romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sedm politických stran a hnutí podpořilo memorandum, které má zlepšit postavení Romů na Slovensku

24.2.2020 17:40
Iniciativa Opre Roma, zdroj: ROMATA
Iniciativa Opre Roma, zdroj: ROMATA

Celkem sedm politických stran na Slovensku v sobotu podpořilo jednotné memorandum týkajících se Romů na Slovensku. Politici přislíbili, že v případě jejich zvolení do parlamentu prosadí 12 bodů, které by měly vést ke zlepšení situace Romů v oblasti zdravotnictví, vzdělávání a sociální. Dokument vydala iniciativa Opre Roma. Informoval o tom deník SME.

"Chceme spojovat Romy, aby byl slyšet jejich hlas i na národní úrovni. Je třeba, aby Romové a Romky dostávali prostor zapojovat se do věcí veřejných. Aby se nemluvilo o nich bez nich," uvedl ředitel iniciativy Opre Roma Csaba Horváth pro deník SME.

Strany se například zavazují k tomu, že zvýší počet Romů ve státní správě, vyřeší problémy s vypořádání pozemků Romů a také chtějí podpořit výstavbu sociálního bydlení prostřednictvím mikropůjček. Rovněž mají v plánu oddělit Úřad zmocněnce vlády SR pro romskou komunitu od ministerstva vnitra.

S memorandem souvisí i další aktivity v konkrétních regionech. Romští koordinátoři mají s Romy diskutovat o jednotlivých bodech v memorandu a motivovat je k tomu, aby se zúčastnili voleb.

Pod memorandum se podepsaly strany SaS, Za ľudí, PS/Spolu, KDH, Most-Híd a SMK. Svým podpisem také strany odsoudily nenávistné a xenofobní projevy vůči Romům.

Přečteno: 679x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Romové, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo