romea - logo
20. března 2019 (středa)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Nadace Milana Šimečky zveřejnila hodnocení vlády experty a aktivisty: Vláda dostala 3 mínus

Bratislava, 23.10.2014 15:02, (ROMEA)
Nadace Milana Šimečky - Romové ve veřejných politkách.  Foto: NMS
Nadace Milana Šimečky - Romové ve veřejných politkách. Foto: NMS

Nadace Milana Šimečky již pošesté sledovala události a opatření vlády, které se týkají postavení Romů a Romek na Slovensku. Romové ve veřejných politikách hodnotili druhý rok vlády Roberta Fica i formou odborné ankety, ve které 41 respondentů odpovídalo na 10 otázek týkajících se nejdůležitějších aktivit v uplynulém roce.

Experti a expertky, veřejní činitelé, romští i neromští aktivisté udělili vládě celkovou průměrnou známku 3,54. Oproti předchozímu roku (3,62) jde o velmi mírné zlepšení.

Nejpříznivější odezvu u odborné veřejnosti mělo vydání nového Atlasu romských komunit (průměrná známka 2,08) a obnovení programu Zdravé komunity (2,16). Na druhé straně, nejvíce kriticky vnímají respondenti průběh šetření policejního zásahu v Moldavě nad Bodvou a přístup vlády k aktivitám veřejné ochránkyně práv Jany Dubovcová (obě 4,85).

Editor Michal Valach z Nadace Milana Šimečky k tomu dodává:

"I vzhledem k absenci konkrétních vládních závazků v programovém prohlášení vlády jsme se opět rozhodli zpracovat mozaiku různých hodnotících přístupů. V hodnocení čtenáři naleznou přehled událostí za uplynulých 12 měsíců, číselnou anketu, v níž odborníci "ohodnotili" druhý rok vlády Roberta Fica, a také názorovou anketu.

Rozhodli jsme se poskytnout prostor i zmocněnci Petrovi Pollákovi na zhodnocení jeho dvouletého působení. Rozhovor s ním jsme uskutečnili ve spolupráci s deníkem SME. Do hodnocení přispěli svými komentáři i někteří aktivisté a aktivistky, kteří šiřeji reflektují současný stav řešení integrace Romů a Romek do společnosti. Publikace je ilustrována fotografiemi ze série Společné dny Mantáků, Cikánů, Maďarů a Slováků, jejímž autorem je Jakub Kratochvíl." (Pozn. redakce: Mantáci = karpatští Němci.)

Hodnocení druhého roku vlády vychází v rámci projektu Jak na chudobu?, který byl podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Programu Aktivní občanství a inkluze, který realizuje Nadace Ekopolis ve spolupráci s Nadací pro děti Slovenska a SOCIA - nadace na podporu sociálních změn. Tisk publikace podpořilo Velvyslanectví USA. Najdete ji na ZDE.

tisková zpráva, Nadace Milana Šimečky
Přečteno: 989x

 

Kam dál:

Štítky:  

Výzkum, Anketa, Projekty, Slovensko, Politika, Vláda, FicoHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo