romea - logo
3. července 2020 (pátek)
svátek má Radomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenské Romy cestující za příbuznými nepustilo varšavské letiště do letadla. Někteří přišli o celoživotní úspory.

29.3.2017 15:55
Záběr z reportáže TA3 (Zdroj: Repro TA3)
Záběr z reportáže TA3 (Zdroj: Repro TA3)

Několika Romkám z Levoče, které se chystaly navštívit své příbuzné v kanadském Torontu, nebylo z dosud nezjištěných důvodů umožněno nastoupit na Varšavském letišti do letadla. To nakonec do Toronta odletělo bez nich. Kanada jim přitom údajně pobyt potvrdila a udělila jim všechny potřebné dokumenty. Informovala o tom včera slovenská televize TA3 v reportáži s názvem Stali se oběťmi rasismu? Levočské Romy nepustili do letadla.

Chování varšavského personálu letiště považují dotčení za bezostyšný projev rasismu. "V Kanadě máme více členů rodiny," vypráví Martina Šimoničová, jedna z postižených žen. Druhá, Mária Holubová, ji doplňuje: "Synovi i dceři se tam narodily děti - moje vnoučata." 

Když turisté dorazili na varšavské letiště, čekalo je nemilé překvapení. Pracovníci jim bez jakéhokoli odůvodnění nedovolili se ani zaregistrovat před letem. "Ani nám nic nevysvětlil," líčí chování celníka Mária Holubová. "Když viděl, že jdeme k němu, zeptat se ho na důvod, prostě odešel."

Levočané si dopředu zaplatili veškeré poplatky a kanadská strana jim udělila víza. Za nákladné letenky utratili někteří z nich za ně celoživotní úspory, jiní si peníze půjčili. Zuzana Dudušová, která je další z postižených žen, vypráví, že peníze na letenku vydělal namáhavou prací její manžel. Peníze levočských Romů však přišly nazmar. "Bylo to okolo 1700 eur," říká Mária Holubová a má slzy na krajíčku. "Vážně je mi z toho do pláče. Neviděla jsem svoje vnoučata." 

Lidé, kterých se incident týká, se rozhodli požádat varšavské letiště o proplacení všech nákladů a stěžovali si i na slovenském Ministerstvu zahraničí. Protože je však letiště právním subjektem cizího státu, nemůže ho slovenské ministerstvo nijak kontrolovat. Přesto se pokouší svým občanům pomoci a cestou velvyslanectví Slovenské republiky podává stížnost k varšavskému oddělení Kontroly hraniční stráže, který je věcně příslušným orgánem.

TA 3 požádala o vyjádření k incidentu také správi varšavského letiště, v den odvysílání reportáže však dosud neobdržela žádnou odpověď.  

VIDEO

Přečteno: 19651x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Romové, Slovensko, Kanada, Zahraniční, MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo