romea - logo
4. dubna 2020 (sobota)
svátek má Ivana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenské webové portály změnily barvu na hnědou. Chtěly připomenout oběti holocaustu

12.9.2016 16:51
FOTO: Muzeum romské kultury
FOTO: Muzeum romské kultury


Pravda.sk a další tři slovenské webové portály změnily své barvy na hnědou. Chtěli tak připomenout čtenářům Den vzpomínky obětem holocaustu a rasového násilí, které připadlo na pátek 9. září, a zároveň upozornit na radikalizaci veřejnosti nejen v anonymních online debatách.

Nezisková organizace Ľudia proti rasizmu při této příležitosti připravila novou kampaň s názvem „Zastavme šírenie nenávisti na internete“. Její zástupci se domnívají, že v poslední době jsou svědky radikalizace postojů vůči národnostním, náboženským a sexuálním skupinám v online prostředí.

Ponižující a osočující výroky k menšinám přetékají z online světa do reálného. Příkladem je muslimská žena z Bratislavy, která za poslední rok a půl čelila šesti fyzickým napadnutím, odmítnutí Turků a Romů v ubytovacích zařízeních nebo přepadení arabské prodejny.

Webové stránky deníku Pravda, Hospodářské noviny, Aktuálne.sk a web portál Ženy v městě zároveň zpřístupnili banner s názvem „Nedovolme, aby Slovensko zhnědlo“, který odkazuje na web kampaně proti nenávisti.

"Jde o silné a cenné gesto. Tím, že se touto cestou zapojili do kampaně i hlavní média, udělali první krok k tomu, co Slovensko potřebuje v boji proti oživování fašistických nálad snad nejvíce - zapojení všech společenských sil, které nástroji vlastními pro svou oblast odmítnou ideologie založené na nenávisti", řekla předsedkyně sdružení Lidé proti rasismu Irena Bihariová pro portál pravda.cz

Organizace také připravila materiály pro učitelé středních škol, ale i pro ty, které nenávist na internetu zajímá. Na webových stránkách zveřejnily praktické rady, jak reagovat proti nenávisti a různé hoaxy k tématům, které zastává extrémní pravice a konspirační komunity.

"Bojím se toho, že lidé zapomenou, že zločiny proti lidskosti lety a nenávistnou kampaní či lžemi se ztratí spolu s pamětníky, kteří to zažili, zda o tom vůbec slyšeli. Odolat nenávisti lze jen tím, že všichni slušní lidé se spojí a budou posuzovat podle jejich individuálních kvalit. Máme toho více společného než toho, co nás rozděluje ", uvedl pro stejný server účastník kampaně a potomek obětem holocaustu Braňo Oláh

Přečteno: 706x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Holocaust, Fašismus, Hoax, Vzpomínková akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo