romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský premiér k připomínce romského holokaustu: Aby se krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomínat

2.8.2020 22:48
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, 2. srpna 2020 během pietního aktu v Bánské Bystrici (FOTO: Facebook OľANO)
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, 2. srpna 2020 během pietního aktu v Bánské Bystrici (FOTO: Facebook OľANO)

Aby se krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomínat, ale musíme si ji připomínat. Uvedl to dnes předseda slovenské vlády Igor Matovič (OĽaNO) u příležitosti Památného dne romského holokaustu, který si svět každoročně připomíná 2. srpna. Premiér zdůraznil, že důležitou roli v tomto procesu hrají školy, neboť poznání pravdy a historie je základním předpokladem eliminace extremismu.

"O faktech, že během druhé světové války příslušníci SS bez milosti zavraždili v plynových komorách romské ženy, matky, děti, staré lidi, se nepsalo v učebnicích a nemluvilo se o tom ani na veřejnosti. Aby se více krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomenout, ale musíme si ji připomínat," uvedl Matovič.

"Extremismus u mladých lidí je často způsoben nedostatkem informací, hoaxy a nepravdami, které se dozvídají z konspiračních a dezinformační internetových článků," upozornil předseda vlády.

Europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) doplnil, že v plynových komorách nezáleželo na barvě pleti, protože se tam smísil popel Romů, Židů, Slovanů a zahynulo množství lidí různých národností "jen proto, že je někdo označil jako nedokonalých". Jak poznamenal Pollák v tiskové zprávě, kterou agentuře SITA zaslal tiskový a informační odbor Úřadu vlády SR, neexistuje žádná dokonalá rasa. "Lidi nemůžeme dělit na základě toho, do jaké etnické skupiny, respektive komunity patří," dodal europoslanec.

Matovič v neděli i za účasti Polláka uctil oběti romského holocaustu na vzpomínkovém pietním akcí a položením věnce k Památníku obětí romského holocaustu v Muzeu SNP v Banské Bystrici. Pak se zúčastnil v Bratislavě slavnostní mše za oběti romského holocaustu v Dómu sv. Martina a setkání romských osobností na Bratislavském hradě.

VIDEO

Slovenská ombudsmanka: Porušování základních práv a svobod se může opakovat a v jiných formách se děje i dnes

U příležitosti Památného dne romského holokaustu se kromě prezidentky a premiéra vyjádřila i slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová. Připomněla, že k porušování základních práv a svobod dochází i v současnosti.

"Když uvažujeme o nepravostech napáchaných na romské menšině během druhé světové války, musíme si být vědomi toho, že závažné porušování základních práv a svobod se může opakovat a v jiných formách se děje i dnes. Příkladem mohou být segregace ve vzdělávání, či dodnes nevyřešený případ razie v Moldavě nad Bodvou," uvedla ombudsmanka na sociální síti.

Připomínat si hrubé porušování lidských práv romské menšiny během druhé světové války má podle Patakyové skutečný význam tehdy, pokud jsme schopni a ochotni se z chyb minulosti poučit.

"Záleží na nás, na otevřenosti našich myslí a srdcí, abychom našimi postoji a rozhodnutími vytvářeli hráz vůči projevům nenávisti a intolerance vůči Romům a Romkám. Protože v konečném důsledku se takový přístup může týkat i nás. Poučme se z historie a neptejme se komu zvoní hrana, zvoní i nám. Uctěme a nezapomínejme na oběti romského holocaustu," uzavřela Patakyová.

VIDEO

Přečteno: 1020x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

památník, Památný den romského holocaustu, Holocaust, Pietní akce, pietní akt, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo