romea - logo
26. května 2019 (neděle)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský ústavní soud přiznal Romovi odškodné za soudní průtahy

10.5.2019 10:19
Slovenský ústavní soud.
Slovenský ústavní soud.

Slovenský ústavní soud přiznal odškodné 2000 eur (51 400 korun) Romovi za to, že jeden z okresních soudů ani během téměř čtyř let neprojednal jeho diskriminační žalobu. Informovala o tom dnes nevládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva, která spolupracuje s advokátkou, jež žalobce zastupuje.

Muž podal žalobu k okresnímu soudu v Trnavě na západě země v roce 2014 poté, co mu pracovní agentura odmítla zprostředkovat práci kvůli jeho původu. Podle nevládní organizace to zdůvodnila tím, že firma, pro kterou hledala zaměstnance, si nepřeje Romy.

První líčení vypsal soud až po třech letech a osmi měsících po podání žaloby. Mezitím pracovní agentura zanikla, jejím právním nástupcem se stala jiná společnost, na kterou byl zase vyhlášen konkurz. Odškodnění za diskriminaci, které Rom požaduje v žalobě, se stalo prakticky nevymahatelné.

Slovenský ústavní soud vyhověl stížnosti muže, že v jeho případu byla porušena práva na projednání věci bez zbytečných průtahů. Zároveň mu přiznal zmíněné odškodné. "Jsem rád, že se to po letech vyřešilo alespoň tímto způsobem. Na druhé straně mě mrzí, že pracovní agentura, která mě diskriminovala, nepykala za své činy," uvedl stěžovatel.

Jeho advokátka Vanda Durbáková doplnila, že nepřiměřená délka soudních líčení je velkým problémem Slovenska a týká se rovněž diskriminačních žalob.
Předloni slovenský ústavní soud zjistil porušení práva na projednání věci bez zbytečných průtahů obecnými soudy v 289 případech.

Přečteno: 411x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Soud, Diskriminace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo