romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský premiér k připomínce romského holokaustu: Aby se krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomínat

2.8.2020 22:48
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, 2. srpna 2020 během pietního aktu v Bánské Bystrici (FOTO: Facebook OľANO)
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, 2. srpna 2020 během pietního aktu v Bánské Bystrici (FOTO: Facebook OľANO)

Aby se krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomínat, ale musíme si ji připomínat. Uvedl to dnes předseda slovenské vlády Igor Matovič (OĽaNO) u příležitosti Památného dne romského holokaustu, který si svět každoročně připomíná 2. srpna. Premiér zdůraznil, že důležitou roli v tomto procesu hrají školy, neboť poznání pravdy a historie je základním předpokladem eliminace extremismu.

"O faktech, že během druhé světové války příslušníci SS bez milosti zavraždili v plynových komorách romské ženy, matky, děti, staré lidi, se nepsalo v učebnicích a nemluvilo se o tom ani na veřejnosti. Aby se více krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomenout, ale musíme si ji připomínat," uvedl Matovič.

"Extremismus u mladých lidí je často způsoben nedostatkem informací, hoaxy a nepravdami, které se dozvídají z konspiračních a dezinformační internetových článků," upozornil předseda vlády.

Europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) doplnil, že v plynových komorách nezáleželo na barvě pleti, protože se tam smísil popel Romů, Židů, Slovanů a zahynulo množství lidí různých národností "jen proto, že je někdo označil jako nedokonalých". Jak poznamenal Pollák v tiskové zprávě, kterou agentuře SITA zaslal tiskový a informační odbor Úřadu vlády SR, neexistuje žádná dokonalá rasa. "Lidi nemůžeme dělit na základě toho, do jaké etnické skupiny, respektive komunity patří," dodal europoslanec.

Matovič v neděli i za účasti Polláka uctil oběti romského holocaustu na vzpomínkovém pietním akcí a položením věnce k Památníku obětí romského holocaustu v Muzeu SNP v Banské Bystrici. Pak se zúčastnil v Bratislavě slavnostní mše za oběti romského holocaustu v Dómu sv. Martina a setkání romských osobností na Bratislavském hradě.

VIDEO

Slovenská ombudsmanka: Porušování základních práv a svobod se může opakovat a v jiných formách se děje i dnes

U příležitosti Památného dne romského holokaustu se kromě prezidentky a premiéra vyjádřila i slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová. Připomněla, že k porušování základních práv a svobod dochází i v současnosti.

"Když uvažujeme o nepravostech napáchaných na romské menšině během druhé světové války, musíme si být vědomi toho, že závažné porušování základních práv a svobod se může opakovat a v jiných formách se děje i dnes. Příkladem mohou být segregace ve vzdělávání, či dodnes nevyřešený případ razie v Moldavě nad Bodvou," uvedla ombudsmanka na sociální síti.

Připomínat si hrubé porušování lidských práv romské menšiny během druhé světové války má podle Patakyové skutečný význam tehdy, pokud jsme schopni a ochotni se z chyb minulosti poučit.

"Záleží na nás, na otevřenosti našich myslí a srdcí, abychom našimi postoji a rozhodnutími vytvářeli hráz vůči projevům nenávisti a intolerance vůči Romům a Romkám. Protože v konečném důsledku se takový přístup může týkat i nás. Poučme se z historie a neptejme se komu zvoní hrana, zvoní i nám. Uctěme a nezapomínejme na oběti romského holocaustu," uzavřela Patakyová.

VIDEO

Přečteno: 1086x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

památník, Památný den romského holocaustu, Holocaust, Pietní akce, pietní akt, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo