romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský ústavní soud přiznal Romovi odškodné za soudní průtahy

10.5.2019 10:19
Slovenský ústavní soud.
Slovenský ústavní soud.

Slovenský ústavní soud přiznal odškodné 2000 eur (51 400 korun) Romovi za to, že jeden z okresních soudů ani během téměř čtyř let neprojednal jeho diskriminační žalobu. Informovala o tom dnes nevládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva, která spolupracuje s advokátkou, jež žalobce zastupuje.

Muž podal žalobu k okresnímu soudu v Trnavě na západě země v roce 2014 poté, co mu pracovní agentura odmítla zprostředkovat práci kvůli jeho původu. Podle nevládní organizace to zdůvodnila tím, že firma, pro kterou hledala zaměstnance, si nepřeje Romy.

První líčení vypsal soud až po třech letech a osmi měsících po podání žaloby. Mezitím pracovní agentura zanikla, jejím právním nástupcem se stala jiná společnost, na kterou byl zase vyhlášen konkurz. Odškodnění za diskriminaci, které Rom požaduje v žalobě, se stalo prakticky nevymahatelné.

Slovenský ústavní soud vyhověl stížnosti muže, že v jeho případu byla porušena práva na projednání věci bez zbytečných průtahů. Zároveň mu přiznal zmíněné odškodné. "Jsem rád, že se to po letech vyřešilo alespoň tímto způsobem. Na druhé straně mě mrzí, že pracovní agentura, která mě diskriminovala, nepykala za své činy," uvedl stěžovatel.

Jeho advokátka Vanda Durbáková doplnila, že nepřiměřená délka soudních líčení je velkým problémem Slovenska a týká se rovněž diskriminačních žalob.
Předloni slovenský ústavní soud zjistil porušení práva na projednání věci bez zbytečných průtahů obecnými soudy v 289 případech.

Přečteno: 469x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Soud, Diskriminace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo