romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenští fašisté chtějí změnit tiskový zákon. Jde jim o ochranu osob, kterým bylo internetovými médii "pošlapáno dobré jméno"

26.8.2019 12:23
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Právní ochrana osob, kterým bylo prostřednictvím internetových médií pošlapáno dobré jméno, čest a důstojnost před veřejností, by se měla zlepšit. Navrhují to poslanci Národní rady SR za Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS). Na zářijové schůzi parlamentu proto předkloží poslanci Marian Kotleba, Ján Kecskés, Rastislav Schlosár a Stanislav Drobný návrh novely tiskového zákona. Cílem je rozšířit působnost tiskového zákona o internetová zpravodajská média. ĽSNS je slovenská fašistická strana vedená Marianem Kotlebou, vyznávající válečný Slovenský štát a jeho představitele. O úmyslu jejích poslanců informoval server Glob.sk.

"Světový trend elektronizace služeb rychle expanduje a je prakticky nezadržitelný. Jednou z nejvíce se rozvíjejících služeb pro veřejnost je i zpravodajství na internetu. Zatímco o standardní tištěné verze deníků a novin je klesající zájem, čtenost internetových zpravodajských portálů roste. Internetové portály se tak v konkurenčním boji předbíhají nejen v rychlosti poskytnutí potřebných informací svému čtenáři, ale v rámci dosažení vyšší čtenosti se neštítí bulvarizovat, otevřeně lhát nebo psát polopravdy či neověřené informace," tvrdí předkladatelé.

Kotlebovci tvrdí, že dosah článků a zpráv díky podpoře sociálních sítí dosahuje v některých případech statisícovou čtenost. "Je proto nespravedlivé a nesprávné, aby při stejném, ne-li větším dosahu, měla internetová média privilegium oproti ostatním publikovat a šířit bez postihu klamavé nebo zkreslené informace, které závažným způsobem zasahují do práva fyzických a právnických osob na ochranu dobrého jména, cti a důstojnosti, "vysvětlují poslanci za ĽSNS a dodávají, že očištění dobrého jména nebo ochrana osobnosti u dotčených fyzických a právnických osob v takovém případě záleží na dobré vůli a morálce provozovatele internetového média, což ve většině případů znamená, že jsou nedobytné.

Na novele tiskového zákona zároveň pracuje i Ministerstvo kultury (MK) SR. Pavel Čorba z kanceláře ministryně kultury uvedl, že ministerstvo se touto problematikou již zabývá. "Jedním z témat, která jsou předmětem diskuse, je i zahrnutí on-line médií do legislativy tak, aby i pro ně byla garantována ochrana zdroje, a aby iv digitálním prostředí platil základní princip odpovědnosti za obsah," dodal Čorba.

Mezi očekávané změny, které má přinést, patří zejména definice novináře a obecně větší ochrana novinářů, například před neopodstatněné trestním stíháním za pomluvu nebo civilními žalobami v souvislosti s výkonem jejich práce. Než svůj návrh úpravy tiskového zákona představil resort kultury, přišli poslanci za Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž na začátku tohoto roku s vlastním návrhem novely. Opětovně chtějí zavést právo na odpověď i pokuty v podobě, v jaké byly v zákoně v roce 2008.

Zároveň předseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko avizoval, že chce rozšířit návrh novely tiskového zákona o právo na odpověď na komentáře a glosy. Zákon z roku 2008 kritizovala nejen opozice, ale i profesní organizace a mezinárodní instituce. Stejně je domácí i mezinárodní kritice vystaven i návrh poslanců za Smer-SD.
 

Přečteno: 726x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fašismus, Kotleba, Slovensko, Média, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo