská modelka a zpěvačka Nina Moricová, která podporuje antiimigrační pravicové hnutí Casa Pound: „Je vidět, že migranti, kteří sedávají na lavičkách v místech jako je Forte dei Marmi, od nás dostávají opravdu přespříliš.“ 

Moricová poté, co zjistila, že jde o vtip, tvrdila, že i její příspěvek byl jen žert a sociální experiment, který poukázal na to, jaká je v Itálii atmosféra.

Poslanec Emanuel Fiano ale označil Moricovou za „exponát neofašistické krajní pravice“ a viní ji z tupého šíření nesmyslné ideologie.

K nenávistným komentářům se nechala ztrhnout i řada dalších internetových uživatelů. V domnění, že jde jsou na fotografii uprchlíci, psali o „líných migrantech“ či komentáře „Neříkej mi, že tito lidé uprchli z války, tomu nelze věřit,“ nebo „Imigranti běžte domů.“

Na pár dnů za uprchlíka

Podobně zaměnil za uprchlíka server Breitbart News i Lukase Podolského, bývalého fotbalového reprezentanta německého národního týmu, upozorňuje server Lidovky.cz. Útočník se objevil na titulní fotografii článku, kde jede na skútru. Článek ovšem diskutuje pašování uprchlíků na vodních skútrech. Zpravodajský server se sice omluvil, Podolského právní zástupci ale i nadále zvažují žalobu.

V Itálii vzrůstá rozhořčení nad množstvím lidí, kteří jsou zachraňováni před smrtí ze Středozemního moře. V loňském roce se do Itálie dostalo 181 000 lidí, kteří utíkají z válečných zón a před chudobou ze svých domovin. Tento rok do Itálie dorazilo 98 000 osob.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon