romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenští fašisté chtějí změnit tiskový zákon. Jde jim o ochranu osob, kterým bylo internetovými médii "pošlapáno dobré jméno"

26.8.2019 12:23
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Právní ochrana osob, kterým bylo prostřednictvím internetových médií pošlapáno dobré jméno, čest a důstojnost před veřejností, by se měla zlepšit. Navrhují to poslanci Národní rady SR za Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS). Na zářijové schůzi parlamentu proto předkloží poslanci Marian Kotleba, Ján Kecskés, Rastislav Schlosár a Stanislav Drobný návrh novely tiskového zákona. Cílem je rozšířit působnost tiskového zákona o internetová zpravodajská média. ĽSNS je slovenská fašistická strana vedená Marianem Kotlebou, vyznávající válečný Slovenský štát a jeho představitele. O úmyslu jejích poslanců informoval server Glob.sk.

"Světový trend elektronizace služeb rychle expanduje a je prakticky nezadržitelný. Jednou z nejvíce se rozvíjejících služeb pro veřejnost je i zpravodajství na internetu. Zatímco o standardní tištěné verze deníků a novin je klesající zájem, čtenost internetových zpravodajských portálů roste. Internetové portály se tak v konkurenčním boji předbíhají nejen v rychlosti poskytnutí potřebných informací svému čtenáři, ale v rámci dosažení vyšší čtenosti se neštítí bulvarizovat, otevřeně lhát nebo psát polopravdy či neověřené informace," tvrdí předkladatelé.

Kotlebovci tvrdí, že dosah článků a zpráv díky podpoře sociálních sítí dosahuje v některých případech statisícovou čtenost. "Je proto nespravedlivé a nesprávné, aby při stejném, ne-li větším dosahu, měla internetová média privilegium oproti ostatním publikovat a šířit bez postihu klamavé nebo zkreslené informace, které závažným způsobem zasahují do práva fyzických a právnických osob na ochranu dobrého jména, cti a důstojnosti, "vysvětlují poslanci za ĽSNS a dodávají, že očištění dobrého jména nebo ochrana osobnosti u dotčených fyzických a právnických osob v takovém případě záleží na dobré vůli a morálce provozovatele internetového média, což ve většině případů znamená, že jsou nedobytné.

Na novele tiskového zákona zároveň pracuje i Ministerstvo kultury (MK) SR. Pavel Čorba z kanceláře ministryně kultury uvedl, že ministerstvo se touto problematikou již zabývá. "Jedním z témat, která jsou předmětem diskuse, je i zahrnutí on-line médií do legislativy tak, aby i pro ně byla garantována ochrana zdroje, a aby iv digitálním prostředí platil základní princip odpovědnosti za obsah," dodal Čorba.

Mezi očekávané změny, které má přinést, patří zejména definice novináře a obecně větší ochrana novinářů, například před neopodstatněné trestním stíháním za pomluvu nebo civilními žalobami v souvislosti s výkonem jejich práce. Než svůj návrh úpravy tiskového zákona představil resort kultury, přišli poslanci za Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž na začátku tohoto roku s vlastním návrhem novely. Opětovně chtějí zavést právo na odpověď i pokuty v podobě, v jaké byly v zákoně v roce 2008.

Zároveň předseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko avizoval, že chce rozšířit návrh novely tiskového zákona o právo na odpověď na komentáře a glosy. Zákon z roku 2008 kritizovala nejen opozice, ale i profesní organizace a mezinárodní instituce. Stejně je domácí i mezinárodní kritice vystaven i návrh poslanců za Smer-SD.
 

Přečteno: 932x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fašismus, Kotleba, Slovensko, Média, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo