romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Nadace Milana Šimečky zveřejnila hodnocení vlády experty a aktivisty: Vláda dostala 3 mínus

Bratislava, 23.10.2014 15:02, (ROMEA)
Nadace Milana Šimečky - Romové ve veřejných politkách.  Foto: NMS
Nadace Milana Šimečky - Romové ve veřejných politkách. Foto: NMS

Nadace Milana Šimečky již pošesté sledovala události a opatření vlády, které se týkají postavení Romů a Romek na Slovensku. Romové ve veřejných politikách hodnotili druhý rok vlády Roberta Fica i formou odborné ankety, ve které 41 respondentů odpovídalo na 10 otázek týkajících se nejdůležitějších aktivit v uplynulém roce.

Experti a expertky, veřejní činitelé, romští i neromští aktivisté udělili vládě celkovou průměrnou známku 3,54. Oproti předchozímu roku (3,62) jde o velmi mírné zlepšení.

Nejpříznivější odezvu u odborné veřejnosti mělo vydání nového Atlasu romských komunit (průměrná známka 2,08) a obnovení programu Zdravé komunity (2,16). Na druhé straně, nejvíce kriticky vnímají respondenti průběh šetření policejního zásahu v Moldavě nad Bodvou a přístup vlády k aktivitám veřejné ochránkyně práv Jany Dubovcová (obě 4,85).

Editor Michal Valach z Nadace Milana Šimečky k tomu dodává:

"I vzhledem k absenci konkrétních vládních závazků v programovém prohlášení vlády jsme se opět rozhodli zpracovat mozaiku různých hodnotících přístupů. V hodnocení čtenáři naleznou přehled událostí za uplynulých 12 měsíců, číselnou anketu, v níž odborníci "ohodnotili" druhý rok vlády Roberta Fica, a také názorovou anketu.

Rozhodli jsme se poskytnout prostor i zmocněnci Petrovi Pollákovi na zhodnocení jeho dvouletého působení. Rozhovor s ním jsme uskutečnili ve spolupráci s deníkem SME. Do hodnocení přispěli svými komentáři i někteří aktivisté a aktivistky, kteří šiřeji reflektují současný stav řešení integrace Romů a Romek do společnosti. Publikace je ilustrována fotografiemi ze série Společné dny Mantáků, Cikánů, Maďarů a Slováků, jejímž autorem je Jakub Kratochvíl." (Pozn. redakce: Mantáci = karpatští Němci.)

Hodnocení druhého roku vlády vychází v rámci projektu Jak na chudobu?, který byl podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Programu Aktivní občanství a inkluze, který realizuje Nadace Ekopolis ve spolupráci s Nadací pro děti Slovenska a SOCIA - nadace na podporu sociálních změn. Tisk publikace podpořilo Velvyslanectví USA. Najdete ji na ZDE.

tisková zpráva, Nadace Milana Šimečky
Přečteno: 993x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výzkum, Anketa, Projekty, Slovensko, Politika, Vláda, FicoHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo