romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenské webové portály změnily barvu na hnědou. Chtěly připomenout oběti holocaustu

12.9.2016 16:51
FOTO: Muzeum romské kultury
FOTO: Muzeum romské kultury


Pravda.sk a další tři slovenské webové portály změnily své barvy na hnědou. Chtěli tak připomenout čtenářům Den vzpomínky obětem holocaustu a rasového násilí, které připadlo na pátek 9. září, a zároveň upozornit na radikalizaci veřejnosti nejen v anonymních online debatách.

Nezisková organizace Ľudia proti rasizmu při této příležitosti připravila novou kampaň s názvem „Zastavme šírenie nenávisti na internete“. Její zástupci se domnívají, že v poslední době jsou svědky radikalizace postojů vůči národnostním, náboženským a sexuálním skupinám v online prostředí.

Ponižující a osočující výroky k menšinám přetékají z online světa do reálného. Příkladem je muslimská žena z Bratislavy, která za poslední rok a půl čelila šesti fyzickým napadnutím, odmítnutí Turků a Romů v ubytovacích zařízeních nebo přepadení arabské prodejny.

Webové stránky deníku Pravda, Hospodářské noviny, Aktuálne.sk a web portál Ženy v městě zároveň zpřístupnili banner s názvem „Nedovolme, aby Slovensko zhnědlo“, který odkazuje na web kampaně proti nenávisti.

"Jde o silné a cenné gesto. Tím, že se touto cestou zapojili do kampaně i hlavní média, udělali první krok k tomu, co Slovensko potřebuje v boji proti oživování fašistických nálad snad nejvíce - zapojení všech společenských sil, které nástroji vlastními pro svou oblast odmítnou ideologie založené na nenávisti", řekla předsedkyně sdružení Lidé proti rasismu Irena Bihariová pro portál pravda.cz

Organizace také připravila materiály pro učitelé středních škol, ale i pro ty, které nenávist na internetu zajímá. Na webových stránkách zveřejnily praktické rady, jak reagovat proti nenávisti a různé hoaxy k tématům, které zastává extrémní pravice a konspirační komunity.

"Bojím se toho, že lidé zapomenou, že zločiny proti lidskosti lety a nenávistnou kampaní či lžemi se ztratí spolu s pamětníky, kteří to zažili, zda o tom vůbec slyšeli. Odolat nenávisti lze jen tím, že všichni slušní lidé se spojí a budou posuzovat podle jejich individuálních kvalit. Máme toho více společného než toho, co nás rozděluje ", uvedl pro stejný server účastník kampaně a potomek obětem holocaustu Braňo Oláh

Přečteno: 695x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Holocaust, Fašismus, Hoax, Vzpomínková akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo