romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenští fašisté chtějí změnit tiskový zákon. Jde jim o ochranu osob, kterým bylo internetovými médii "pošlapáno dobré jméno"

26.8.2019 12:23
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Právní ochrana osob, kterým bylo prostřednictvím internetových médií pošlapáno dobré jméno, čest a důstojnost před veřejností, by se měla zlepšit. Navrhují to poslanci Národní rady SR za Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS). Na zářijové schůzi parlamentu proto předkloží poslanci Marian Kotleba, Ján Kecskés, Rastislav Schlosár a Stanislav Drobný návrh novely tiskového zákona. Cílem je rozšířit působnost tiskového zákona o internetová zpravodajská média. ĽSNS je slovenská fašistická strana vedená Marianem Kotlebou, vyznávající válečný Slovenský štát a jeho představitele. O úmyslu jejích poslanců informoval server Glob.sk.

"Světový trend elektronizace služeb rychle expanduje a je prakticky nezadržitelný. Jednou z nejvíce se rozvíjejících služeb pro veřejnost je i zpravodajství na internetu. Zatímco o standardní tištěné verze deníků a novin je klesající zájem, čtenost internetových zpravodajských portálů roste. Internetové portály se tak v konkurenčním boji předbíhají nejen v rychlosti poskytnutí potřebných informací svému čtenáři, ale v rámci dosažení vyšší čtenosti se neštítí bulvarizovat, otevřeně lhát nebo psát polopravdy či neověřené informace," tvrdí předkladatelé.

Kotlebovci tvrdí, že dosah článků a zpráv díky podpoře sociálních sítí dosahuje v některých případech statisícovou čtenost. "Je proto nespravedlivé a nesprávné, aby při stejném, ne-li větším dosahu, měla internetová média privilegium oproti ostatním publikovat a šířit bez postihu klamavé nebo zkreslené informace, které závažným způsobem zasahují do práva fyzických a právnických osob na ochranu dobrého jména, cti a důstojnosti, "vysvětlují poslanci za ĽSNS a dodávají, že očištění dobrého jména nebo ochrana osobnosti u dotčených fyzických a právnických osob v takovém případě záleží na dobré vůli a morálce provozovatele internetového média, což ve většině případů znamená, že jsou nedobytné.

Na novele tiskového zákona zároveň pracuje i Ministerstvo kultury (MK) SR. Pavel Čorba z kanceláře ministryně kultury uvedl, že ministerstvo se touto problematikou již zabývá. "Jedním z témat, která jsou předmětem diskuse, je i zahrnutí on-line médií do legislativy tak, aby i pro ně byla garantována ochrana zdroje, a aby iv digitálním prostředí platil základní princip odpovědnosti za obsah," dodal Čorba.

Mezi očekávané změny, které má přinést, patří zejména definice novináře a obecně větší ochrana novinářů, například před neopodstatněné trestním stíháním za pomluvu nebo civilními žalobami v souvislosti s výkonem jejich práce. Než svůj návrh úpravy tiskového zákona představil resort kultury, přišli poslanci za Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž na začátku tohoto roku s vlastním návrhem novely. Opětovně chtějí zavést právo na odpověď i pokuty v podobě, v jaké byly v zákoně v roce 2008.

Zároveň předseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko avizoval, že chce rozšířit návrh novely tiskového zákona o právo na odpověď na komentáře a glosy. Zákon z roku 2008 kritizovala nejen opozice, ale i profesní organizace a mezinárodní instituce. Stejně je domácí i mezinárodní kritice vystaven i návrh poslanců za Smer-SD.
 

Přečteno: 1005x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fašismus, Kotleba, Slovensko, Média, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo