romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský zmocněnec pro romské komunity v úřadu končí. Necítí politickou podporu

5.4.2016 16:19
Peter Pollák (FOTO: Facebook)
Peter Pollák (FOTO: Facebook)

Slovenský zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollák ve své funkci k poslednímu dubnu končí. Novinářům to řekl včera během tiskové konference v Jarovnici, a jako důvod uvedl, že necítí politickou podporu. Informuje o tom server Romovia.sme.sk.

"Poslední rok ve funkci byla komunikace s ministry bývalé vlády velmi špatná, někteří mě ignorovali. Tato práce si přitom vyžaduje politickou podporu," uvedl Pollák před novináři.

Novinářům také řekl, že tento stav trvá déle než rok. Před dvěma týdny například poslal předsedům čtyř koaličních politických stran dopis, ve kterém žádal o zahrnutí romského tématu do programových tezí, ale nestalo se. Vládě, která byla nově zvolena nyní v březnu, tímto dává prostor, aby na post vládního zmocněnce nominovala svého člověka.

Přestože úřad zmocněnce pro romské komunity podle Petera Polláka nastartoval v posledních třech letech pokrok v oblasti bydlení, zaměstnání, vzdělání, zdraví Romů a bezpečnosti v regionech, čelil v minulosti kritice za to, že během svého působení nevyprodukoval žádnou novou strategii. Podle Pollákových slov ale existuje již dvacet strategií, tudíž se rozhodl využít stávajících dokumentů a raději věnoval více času práci v terénu.

"Já jsem opravdu nepsal strategie v Bratislavě, chodil jsem do terénu. Jsem Rom z osady a přišel jsem na tento úřad něco s touto problematikou udělat a jsem rád, že dnes mohu prezentovat konkrétní čísla," vysvětlil Pollák na tiskové konferenci. Podařilo se mu například zaměstnat 1 600 komunitních pracovníků, terénních sociálních pracovníků a asistentů učitelů, 500 pedagogických pracovníků na základních školách či zrekonstruovat 32 mateřských škol.

Ředitel slovenské vzdělávací organizace EduRoma Vlado Rafael s kritikou působení dosavadního zmocněnce ale souhlasí. Pro server Romea.cz nám poskytl vyjádření.

"Odstoupení Petra Polláka z funkce zmocněnce vnímám jako logické vyústění povolební situace. Bylo by nakonec zvláštní, kdyby se nechal odvolat novou vládou. Více než tříleté působení Polláka na postu zmocněnce hodnotím jako nedostatečné. Jako poslanec parlamentu nepředložil ani jeden zákon, který by zlepšil postavení Romů ve společnosti. Jako zmocněnec nedal úřadu žádné programové směrování. Pod tlakem v posledním období přijal Strategii pro integraci Romů do roku 2020 schválenou EU, na základě které je alokovaných skoro půl miliardy eur pro řešení chudoby. Problém je, že peníze obdrží i obce a města, kde Romové vůbec nežijí ...," uvedl pro server Romea.cz Vlado Rafael.

Pollák novinářům sdělil, že by uvítal, pokud by i jeho nástupce pokračoval v nastavených programech a jeho filozofii, že v této zemi nemůže být nic a pro nikoho zdarma.

"Jako Rom jsem řekl Romům, že ani pozemky a sociální dávky nemohou být zdarma. Věřím, že stejně odvážní budou i ti lidé, kteří přijdou po mně," uvedl podle serveru Romovia.sme.sk dosluhující zmocněnec.

Pollákovi se také podařilo prezentovat v Evropské komisi výsledky práce jeho úřadu natolik, že díky němu Slovensko získalo na programové období 2014-2020 od Evropské unie 380 milionů eur na pokračování nastartováním aktivit, což se podle jeho slov podařilo Slovensku jako jediné zemi EU.

Kdo na jeho místo?

Pollákova nástupce na postu zmocněnce vlády pro romské komunity nominuje strana MOST-HÍD, potvrdil to pro Tiskovou agenturu Slovenské republiky mluvčí strany Matej Kováč. Konkrétní jméno zatím ale oficiálně nepadlo, jako o novém potenciálním zmocněnci se ale hovoří o řediteli Institutu Mateja Bela Ábel Ravasz.

Šéf strany MOST-HÍD Béla Bugár se také vyjádřil pro deník Új Szó, že v plánu je dokonce vznik samostatné instituce, která se bude věnovat menšinám.

Vůči postupu, kdy by mělo dojít ke sloučení tohoto úřadu s institucemi pro ostatní menšiny, má ale stávající zmocněnec výhrady. "Zrušení tohoto úřadu může vyústit v to, že extremismus bude na Slovensku silnější," obává se Peter Pollák.

Peter Pollák je v pořadí šestým zmocněncem vlády Slovenské republiky pro romské komunity. Před ním zastávali tento post Vincent Danihel, Klára Orgovánová, Anita Botošová, Ludvík Galbavý a Miroslav Pollák.

Na pozici zmocněnce vlády Slovenské republiky pro romské komunity ho jmenoval kabinet Roberta Fica 26. září 2012 s účinností od 1. října 2012. Ve volebním období 2012-2016 byl zároveň poslancem v Národní radě SR za hnutí OĽaNO.

Přečteno: 719x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, ZmocněnecHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo