romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenské Romy cestující za příbuznými nepustilo varšavské letiště do letadla. Někteří přišli o celoživotní úspory.

29.3.2017 15:55
Záběr z reportáže TA3 (Zdroj: Repro TA3)
Záběr z reportáže TA3 (Zdroj: Repro TA3)

Několika Romkám z Levoče, které se chystaly navštívit své příbuzné v kanadském Torontu, nebylo z dosud nezjištěných důvodů umožněno nastoupit na Varšavském letišti do letadla. To nakonec do Toronta odletělo bez nich. Kanada jim přitom údajně pobyt potvrdila a udělila jim všechny potřebné dokumenty. Informovala o tom včera slovenská televize TA3 v reportáži s názvem Stali se oběťmi rasismu? Levočské Romy nepustili do letadla.

Chování varšavského personálu letiště považují dotčení za bezostyšný projev rasismu. "V Kanadě máme více členů rodiny," vypráví Martina Šimoničová, jedna z postižených žen. Druhá, Mária Holubová, ji doplňuje: "Synovi i dceři se tam narodily děti - moje vnoučata." 

Když turisté dorazili na varšavské letiště, čekalo je nemilé překvapení. Pracovníci jim bez jakéhokoli odůvodnění nedovolili se ani zaregistrovat před letem. "Ani nám nic nevysvětlil," líčí chování celníka Mária Holubová. "Když viděl, že jdeme k němu, zeptat se ho na důvod, prostě odešel."

Levočané si dopředu zaplatili veškeré poplatky a kanadská strana jim udělila víza. Za nákladné letenky utratili někteří z nich za ně celoživotní úspory, jiní si peníze půjčili. Zuzana Dudušová, která je další z postižených žen, vypráví, že peníze na letenku vydělal namáhavou prací její manžel. Peníze levočských Romů však přišly nazmar. "Bylo to okolo 1700 eur," říká Mária Holubová a má slzy na krajíčku. "Vážně je mi z toho do pláče. Neviděla jsem svoje vnoučata." 

Lidé, kterých se incident týká, se rozhodli požádat varšavské letiště o proplacení všech nákladů a stěžovali si i na slovenském Ministerstvu zahraničí. Protože je však letiště právním subjektem cizího státu, nemůže ho slovenské ministerstvo nijak kontrolovat. Přesto se pokouší svým občanům pomoci a cestou velvyslanectví Slovenské republiky podává stížnost k varšavskému oddělení Kontroly hraniční stráže, který je věcně příslušným orgánem.

TA 3 požádala o vyjádření k incidentu také správi varšavského letiště, v den odvysílání reportáže však dosud neobdržela žádnou odpověď.  

VIDEO

Přečteno: 20078x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Romové, Slovensko, Kanada, Zahraniční, MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo