romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská ombudsmanka navrhuje efektivní desegregaci ve školství. Chce řešit i zařazování romských dětí do zvláštních škol

17.2.2021 14:02
Slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová (FOTO: Wikimedia Commons)
Slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová (FOTO: Wikimedia Commons)

Slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová poslala několik zásadních připomínek do meziresortního připomínkového řízení k novele zákona o výchově a vzdělávání. Požaduje efektivní desegregaci ve školství, zajištění dostatečného přístupu k právu na vzdělání pro děti se zdravotním postižením nebo změny v diagnostice, které následně může určovat, do jakého proudu vzdělávání dítě nakonec nastoupí.

Patakyová touto změnou usiluje o vytvoření inkluzivního vzdělávacího systému a zahrnutí práva na inkluzivní vzdělání do školského zákona. „Zároveň je však problematické, že některé návrhy nedostatečně řeší implementaci myšlenky nevýlučnosti do praxe. Z tohoto důvodu jsem návrh změny zákona komentovala,“ uvedla veřejná ochránkyně práv pro TASR a upozornila, že pro zabránění segregace ve vzdělávání v praxi je třeba změnit přístup k utváření školských obvodů.

Vzhledem k tomu, že navrhovaná novela školského zákona tento problém doposud dostatečně nezohledňuje, Patakyová v připomínce navrhla doplnit zákon o státní správě školství o ustanovení, které by napomohlo ukotvit respektování principu rovnosti, zákazu diskriminace a segregace při vytváření školních obvodů a obvodů mateřských škol. V případě novelizace zákona by to pro Slovensko představovalo jednu z nejvýznamnějších systémových změn týkajících se vzdělávání dětí se zdravotním postižením.

„Je třeba uvést, že ačkoliv novela dává naději na potenciální možnost dalšího vzdělávání dětí s lehkým stupněm mentálního postižení na běžných středních školách, nadále umožňuje i jejich vylučování do speciálních škol,“sdělila ombudsmanka a dodala, že bez úpravy jakéhokoliv předvídatelného postupu směřujícího k ukončení vzdělávání žáků a žákyň s lehkým stupněm mentálního postižení v segregovaných speciálních školách. A právě tato skupina žáků by mohla být v budoucnu v plném rozsahu zahrnuta do běžného vzdělávání.

To se dotýká i dlouhodobému a kritizovanému problému s nesprávným zařazením romských dětí do zvláštních škol určené pro žáky s mentálním postižením, které je podle Patakyové zapříčiněno i častou absencí vhodných diagnostických nástrojů. I proto požádala o výslovnou úpravu přechodného období, které by těmto žákům umožnilo připravit se na absolvování externího testování, které by v praxi fungovalo jako podmínka pro získání nižšího středního vzdělání a studium na běžné střední škole.

K návrhu novely školského zákona aktuálně podle resortu školství probíhají rozporové řízení k uplatněným zásadním připomínkám.

Přečteno: 647x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Vzdělávání, Ombudsman, speciální školyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo