romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenské webové portály změnily barvu na hnědou. Chtěly připomenout oběti holocaustu

12.9.2016 16:51
FOTO: Muzeum romské kultury
FOTO: Muzeum romské kultury


Pravda.sk a další tři slovenské webové portály změnily své barvy na hnědou. Chtěli tak připomenout čtenářům Den vzpomínky obětem holocaustu a rasového násilí, které připadlo na pátek 9. září, a zároveň upozornit na radikalizaci veřejnosti nejen v anonymních online debatách.

Nezisková organizace Ľudia proti rasizmu při této příležitosti připravila novou kampaň s názvem „Zastavme šírenie nenávisti na internete“. Její zástupci se domnívají, že v poslední době jsou svědky radikalizace postojů vůči národnostním, náboženským a sexuálním skupinám v online prostředí.

Ponižující a osočující výroky k menšinám přetékají z online světa do reálného. Příkladem je muslimská žena z Bratislavy, která za poslední rok a půl čelila šesti fyzickým napadnutím, odmítnutí Turků a Romů v ubytovacích zařízeních nebo přepadení arabské prodejny.

Webové stránky deníku Pravda, Hospodářské noviny, Aktuálne.sk a web portál Ženy v městě zároveň zpřístupnili banner s názvem „Nedovolme, aby Slovensko zhnědlo“, který odkazuje na web kampaně proti nenávisti.

"Jde o silné a cenné gesto. Tím, že se touto cestou zapojili do kampaně i hlavní média, udělali první krok k tomu, co Slovensko potřebuje v boji proti oživování fašistických nálad snad nejvíce - zapojení všech společenských sil, které nástroji vlastními pro svou oblast odmítnou ideologie založené na nenávisti", řekla předsedkyně sdružení Lidé proti rasismu Irena Bihariová pro portál pravda.cz

Organizace také připravila materiály pro učitelé středních škol, ale i pro ty, které nenávist na internetu zajímá. Na webových stránkách zveřejnily praktické rady, jak reagovat proti nenávisti a různé hoaxy k tématům, které zastává extrémní pravice a konspirační komunity.

"Bojím se toho, že lidé zapomenou, že zločiny proti lidskosti lety a nenávistnou kampaní či lžemi se ztratí spolu s pamětníky, kteří to zažili, zda o tom vůbec slyšeli. Odolat nenávisti lze jen tím, že všichni slušní lidé se spojí a budou posuzovat podle jejich individuálních kvalit. Máme toho více společného než toho, co nás rozděluje ", uvedl pro stejný server účastník kampaně a potomek obětem holocaustu Braňo Oláh

Přečteno: 733x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Holocaust, Fašismus, Hoax, Vzpomínková akceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo