romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenští fašisté chtějí změnit tiskový zákon. Jde jim o ochranu osob, kterým bylo internetovými médii "pošlapáno dobré jméno"

26.8.2019 12:23
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Právní ochrana osob, kterým bylo prostřednictvím internetových médií pošlapáno dobré jméno, čest a důstojnost před veřejností, by se měla zlepšit. Navrhují to poslanci Národní rady SR za Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS). Na zářijové schůzi parlamentu proto předkloží poslanci Marian Kotleba, Ján Kecskés, Rastislav Schlosár a Stanislav Drobný návrh novely tiskového zákona. Cílem je rozšířit působnost tiskového zákona o internetová zpravodajská média. ĽSNS je slovenská fašistická strana vedená Marianem Kotlebou, vyznávající válečný Slovenský štát a jeho představitele. O úmyslu jejích poslanců informoval server Glob.sk.

"Světový trend elektronizace služeb rychle expanduje a je prakticky nezadržitelný. Jednou z nejvíce se rozvíjejících služeb pro veřejnost je i zpravodajství na internetu. Zatímco o standardní tištěné verze deníků a novin je klesající zájem, čtenost internetových zpravodajských portálů roste. Internetové portály se tak v konkurenčním boji předbíhají nejen v rychlosti poskytnutí potřebných informací svému čtenáři, ale v rámci dosažení vyšší čtenosti se neštítí bulvarizovat, otevřeně lhát nebo psát polopravdy či neověřené informace," tvrdí předkladatelé.

Kotlebovci tvrdí, že dosah článků a zpráv díky podpoře sociálních sítí dosahuje v některých případech statisícovou čtenost. "Je proto nespravedlivé a nesprávné, aby při stejném, ne-li větším dosahu, měla internetová média privilegium oproti ostatním publikovat a šířit bez postihu klamavé nebo zkreslené informace, které závažným způsobem zasahují do práva fyzických a právnických osob na ochranu dobrého jména, cti a důstojnosti, "vysvětlují poslanci za ĽSNS a dodávají, že očištění dobrého jména nebo ochrana osobnosti u dotčených fyzických a právnických osob v takovém případě záleží na dobré vůli a morálce provozovatele internetového média, což ve většině případů znamená, že jsou nedobytné.

Na novele tiskového zákona zároveň pracuje i Ministerstvo kultury (MK) SR. Pavel Čorba z kanceláře ministryně kultury uvedl, že ministerstvo se touto problematikou již zabývá. "Jedním z témat, která jsou předmětem diskuse, je i zahrnutí on-line médií do legislativy tak, aby i pro ně byla garantována ochrana zdroje, a aby iv digitálním prostředí platil základní princip odpovědnosti za obsah," dodal Čorba.

Mezi očekávané změny, které má přinést, patří zejména definice novináře a obecně větší ochrana novinářů, například před neopodstatněné trestním stíháním za pomluvu nebo civilními žalobami v souvislosti s výkonem jejich práce. Než svůj návrh úpravy tiskového zákona představil resort kultury, přišli poslanci za Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž na začátku tohoto roku s vlastním návrhem novely. Opětovně chtějí zavést právo na odpověď i pokuty v podobě, v jaké byly v zákoně v roce 2008.

Zároveň předseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko avizoval, že chce rozšířit návrh novely tiskového zákona o právo na odpověď na komentáře a glosy. Zákon z roku 2008 kritizovala nejen opozice, ale i profesní organizace a mezinárodní instituce. Stejně je domácí i mezinárodní kritice vystaven i návrh poslanců za Smer-SD.
 

Přečteno: 1028x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fašismus, Kotleba, Slovensko, Média, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo