romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropa nesmí zavírat oči před posilováním extremismu a radikalismu, prohlásila slovenská ministryně

23.8.2016 10:47
Pietní akce u příležitosti Evropského dne památky obětí totalitních režimů, který připadá na 23. srpna. (FOTO: EU2016 SK)
Pietní akce u příležitosti Evropského dne památky obětí totalitních režimů, který připadá na 23. srpna. (FOTO: EU2016 SK)

Evropa nesmí zavírat oči před posilováním extremismu a radikalismu, které by mohlo vyústit v novou totalitu a oběti. Na pietní akci u příležitosti Evropského dne památky obětí totalitních režimů, který připadá na 23. srpna, to včera řekla slovenská ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská.

"Žádná totalita neexistuje bez obětí. Když dnes vidíme v Evropě růst radikálních a extremistických sil, nesmíme zavírat oči, protože ve výsledku i tyto (síly) budou směřovat k nové totalitě hnědé, rudé nebo jiné. V každém případě k totalitě, která by měla za následek další oběti," uvedla Žitňanská.

Pietní ceremoniál se konal u památníku Brána svobody u soutoku řek Dunaj a Morava pod hradem Devín v okrajové části slovenské metropole u hranic s Rakouskem. Odhalen byl v roce 2005, kromě jiného na památku čtyř stovek lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.

"Komunistický režim na dlouhou uzavřel své občany do hranic obehnaných ostnatým drátem. Znemožnil jim svobodu cestování, přičemž útěkům se snažil zabránit i za cenu usmrcení vlastních občanů, střelbou vojáků pohraniční stráže, elektrickými zátarasy, nášlapnými minami nebo speciálně vycvičenými psy," řekla slovenská ministryně.

Žitňanská v projevu také připomněla výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do někdejšího Československa v srpnu roku 1968, která podle ní vedla k ukončení pokusu o reformu tehdejšího komunistického režimu.

"Je důležité připomínat si minulost. Pohled do minulosti by nám měl pomoci poučit se z chyb našich předků, abychom se nemuseli draze učit z vlastních chyb," uvedla ministryně.

Vzpomínková akce byla součástí dvoudenního setkání zástupců ministerstev spravedlnosti zemí evropské osmadvacítky a zástupců dalších institucí, které bude pokračovat v úterý debatou o vzestupu radikalizace v EU. Akce se koná v rámci probíhajícího slovenského předsednictví v Radě EU.

Lucia Žitňanská v letech 20062010 zastávala post poslankyně za stranu SDKÚ-DS (Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana). Zároveň zastávala funkci místopředsedkyně Mandátového a imunitního výboru NR SR a byla členkou Ústavoprávního výboru NR SR. 12. června 2010 byla v parlamentních volbách zvolena za poslankyni za SDKÚ-DS. Poslanecký mandát však neuplatňovala, jelikož se opět stala ministryní spravedlnosti, tentokrát ve vládě Ivety Radičové. V této funkci působila do roku 2012. Od konce roku 2012 do listopadu 2013 vedla poslanecký klub SDKÚ-DS, kdy ze strany vystoupila a stala se členkou strany zastupující zájmy maďarské menšiny MOST-HÍD.

Přečteno: 801x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo