romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Nadace Milana Šimečky zveřejnila hodnocení vlády experty a aktivisty: Vláda dostala 3 mínus

Bratislava, 23.10.2014 15:02, (ROMEA)
Nadace Milana Šimečky - Romové ve veřejných politkách.  Foto: NMS
Nadace Milana Šimečky - Romové ve veřejných politkách. Foto: NMS

Nadace Milana Šimečky již pošesté sledovala události a opatření vlády, které se týkají postavení Romů a Romek na Slovensku. Romové ve veřejných politikách hodnotili druhý rok vlády Roberta Fica i formou odborné ankety, ve které 41 respondentů odpovídalo na 10 otázek týkajících se nejdůležitějších aktivit v uplynulém roce.

Experti a expertky, veřejní činitelé, romští i neromští aktivisté udělili vládě celkovou průměrnou známku 3,54. Oproti předchozímu roku (3,62) jde o velmi mírné zlepšení.

Nejpříznivější odezvu u odborné veřejnosti mělo vydání nového Atlasu romských komunit (průměrná známka 2,08) a obnovení programu Zdravé komunity (2,16). Na druhé straně, nejvíce kriticky vnímají respondenti průběh šetření policejního zásahu v Moldavě nad Bodvou a přístup vlády k aktivitám veřejné ochránkyně práv Jany Dubovcová (obě 4,85).

Editor Michal Valach z Nadace Milana Šimečky k tomu dodává:

"I vzhledem k absenci konkrétních vládních závazků v programovém prohlášení vlády jsme se opět rozhodli zpracovat mozaiku různých hodnotících přístupů. V hodnocení čtenáři naleznou přehled událostí za uplynulých 12 měsíců, číselnou anketu, v níž odborníci "ohodnotili" druhý rok vlády Roberta Fica, a také názorovou anketu.

Rozhodli jsme se poskytnout prostor i zmocněnci Petrovi Pollákovi na zhodnocení jeho dvouletého působení. Rozhovor s ním jsme uskutečnili ve spolupráci s deníkem SME. Do hodnocení přispěli svými komentáři i někteří aktivisté a aktivistky, kteří šiřeji reflektují současný stav řešení integrace Romů a Romek do společnosti. Publikace je ilustrována fotografiemi ze série Společné dny Mantáků, Cikánů, Maďarů a Slováků, jejímž autorem je Jakub Kratochvíl." (Pozn. redakce: Mantáci = karpatští Němci.)

Hodnocení druhého roku vlády vychází v rámci projektu Jak na chudobu?, který byl podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Programu Aktivní občanství a inkluze, který realizuje Nadace Ekopolis ve spolupráci s Nadací pro děti Slovenska a SOCIA - nadace na podporu sociálních změn. Tisk publikace podpořilo Velvyslanectví USA. Najdete ji na ZDE.

tisková zpráva, Nadace Milana Šimečky
Přečteno: 995x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výzkum, Anketa, Projekty, Slovensko, Politika, Vláda, FicoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo