romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko slíbilo nápravu ohledně Romů, dříve se hájilo incestem

15.6.2015 9:20
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Slovensko slíbilo prosadit v praxi opatření, které zamezí nesprávnému zařazování romských dětí do zvláštních škol. ČTK to dnes sdělilo slovenské ministerstvo školství. Na diskriminaci Romů ve vzdělávání na Slovensku upozornila Evropská komise. Nevládní organizace popudila dřívější argumentace slovenské vlády, že velký počet romských dětí ve zvláštních školách je důsledkem incestu v rodinách. 

Kvůli údajné diskriminaci Romů ve slovenských školách zahájila Evropská komise v dubnu vůči Slovensku řízení, které zatím nebylo ukončeno. Pokud země záležitost dostatečně nevysvětlí, může případ skončit až u unijního soudu.

Současné slovenské zákony mají zaručovat rovnost obyvatel v souvislosti s právem na vzdělání, z vyjádření ministerstva školství ale vyplynulo, že problém je s jejich aplikací v praxi. Úřad proto slíbil nápravu.

"V rozsahu, v jakém je porušení (...) opodstatněné, ministerstvo školství připraví opatření, které zamezí vzniku případů nejednotného postupu příslušných subjektů při diagnostice dětí a žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí a jejich nesprávnému zařazení do zvláštních škol a zvláštních tříd v mateřských, základních nebo středných školách," uvedlo ministerstvo. Detaily neuvedlo s ohledem na probíhající řízení Evropské komise vůči Slovensku.

Bratislava na výtky ohledně zařazování Romů do zvláštních škol původně reagovala tím, že v romských komunitách je prý vyšší míra incestu. "Bylo jasně naznačeno, že potenciál genetických změn je (u Romů) mnohem vyšší a my prostě nemůžeme za politickou korektnost schovávat pravdu. To bychom se dostali do opravdu pokryteckého schématu, pokud bychom neřešili problém. Když ho nepojmenujete, nedokážete ho řešit," řekl ministr vnitra Robert Kaliňák, podle kterého u Romů dochází k incestu častěji než v jiných komunitách.

Trojice nevládních organizací včetně Evropského centra pro práva Romů zmiňovanou argumentaci odsoudily. "Vyšší míra incestu v romských komunitách je historickým stereotypem a jeho použití při omlouvání segregace ve vzdělávání je nejen typickým rasistickým argumentem, ale i signálem úplného selhání v hledání skutečných řešení klíčových otázek diskriminace," uvedly organizace ve společném prohlášení.

Slovenská ombudsmanka předloni upozornila, že Romové tvoří více než 88 procent žáků v prověřovaných zvláštních třídách a školách pro děti s mentálním postižením.

Slovensko v minulosti také čelilo výtkám za to, že na školách vytváří oddělené třídy pro Romy. Tento postup slovenský soud označil za nezákonný.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle studie z roku 2013 více než 400.000 Romů. To je skoro čtyřikrát tolik, než vyplývá z výsledků posledního sčítání lidu z roku 2011. Většina bydlí v asi 800 osadách na středním a východním Slovensku, přičemž zhruba desetina obydlí v osadách nemá přístup k pitné vodě a není ani napojena na elektrickou energii.

Přečteno: 695x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Slovensko, Vzdělávání, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo