romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský premiér k připomínce romského holokaustu: Aby se krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomínat

2.8.2020 22:48
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, 2. srpna 2020 během pietního aktu v Bánské Bystrici (FOTO: Facebook OľANO)
Igor Matovič, předseda slovenské vlády, 2. srpna 2020 během pietního aktu v Bánské Bystrici (FOTO: Facebook OľANO)

Aby se krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomínat, ale musíme si ji připomínat. Uvedl to dnes předseda slovenské vlády Igor Matovič (OĽaNO) u příležitosti Památného dne romského holokaustu, který si svět každoročně připomíná 2. srpna. Premiér zdůraznil, že důležitou roli v tomto procesu hrají školy, neboť poznání pravdy a historie je základním předpokladem eliminace extremismu.

"O faktech, že během druhé světové války příslušníci SS bez milosti zavraždili v plynových komorách romské ženy, matky, děti, staré lidi, se nepsalo v učebnicích a nemluvilo se o tom ani na veřejnosti. Aby se více krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomenout, ale musíme si ji připomínat," uvedl Matovič.

"Extremismus u mladých lidí je často způsoben nedostatkem informací, hoaxy a nepravdami, které se dozvídají z konspiračních a dezinformační internetových článků," upozornil předseda vlády.

Europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) doplnil, že v plynových komorách nezáleželo na barvě pleti, protože se tam smísil popel Romů, Židů, Slovanů a zahynulo množství lidí různých národností "jen proto, že je někdo označil jako nedokonalých". Jak poznamenal Pollák v tiskové zprávě, kterou agentuře SITA zaslal tiskový a informační odbor Úřadu vlády SR, neexistuje žádná dokonalá rasa. "Lidi nemůžeme dělit na základě toho, do jaké etnické skupiny, respektive komunity patří," dodal europoslanec.

Matovič v neděli i za účasti Polláka uctil oběti romského holocaustu na vzpomínkovém pietním akcí a položením věnce k Památníku obětí romského holocaustu v Muzeu SNP v Banské Bystrici. Pak se zúčastnil v Bratislavě slavnostní mše za oběti romského holocaustu v Dómu sv. Martina a setkání romských osobností na Bratislavském hradě.

VIDEO

Slovenská ombudsmanka: Porušování základních práv a svobod se může opakovat a v jiných formách se děje i dnes

U příležitosti Památného dne romského holokaustu se kromě prezidentky a premiéra vyjádřila i slovenská veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová. Připomněla, že k porušování základních práv a svobod dochází i v současnosti.

"Když uvažujeme o nepravostech napáchaných na romské menšině během druhé světové války, musíme si být vědomi toho, že závažné porušování základních práv a svobod se může opakovat a v jiných formách se děje i dnes. Příkladem mohou být segregace ve vzdělávání, či dodnes nevyřešený případ razie v Moldavě nad Bodvou," uvedla ombudsmanka na sociální síti.

Připomínat si hrubé porušování lidských práv romské menšiny během druhé světové války má podle Patakyové skutečný význam tehdy, pokud jsme schopni a ochotni se z chyb minulosti poučit.

"Záleží na nás, na otevřenosti našich myslí a srdcí, abychom našimi postoji a rozhodnutími vytvářeli hráz vůči projevům nenávisti a intolerance vůči Romům a Romkám. Protože v konečném důsledku se takový přístup může týkat i nás. Poučme se z historie a neptejme se komu zvoní hrana, zvoní i nám. Uctěme a nezapomínejme na oběti romského holocaustu," uzavřela Patakyová.

VIDEO

Přečteno: 985x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

památník, Památný den romského holocaustu, Holocaust, Pietní akce, pietní akt, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo