romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sedm politických stran a hnutí podpořilo memorandum, které má zlepšit postavení Romů na Slovensku

24.2.2020 17:40
Iniciativa Opre Roma, zdroj: ROMATA
Iniciativa Opre Roma, zdroj: ROMATA

Celkem sedm politických stran na Slovensku v sobotu podpořilo jednotné memorandum týkajících se Romů na Slovensku. Politici přislíbili, že v případě jejich zvolení do parlamentu prosadí 12 bodů, které by měly vést ke zlepšení situace Romů v oblasti zdravotnictví, vzdělávání a sociální. Dokument vydala iniciativa Opre Roma. Informoval o tom deník SME.

"Chceme spojovat Romy, aby byl slyšet jejich hlas i na národní úrovni. Je třeba, aby Romové a Romky dostávali prostor zapojovat se do věcí veřejných. Aby se nemluvilo o nich bez nich," uvedl ředitel iniciativy Opre Roma Csaba Horváth pro deník SME.

Strany se například zavazují k tomu, že zvýší počet Romů ve státní správě, vyřeší problémy s vypořádání pozemků Romů a také chtějí podpořit výstavbu sociálního bydlení prostřednictvím mikropůjček. Rovněž mají v plánu oddělit Úřad zmocněnce vlády SR pro romskou komunitu od ministerstva vnitra.

S memorandem souvisí i další aktivity v konkrétních regionech. Romští koordinátoři mají s Romy diskutovat o jednotlivých bodech v memorandu a motivovat je k tomu, aby se zúčastnili voleb.

Pod memorandum se podepsaly strany SaS, Za ľudí, PS/Spolu, KDH, Most-Híd a SMK. Svým podpisem také strany odsoudily nenávistné a xenofobní projevy vůči Romům.

Přečteno: 753x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Romové, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo