romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko: Nadace Milana Šimečky zveřejnila hodnocení vlády experty a aktivisty: Vláda dostala 3 mínus

Bratislava, 23.10.2014 15:02, (ROMEA)
Nadace Milana Šimečky - Romové ve veřejných politkách.  Foto: NMS
Nadace Milana Šimečky - Romové ve veřejných politkách. Foto: NMS

Nadace Milana Šimečky již pošesté sledovala události a opatření vlády, které se týkají postavení Romů a Romek na Slovensku. Romové ve veřejných politikách hodnotili druhý rok vlády Roberta Fica i formou odborné ankety, ve které 41 respondentů odpovídalo na 10 otázek týkajících se nejdůležitějších aktivit v uplynulém roce.

Experti a expertky, veřejní činitelé, romští i neromští aktivisté udělili vládě celkovou průměrnou známku 3,54. Oproti předchozímu roku (3,62) jde o velmi mírné zlepšení.

Nejpříznivější odezvu u odborné veřejnosti mělo vydání nového Atlasu romských komunit (průměrná známka 2,08) a obnovení programu Zdravé komunity (2,16). Na druhé straně, nejvíce kriticky vnímají respondenti průběh šetření policejního zásahu v Moldavě nad Bodvou a přístup vlády k aktivitám veřejné ochránkyně práv Jany Dubovcová (obě 4,85).

Editor Michal Valach z Nadace Milana Šimečky k tomu dodává:

"I vzhledem k absenci konkrétních vládních závazků v programovém prohlášení vlády jsme se opět rozhodli zpracovat mozaiku různých hodnotících přístupů. V hodnocení čtenáři naleznou přehled událostí za uplynulých 12 měsíců, číselnou anketu, v níž odborníci "ohodnotili" druhý rok vlády Roberta Fica, a také názorovou anketu.

Rozhodli jsme se poskytnout prostor i zmocněnci Petrovi Pollákovi na zhodnocení jeho dvouletého působení. Rozhovor s ním jsme uskutečnili ve spolupráci s deníkem SME. Do hodnocení přispěli svými komentáři i někteří aktivisté a aktivistky, kteří šiřeji reflektují současný stav řešení integrace Romů a Romek do společnosti. Publikace je ilustrována fotografiemi ze série Společné dny Mantáků, Cikánů, Maďarů a Slováků, jejímž autorem je Jakub Kratochvíl." (Pozn. redakce: Mantáci = karpatští Němci.)

Hodnocení druhého roku vlády vychází v rámci projektu Jak na chudobu?, který byl podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Programu Aktivní občanství a inkluze, který realizuje Nadace Ekopolis ve spolupráci s Nadací pro děti Slovenska a SOCIA - nadace na podporu sociálních změn. Tisk publikace podpořilo Velvyslanectví USA. Najdete ji na ZDE.

tisková zpráva, Nadace Milana Šimečky
Přečteno: 992x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výzkum, Anketa, Projekty, Slovensko, Politika, Vláda, FicoHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo