Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Nejvyšší slovenský soud zmírnil Mariánu Kotlebovi trest za propagaci neonacismu z více jak 4 let vězení pouze na šestiměsíční podmínku, přijde o poslanecký mandát

05. dubna 2022
Čtení na 3 minuty

Nejvyšší slovenský soud v Bratislavě zrušil rozsudek Specializovaného trestního soudu v Kotlebově kauze, který posílal předsedu LSNS na 4 roky a 4 měsíce do vězení. Zároveň ho však uznal vinným za to, že šeky v hodnotě 1488 eur veřejně sympatizoval s neonacismem. Odsoudil ho za mírnější paragraf, za přečin projevů sympatií k hnutí směřujícímu k potlačování základních lidských práv a uložil mu trest odnětí svobody na 6 měsíců s podmíněným odkladem na rok a 6 měsíců. Kotleba navíc přijde o poslanecký mandát.

Kotleba byl v říjnu 2020 uznán vinným z toho, že jako předseda Lidové strany Naše Slovensko (ĽSNS) a banskobystrický župan rozdával v březnu 2017 na Obchodní akademii v Banské Bystrici šeky v hodnotě 1488 eur, přičemž čísla 14 a 88 jsou neonacistickými šiframi.

Předseda senátu Farkaš čte rozhodnutí soudu. Nejvyšší soud podle Předsedy senátu Pavola Farkaše neuvěřil obhajobě Kotleby, která tvrdila, že v případě částky 1488 na šecích šlo jen o náhodu. Jen těžko lze podle soudu uvěřit, že právě na výročí vzniku Slovenského státu Kotleba rozdával šeky s neonacistickou symbolikou náhodou. “Obžalovaný si musel být vědom těchto symbolů,” konstatoval soud.

Na druhé straně se Nejvyšší soud se neztotožnil se závěrem Specializovaného trestního soudu v Pezinku, podle kterého Kotleba neonacistickou ideologii přímo propagoval. Pod propagací totiž podle senátu je třeba rozumět šíření takových myšlenek, jejich prezentování s cílem oslovit jiné osoby.

Takové jednání obžalovaného však podle soudu nebylo spolehlivě a bez jakýchkoli pochybností prokázáno. „Podle našeho názoru jen samotná prezentace takových symbolů nebo hesel nestačí,“ řekl Farkaš.

Jelikož je Marian Kotleba odsouzen za úmyslný trestný čin, automaticky přijde o mandát poslance Národní rady. Jeho náhradnicí v parlamentu by měla být Slavěna Vorobelová, která však není členkou LSNS.

S podmíněným trestem nesouhlasí slovenský europoslanec Peter Pollák. “Jsem přesvědčený, že Kotleba se svými názory a hlavně opakovanými skutky měl být potrestán nepodmíněným trestem! S rozsudkem Nejvyššího soudu nesouhlasím!” napsal na sociální síť facebook Pollák.

Kauzu dnes projednával Nejvyššího slovenský soud od 10 hodin bez přítomnosti samotného Kotleby. Ten v pondělí odpoledne oznámil, že na zasedání soudu nepřijde “z vážných osobních a zákonných důvodů”. Soud zároveň požádal, aby jednal pouze v jeho přítomnosti. Soud tento požadavek odmítl a jednání začalo. Krátce po 11 hodině bylo však přerušené, protože někdo nahlásil v budově soudu bombu.

Advokát Mariana Kotleby Tomáš Rosina dnes před soudem uvedl, že jeho klient se dnešního líčení nezúčastní, protože má nemocného syna.

“Jelikož matka se dlouhodobě nachází v zahraničí a dítě je na mě navázané, když je nemocné, nedokáži péči o něj zajistit jinak než osobně,” vysvětlil Kotleba písemně soudu.

Prokurátor Tomáš Honz nepovažoval důvody Kotlebovy neúčasti za hodnověrné a soudu navrhl, aby se zasedání konalo.

Senát Nejvyššího soudu ve složení Pavol Farkaš, Martina Zeleňáková a Dušan Krč-Šebera po krátké poradě rozhodl, že veřejné zasedání bude pokračovat i v Kotlebově nepřítomnosti.

„Podotýkám, že omluva přišla včera po 15. hodině na poslední chvíli. Z dokladů, které máme k dispozici, není zřejmé, o jaké onemocnění se jedná. Je třeba také říci, že toto veřejné zasedání inicioval právě obžalovaný svým odvoláním a je na něm, aby si zajistil všechny záležitosti tak, aby se mohl zúčastnit,“ shrnul rozhodnutí senátu Farkaš.

Před Justiční palác v Bratislavě se původně chystaly desítky kotlebovců, které chtěly svému šéfovi vyjádřit podporu. Před budovu soudu však zatím žádný z podporovatelů nedorazil.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon