romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenští Romové protestovali proti chudobě a proti nízkému trestu pro vraha z Hurbanova

Košice, 9.4.2013 10:47, (ROMEA)

Přibližně čtyři stovky Romů v pondělí odpoledne pochodem ulicemi Košic protestovaly proti špatným sociálním podmínkám. Nelibost rovněž dali najevo proti údajně mírnému trestu devět let vězení, který soud koncem března uložil bývalému městskému policistovi Milanovi Juhászovi za vraždu tří členů romské rodiny.

"Jsme pobouřeni z nízkého trestu, který dostal vrah z Hurbanova za úkladnou vraždu tří našich spoluobčanů," křičeli Romové podle slovenských medií před ústavním soudem.

Juhászovi původně hrozilo před Specializovaným trestním soudem doživotí. Soudci se nakonec ale přiklonili k návrhu prokurátora, který obžalovanému navrhoval mnohem mírnější trest po výpovědi znalců, že střelec nebyl v době spáchání činu loni v červnu zcela příčetný. Rozsudek vyvolal v zemi sérii kontroverzních reakcí. Rodina obětí střelby zvažuje, že se obrátí na úřady se žádostí o podání návrhu na obnovu procesu.

Pochod ulicemi Košic využili Romové i k tomu, aby upozornili na špatné životní podmínky a na nedostatek práce. "Za 24 let se pro Romy nic neudělalo. Peníze, které proudí z Evropské unie pro Romy, se ztrácejí," tvrdil jeden z organizátorů akce a šéf neparlamentní Strany romské unie František Tanko. K protestu demonstranti využili Mezinárodní den Romů, který připadá právě na dnešek.

Proti chudobě a nezaměstnanosti protestovali Romové už začátkem března v Bratislavě. Navzdory očekávané masivní účasti tehdy přišlo demonstraci podpořit jen několik desítek lidí.

Romové jsou na Slovensku jednou z mála menšin, ke které se v předloňském sčítání přihlásilo více obyvatel než v roce 2001. Z oficiálních statistik vyplývá, že na Slovensku žije zhruba 105.000 Romů. Ve skutečnosti jich ale v zemi žije patrně mnohem víc. Část romského etnika bydlí v osadách v nevyhovujících podmínkách a mnoha Romům také chybí vzdělání. To je podle odborníků znevýhodňuje při hledání práce v době, kdy se míra nezaměstnanosti na Slovensku pohybuje blízko dlouhodobého maxima téměř 15 procent.

VIDEO

Přečteno: 961x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, EU, Slovensko, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo