romea - logo
25. ledna 2020 (sobota)
svátek má Miloš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko slíbilo nápravu ohledně Romů, dříve se hájilo incestem

15.6.2015 9:20
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Slovensko slíbilo prosadit v praxi opatření, které zamezí nesprávnému zařazování romských dětí do zvláštních škol. ČTK to dnes sdělilo slovenské ministerstvo školství. Na diskriminaci Romů ve vzdělávání na Slovensku upozornila Evropská komise. Nevládní organizace popudila dřívější argumentace slovenské vlády, že velký počet romských dětí ve zvláštních školách je důsledkem incestu v rodinách. 

Kvůli údajné diskriminaci Romů ve slovenských školách zahájila Evropská komise v dubnu vůči Slovensku řízení, které zatím nebylo ukončeno. Pokud země záležitost dostatečně nevysvětlí, může případ skončit až u unijního soudu.

Současné slovenské zákony mají zaručovat rovnost obyvatel v souvislosti s právem na vzdělání, z vyjádření ministerstva školství ale vyplynulo, že problém je s jejich aplikací v praxi. Úřad proto slíbil nápravu.

"V rozsahu, v jakém je porušení (...) opodstatněné, ministerstvo školství připraví opatření, které zamezí vzniku případů nejednotného postupu příslušných subjektů při diagnostice dětí a žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí a jejich nesprávnému zařazení do zvláštních škol a zvláštních tříd v mateřských, základních nebo středných školách," uvedlo ministerstvo. Detaily neuvedlo s ohledem na probíhající řízení Evropské komise vůči Slovensku.

Bratislava na výtky ohledně zařazování Romů do zvláštních škol původně reagovala tím, že v romských komunitách je prý vyšší míra incestu. "Bylo jasně naznačeno, že potenciál genetických změn je (u Romů) mnohem vyšší a my prostě nemůžeme za politickou korektnost schovávat pravdu. To bychom se dostali do opravdu pokryteckého schématu, pokud bychom neřešili problém. Když ho nepojmenujete, nedokážete ho řešit," řekl ministr vnitra Robert Kaliňák, podle kterého u Romů dochází k incestu častěji než v jiných komunitách.

Trojice nevládních organizací včetně Evropského centra pro práva Romů zmiňovanou argumentaci odsoudily. "Vyšší míra incestu v romských komunitách je historickým stereotypem a jeho použití při omlouvání segregace ve vzdělávání je nejen typickým rasistickým argumentem, ale i signálem úplného selhání v hledání skutečných řešení klíčových otázek diskriminace," uvedly organizace ve společném prohlášení.

Slovenská ombudsmanka předloni upozornila, že Romové tvoří více než 88 procent žáků v prověřovaných zvláštních třídách a školách pro děti s mentálním postižením.

Slovensko v minulosti také čelilo výtkám za to, že na školách vytváří oddělené třídy pro Romy. Tento postup slovenský soud označil za nezákonný.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle studie z roku 2013 více než 400.000 Romů. To je skoro čtyřikrát tolik, než vyplývá z výsledků posledního sčítání lidu z roku 2011. Většina bydlí v asi 800 osadách na středním a východním Slovensku, přičemž zhruba desetina obydlí v osadách nemá přístup k pitné vodě a není ani napojena na elektrickou energii.

Přečteno: 697x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Slovensko, Vzdělávání, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo