romea - logo
6. června 2020 (sobota)
svátek má Norbert
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Nadace Milana Šimečky zveřejnila hodnocení vlády experty a aktivisty: Vláda dostala 3 mínus

Bratislava, 23.10.2014 15:02, (ROMEA)
Nadace Milana Šimečky - Romové ve veřejných politkách.  Foto: NMS
Nadace Milana Šimečky - Romové ve veřejných politkách. Foto: NMS

Nadace Milana Šimečky již pošesté sledovala události a opatření vlády, které se týkají postavení Romů a Romek na Slovensku. Romové ve veřejných politikách hodnotili druhý rok vlády Roberta Fica i formou odborné ankety, ve které 41 respondentů odpovídalo na 10 otázek týkajících se nejdůležitějších aktivit v uplynulém roce.

Experti a expertky, veřejní činitelé, romští i neromští aktivisté udělili vládě celkovou průměrnou známku 3,54. Oproti předchozímu roku (3,62) jde o velmi mírné zlepšení.

Nejpříznivější odezvu u odborné veřejnosti mělo vydání nového Atlasu romských komunit (průměrná známka 2,08) a obnovení programu Zdravé komunity (2,16). Na druhé straně, nejvíce kriticky vnímají respondenti průběh šetření policejního zásahu v Moldavě nad Bodvou a přístup vlády k aktivitám veřejné ochránkyně práv Jany Dubovcová (obě 4,85).

Editor Michal Valach z Nadace Milana Šimečky k tomu dodává:

"I vzhledem k absenci konkrétních vládních závazků v programovém prohlášení vlády jsme se opět rozhodli zpracovat mozaiku různých hodnotících přístupů. V hodnocení čtenáři naleznou přehled událostí za uplynulých 12 měsíců, číselnou anketu, v níž odborníci "ohodnotili" druhý rok vlády Roberta Fica, a také názorovou anketu.

Rozhodli jsme se poskytnout prostor i zmocněnci Petrovi Pollákovi na zhodnocení jeho dvouletého působení. Rozhovor s ním jsme uskutečnili ve spolupráci s deníkem SME. Do hodnocení přispěli svými komentáři i někteří aktivisté a aktivistky, kteří šiřeji reflektují současný stav řešení integrace Romů a Romek do společnosti. Publikace je ilustrována fotografiemi ze série Společné dny Mantáků, Cikánů, Maďarů a Slováků, jejímž autorem je Jakub Kratochvíl." (Pozn. redakce: Mantáci = karpatští Němci.)

Hodnocení druhého roku vlády vychází v rámci projektu Jak na chudobu?, který byl podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Programu Aktivní občanství a inkluze, který realizuje Nadace Ekopolis ve spolupráci s Nadací pro děti Slovenska a SOCIA - nadace na podporu sociálních změn. Tisk publikace podpořilo Velvyslanectví USA. Najdete ji na ZDE.

tisková zpráva, Nadace Milana Šimečky
Přečteno: 1007x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výzkum, Anketa, Projekty, Slovensko, Politika, Vláda, FicoHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo