romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Šéf židovského kongresu: Orbán musí být k antisemitismu tvrdší

Budapešť, 2.5.2013 15:04, (ROMEA)

Narůstající obliba krajně pravicových hnutí a šířící se antisemitismus, zejména v Maďarsku, mají být hlavními tématy sjezdu Světového židovského kongresu (WJC), který bude v neděli zasedat v Budapešti. Obvykle se tato akce koná v Jeruzalémě, organizátoři ale chtěli vyjádřit solidaritu s maďarskými Židy, kteří jsou poslední dobou vystaveni sílícím útokům.

"Antisemitismus v Maďarsku je zřetelně na vzestupu. Jsme rovněž svědky dramatického nárůstu útoků i proti jiným menšinám, například Romům," řekl prezident WJC Ronald Lauder, jehož citovala agentura Reuters. Narůstající popularita krajně pravicové strany Jobbik je podle něj hrozbou pro Židy i další menšiny žijící v Maďarsku. Jobbik získal ve volbách v roce 2010 asi 17 procent hlasů a v parlamentu má 43 zástupců.

"Myslím si, že by měla maďarská vláda vyvinout větší úsilí v boji proti zločinům z nenávisti. Neměla by jen reagovat, ale představit dlouhodobou strategii, jak situaci zlepšit," řekl Reuters Lauder.

Podle mluvčího Světového židovského kongresu organizátoři vybrali Budapešť záměrně, aby podpořili místní Židy. Nicméně jak dodal, Maďarsko není jedinou evropskou zemí, ve které narůstá antisemitismus.

Kabinet maďarského premiéra Viktora Orbána již několikrát odsoudil veškeré provokace, které má Jobbik na svědomí. Vůdce této strany v minulosti například vyzval, aby byl v zájmu národní bezpečnosti sepsán seznam prominentních Židů. Nakonec se omluvil, ale nerezignoval. Odhodlání bojovat s antisemitismem Orbán prý opět zdůrazní během svého proslovu, který má na setkání Světového židovského kongresu mít.

Stoupenci krajní pravice se chystali v sobotu (v předvečer zahájení jednání WJC) uspořádat v Budapešti shromáždění proti bolševismu a sionismu. Policie to ale zakázala.

Přečteno: 458x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Extremismus, Neonacismus, Jobbik, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo