romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský premiér ostře kritizoval menšiny

Martin, Slovenská republika, 27.2.2013 11:56, (ROMEA)
Slovenský premiér Róbert Fico s maďarským premiérem Viktorem Orbánem
Slovenský premiér Róbert Fico s maďarským premiérem Viktorem Orbánem

Na Slovensku se rozhořel spor o to, zda mají být železniční stanice a autobusové zastávky v oblastech s převládající maďarskou menšinu označovány dvojjazyčně. Premiér Robert Fico dnes v této zjitřené atmosféře vyjádřil přání, aby přestalo údajné vydírání menšinovými právy, ať už jde o menšinu romskou, názorovou nebo etnickou. Strana maďarské koalice (SMK) i umírněná strana Most-Híd Bély Bugára požadují uzákonění dvojjazyčných označení železničních a autobusových zastávek. Strany vyzývají vládu, aby dvojjazyčné tabule zavedla zákonem.

Problém se podle serveru Webnoviny.sk týká zhruba 250 obcí na jihu Slovenska. Na rozdíl od označování začátku a konce obce legislativa nezaručuje dvojjazyčnost u nádraží a zastávek. To chtějí strany hájící práva maďarské menšiny změnit. Bugár řekl, že ztroskotaly i dosavadní rozhovory na toto téma se Slovenskými drahami. SMK před několika dny zahájila kampaň dvojjazyčného označování nádraží. Předseda strany József Berényi osobně odhalil ceduli s maďarským označením Ekecs na nádraží v Okoči.

V této atmosféře se dnes do menšin ostře pustil premiér Fico v Martině na konferenci ke 150. výročí Matice slovenské. Podle něj se na Slovensku stává zvykem, že menšiny jen natahují ruce, ale odmítají plnit povinnosti vůči státu.

"Toto se musí změnit. Náš nezávislý stát jsme nezakládali přednostně pro menšiny, jakkoli si jich vážíme, ale zejména pro slovenský státoprávní národ. Platí, že stát je národní a společnost občanská. Zvláštní je situace, kdy se všude záměrně do popředí a na úkor státotvorného slovenského národa staví problémy menšin. Jako by na Slovensku ani nežili Slovenky a Slováci," prohlásil Fico.

Přečteno: 1230x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Maďarsko, Menšiny, Zahraniční, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo