romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéf židovského kongresu: Orbán musí být k antisemitismu tvrdší

Budapešť, 2.5.2013 15:04, (ROMEA)

Narůstající obliba krajně pravicových hnutí a šířící se antisemitismus, zejména v Maďarsku, mají být hlavními tématy sjezdu Světového židovského kongresu (WJC), který bude v neděli zasedat v Budapešti. Obvykle se tato akce koná v Jeruzalémě, organizátoři ale chtěli vyjádřit solidaritu s maďarskými Židy, kteří jsou poslední dobou vystaveni sílícím útokům.

"Antisemitismus v Maďarsku je zřetelně na vzestupu. Jsme rovněž svědky dramatického nárůstu útoků i proti jiným menšinám, například Romům," řekl prezident WJC Ronald Lauder, jehož citovala agentura Reuters. Narůstající popularita krajně pravicové strany Jobbik je podle něj hrozbou pro Židy i další menšiny žijící v Maďarsku. Jobbik získal ve volbách v roce 2010 asi 17 procent hlasů a v parlamentu má 43 zástupců.

"Myslím si, že by měla maďarská vláda vyvinout větší úsilí v boji proti zločinům z nenávisti. Neměla by jen reagovat, ale představit dlouhodobou strategii, jak situaci zlepšit," řekl Reuters Lauder.

Podle mluvčího Světového židovského kongresu organizátoři vybrali Budapešť záměrně, aby podpořili místní Židy. Nicméně jak dodal, Maďarsko není jedinou evropskou zemí, ve které narůstá antisemitismus.

Kabinet maďarského premiéra Viktora Orbána již několikrát odsoudil veškeré provokace, které má Jobbik na svědomí. Vůdce této strany v minulosti například vyzval, aby byl v zájmu národní bezpečnosti sepsán seznam prominentních Židů. Nakonec se omluvil, ale nerezignoval. Odhodlání bojovat s antisemitismem Orbán prý opět zdůrazní během svého proslovu, který má na setkání Světového židovského kongresu mít.

Stoupenci krajní pravice se chystali v sobotu (v předvečer zahájení jednání WJC) uspořádat v Budapešti shromáždění proti bolševismu a sionismu. Policie to ale zakázala.

Přečteno: 481x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Extremismus, Neonacismus, Jobbik, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo