romea - logo
18. září 2021 (sobota)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropa nesmí zavírat oči před posilováním extremismu a radikalismu, prohlásila slovenská ministryně

23.8.2016 10:47
Pietní akce u příležitosti Evropského dne památky obětí totalitních režimů, který připadá na 23. srpna. (FOTO: EU2016 SK)
Pietní akce u příležitosti Evropského dne památky obětí totalitních režimů, který připadá na 23. srpna. (FOTO: EU2016 SK)

Evropa nesmí zavírat oči před posilováním extremismu a radikalismu, které by mohlo vyústit v novou totalitu a oběti. Na pietní akci u příležitosti Evropského dne památky obětí totalitních režimů, který připadá na 23. srpna, to včera řekla slovenská ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská.

"Žádná totalita neexistuje bez obětí. Když dnes vidíme v Evropě růst radikálních a extremistických sil, nesmíme zavírat oči, protože ve výsledku i tyto (síly) budou směřovat k nové totalitě hnědé, rudé nebo jiné. V každém případě k totalitě, která by měla za následek další oběti," uvedla Žitňanská.

Pietní ceremoniál se konal u památníku Brána svobody u soutoku řek Dunaj a Morava pod hradem Devín v okrajové části slovenské metropole u hranic s Rakouskem. Odhalen byl v roce 2005, kromě jiného na památku čtyř stovek lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.

"Komunistický režim na dlouhou uzavřel své občany do hranic obehnaných ostnatým drátem. Znemožnil jim svobodu cestování, přičemž útěkům se snažil zabránit i za cenu usmrcení vlastních občanů, střelbou vojáků pohraniční stráže, elektrickými zátarasy, nášlapnými minami nebo speciálně vycvičenými psy," řekla slovenská ministryně.

Žitňanská v projevu také připomněla výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do někdejšího Československa v srpnu roku 1968, která podle ní vedla k ukončení pokusu o reformu tehdejšího komunistického režimu.

"Je důležité připomínat si minulost. Pohled do minulosti by nám měl pomoci poučit se z chyb našich předků, abychom se nemuseli draze učit z vlastních chyb," uvedla ministryně.

Vzpomínková akce byla součástí dvoudenního setkání zástupců ministerstev spravedlnosti zemí evropské osmadvacítky a zástupců dalších institucí, které bude pokračovat v úterý debatou o vzestupu radikalizace v EU. Akce se koná v rámci probíhajícího slovenského předsednictví v Radě EU.

Lucia Žitňanská v letech 20062010 zastávala post poslankyně za stranu SDKÚ-DS (Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana). Zároveň zastávala funkci místopředsedkyně Mandátového a imunitního výboru NR SR a byla členkou Ústavoprávního výboru NR SR. 12. června 2010 byla v parlamentních volbách zvolena za poslankyni za SDKÚ-DS. Poslanecký mandát však neuplatňovala, jelikož se opět stala ministryní spravedlnosti, tentokrát ve vládě Ivety Radičové. V této funkci působila do roku 2012. Od konce roku 2012 do listopadu 2013 vedla poslanecký klub SDKÚ-DS, kdy ze strany vystoupila a stala se členkou strany zastupující zájmy maďarské menšiny MOST-HÍD.

Přečteno: 812x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo