romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský ústavní soud přiznal Romovi odškodné za soudní průtahy

10.5.2019 10:19
Slovenský ústavní soud.
Slovenský ústavní soud.

Slovenský ústavní soud přiznal odškodné 2000 eur (51 400 korun) Romovi za to, že jeden z okresních soudů ani během téměř čtyř let neprojednal jeho diskriminační žalobu. Informovala o tom dnes nevládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva, která spolupracuje s advokátkou, jež žalobce zastupuje.

Muž podal žalobu k okresnímu soudu v Trnavě na západě země v roce 2014 poté, co mu pracovní agentura odmítla zprostředkovat práci kvůli jeho původu. Podle nevládní organizace to zdůvodnila tím, že firma, pro kterou hledala zaměstnance, si nepřeje Romy.

První líčení vypsal soud až po třech letech a osmi měsících po podání žaloby. Mezitím pracovní agentura zanikla, jejím právním nástupcem se stala jiná společnost, na kterou byl zase vyhlášen konkurz. Odškodnění za diskriminaci, které Rom požaduje v žalobě, se stalo prakticky nevymahatelné.

Slovenský ústavní soud vyhověl stížnosti muže, že v jeho případu byla porušena práva na projednání věci bez zbytečných průtahů. Zároveň mu přiznal zmíněné odškodné. "Jsem rád, že se to po letech vyřešilo alespoň tímto způsobem. Na druhé straně mě mrzí, že pracovní agentura, která mě diskriminovala, nepykala za své činy," uvedl stěžovatel.

Jeho advokátka Vanda Durbáková doplnila, že nepřiměřená délka soudních líčení je velkým problémem Slovenska a týká se rovněž diskriminačních žalob.
Předloni slovenský ústavní soud zjistil porušení práva na projednání věci bez zbytečných průtahů obecnými soudy v 289 případech.

Přečteno: 462x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Soud, Diskriminace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo