romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se u příležitosti Mezinárodního dne Romů setkala s romskými studenty

8.4.2022 12:34

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se 8. 4. 2022 u příležitosti Mezinárodního dne Romů setkala s romskými studenty.

"Bylo mi velkým potěšením setka se s naší nadějnou lékařkou, šachistkou, právníkem, ekologem, ekonomkou, sociální pracovnici, boxerem nebo hokejistou. Vyprávěli mi o svých úspěších, o soutěžích, které vyhráli... Úspěšní mladí lidé plní elánu, kteří se kromě svého vzdělání a sportovních či volnočasových zálib angažují i ​​jako dobrovolníci a pomáhají jiným," uvedl apo setkání Zuzana Čaputová.

Podle Čaputové však tyto studenty také spojuje to, že ne vždy jsou hodnoceni podle toho, jakými jsou a jaké jsou jejich činy. "Setkávají se i s nedůvěrou, předsudky a čelí bariéram, které si možná většina jejich vrstevníků ani neumí představit. Šance dítěte, které se narodí romským rodičům v chudém prostředí, že se dostane na vysokou školu není ani 1 procento," dodala prezidentka.

Důvodem neúspěchu celých generací Romů podel ní není nedostatek snažení se, ale bludný kruh vyloučení, generační chudoba a předsudky, které dětem z romského prostředí brání v úspěchu a možnosti důstojně žít.

" Dnes je Mezinárodní den Romů, který je v první řadě o rovnoprávnosti. Pro mě je rovnoprávnost o možnosti mít opravdu stejnou šanci a příležitost uspět. Vidíme, že to není realitou pro všechny. A právě tito úspěšní, zanícení mladí lidé ukazují, jak by to mohlo být jinak," uvedla Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Studentka medicíny Eva Adamová vyzdvihla, že v porovnání s minulostí je více Romů, kteří dokončují vysoké školy a angažují se v různých pracovních sférách. „Zdaleka ne všem romským dětem se takto daří a dostaly takovou příležitost. Ne všem se podařilo zdolat bariéry, ať už se to týká chudoby, předsudků, mnohdy téměř automatického zařazení do speciálních škol,“ uvedla po setkání studentka, která si zároveň přeje, aby slovenská společnost dospěla do fáze, kdy to, že mladý Rom je právníkem, lékařem, ekonomem či úspěšným sportovcem, nebude překvapením.

Přečteno: 719x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Mezinárodní den Romů, Zuzana Čaputová, student, StudentiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo