romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sedm politických stran a hnutí podpořilo memorandum, které má zlepšit postavení Romů na Slovensku

24.2.2020 17:40
Iniciativa Opre Roma, zdroj: ROMATA
Iniciativa Opre Roma, zdroj: ROMATA

Celkem sedm politických stran na Slovensku v sobotu podpořilo jednotné memorandum týkajících se Romů na Slovensku. Politici přislíbili, že v případě jejich zvolení do parlamentu prosadí 12 bodů, které by měly vést ke zlepšení situace Romů v oblasti zdravotnictví, vzdělávání a sociální. Dokument vydala iniciativa Opre Roma. Informoval o tom deník SME.

"Chceme spojovat Romy, aby byl slyšet jejich hlas i na národní úrovni. Je třeba, aby Romové a Romky dostávali prostor zapojovat se do věcí veřejných. Aby se nemluvilo o nich bez nich," uvedl ředitel iniciativy Opre Roma Csaba Horváth pro deník SME.

Strany se například zavazují k tomu, že zvýší počet Romů ve státní správě, vyřeší problémy s vypořádání pozemků Romů a také chtějí podpořit výstavbu sociálního bydlení prostřednictvím mikropůjček. Rovněž mají v plánu oddělit Úřad zmocněnce vlády SR pro romskou komunitu od ministerstva vnitra.

S memorandem souvisí i další aktivity v konkrétních regionech. Romští koordinátoři mají s Romy diskutovat o jednotlivých bodech v memorandu a motivovat je k tomu, aby se zúčastnili voleb.

Pod memorandum se podepsaly strany SaS, Za ľudí, PS/Spolu, KDH, Most-Híd a SMK. Svým podpisem také strany odsoudily nenávistné a xenofobní projevy vůči Romům.

Přečteno: 873x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Romové, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo