romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko slíbilo nápravu ohledně Romů, dříve se hájilo incestem

15.6.2015 9:20
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Slovensko slíbilo prosadit v praxi opatření, které zamezí nesprávnému zařazování romských dětí do zvláštních škol. ČTK to dnes sdělilo slovenské ministerstvo školství. Na diskriminaci Romů ve vzdělávání na Slovensku upozornila Evropská komise. Nevládní organizace popudila dřívější argumentace slovenské vlády, že velký počet romských dětí ve zvláštních školách je důsledkem incestu v rodinách. 

Kvůli údajné diskriminaci Romů ve slovenských školách zahájila Evropská komise v dubnu vůči Slovensku řízení, které zatím nebylo ukončeno. Pokud země záležitost dostatečně nevysvětlí, může případ skončit až u unijního soudu.

Současné slovenské zákony mají zaručovat rovnost obyvatel v souvislosti s právem na vzdělání, z vyjádření ministerstva školství ale vyplynulo, že problém je s jejich aplikací v praxi. Úřad proto slíbil nápravu.

"V rozsahu, v jakém je porušení (...) opodstatněné, ministerstvo školství připraví opatření, které zamezí vzniku případů nejednotného postupu příslušných subjektů při diagnostice dětí a žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí a jejich nesprávnému zařazení do zvláštních škol a zvláštních tříd v mateřských, základních nebo středných školách," uvedlo ministerstvo. Detaily neuvedlo s ohledem na probíhající řízení Evropské komise vůči Slovensku.

Bratislava na výtky ohledně zařazování Romů do zvláštních škol původně reagovala tím, že v romských komunitách je prý vyšší míra incestu. "Bylo jasně naznačeno, že potenciál genetických změn je (u Romů) mnohem vyšší a my prostě nemůžeme za politickou korektnost schovávat pravdu. To bychom se dostali do opravdu pokryteckého schématu, pokud bychom neřešili problém. Když ho nepojmenujete, nedokážete ho řešit," řekl ministr vnitra Robert Kaliňák, podle kterého u Romů dochází k incestu častěji než v jiných komunitách.

Trojice nevládních organizací včetně Evropského centra pro práva Romů zmiňovanou argumentaci odsoudily. "Vyšší míra incestu v romských komunitách je historickým stereotypem a jeho použití při omlouvání segregace ve vzdělávání je nejen typickým rasistickým argumentem, ale i signálem úplného selhání v hledání skutečných řešení klíčových otázek diskriminace," uvedly organizace ve společném prohlášení.

Slovenská ombudsmanka předloni upozornila, že Romové tvoří více než 88 procent žáků v prověřovaných zvláštních třídách a školách pro děti s mentálním postižením.

Slovensko v minulosti také čelilo výtkám za to, že na školách vytváří oddělené třídy pro Romy. Tento postup slovenský soud označil za nezákonný.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle studie z roku 2013 více než 400.000 Romů. To je skoro čtyřikrát tolik, než vyplývá z výsledků posledního sčítání lidu z roku 2011. Většina bydlí v asi 800 osadách na středním a východním Slovensku, přičemž zhruba desetina obydlí v osadách nemá přístup k pitné vodě a není ani napojena na elektrickou energii.

Přečteno: 692x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Slovensko, Vzdělávání, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo