romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenští Romové protestovali proti chudobě a proti nízkému trestu pro vraha z Hurbanova

Košice, 9.4.2013 10:47, (ROMEA)

Přibližně čtyři stovky Romů v pondělí odpoledne pochodem ulicemi Košic protestovaly proti špatným sociálním podmínkám. Nelibost rovněž dali najevo proti údajně mírnému trestu devět let vězení, který soud koncem března uložil bývalému městskému policistovi Milanovi Juhászovi za vraždu tří členů romské rodiny.

"Jsme pobouřeni z nízkého trestu, který dostal vrah z Hurbanova za úkladnou vraždu tří našich spoluobčanů," křičeli Romové podle slovenských medií před ústavním soudem.

Juhászovi původně hrozilo před Specializovaným trestním soudem doživotí. Soudci se nakonec ale přiklonili k návrhu prokurátora, který obžalovanému navrhoval mnohem mírnější trest po výpovědi znalců, že střelec nebyl v době spáchání činu loni v červnu zcela příčetný. Rozsudek vyvolal v zemi sérii kontroverzních reakcí. Rodina obětí střelby zvažuje, že se obrátí na úřady se žádostí o podání návrhu na obnovu procesu.

Pochod ulicemi Košic využili Romové i k tomu, aby upozornili na špatné životní podmínky a na nedostatek práce. "Za 24 let se pro Romy nic neudělalo. Peníze, které proudí z Evropské unie pro Romy, se ztrácejí," tvrdil jeden z organizátorů akce a šéf neparlamentní Strany romské unie František Tanko. K protestu demonstranti využili Mezinárodní den Romů, který připadá právě na dnešek.

Proti chudobě a nezaměstnanosti protestovali Romové už začátkem března v Bratislavě. Navzdory očekávané masivní účasti tehdy přišlo demonstraci podpořit jen několik desítek lidí.

Romové jsou na Slovensku jednou z mála menšin, ke které se v předloňském sčítání přihlásilo více obyvatel než v roce 2001. Z oficiálních statistik vyplývá, že na Slovensku žije zhruba 105.000 Romů. Ve skutečnosti jich ale v zemi žije patrně mnohem víc. Část romského etnika bydlí v osadách v nevyhovujících podmínkách a mnoha Romům také chybí vzdělání. To je podle odborníků znevýhodňuje při hledání práce v době, kdy se míra nezaměstnanosti na Slovensku pohybuje blízko dlouhodobého maxima téměř 15 procent.

VIDEO

Přečteno: 955x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, EU, Slovensko, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo