romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soraya Post: Kvůli syrské uprchlické krizi narůstá počet deportací Romů

4.6.2016 11:31
Soraya Post, vlevo, v pozadí Maria Žigová a Nataša Botošová (FOTO: Vincent Farnsworth)
Soraya Post, vlevo, v pozadí Maria Žigová a Nataša Botošová (FOTO: Vincent Farnsworth)

Podle švédské členky Evropského parlamentu Sorayi Post narůstá kvůli přílivu uprchlíků ze Sýrie do Evropy počet deportací romských uprchlíků. "Zpátky do zemí svého původu jich bude posláno asi 80 000," uvedla Post, s tím, že se jedná o následek nových zákonů ve Švédsku.

Post je Romka s německo-židovským původem a uvedla to během mezinárodní konference o nucených sterilizacích Romů, která se konala v Praze 1. června. Konferenci pořádala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) a Kontaktní místo pro otázky Romů a Sintů.

Bývalá poradkyně pro uprchlíky ze švédského Červeného kříže a dlouhodobá aktivistka za práva Romů Ingrid Schiolerová potvrdila, že na romské uprchlíky má syrská uprchlická krize neblahý dopad. Uvádí, že nový švédský zákon nyní zavádí "očividně neopodstatněnou žádost o azyl" jakožto důvod pro zamítnutí, což se dotýká zejména uprchlíků přicházejících z Balkánu, kteří jsou převážně romského původu.

Post řekla, že romští žadatelé bývají také odmítání pod dojmem toho, že podmínky na Balkáně prý nejsou nebezpečné, a dodala: "Nesouhlasím s tím, že jsou tyto země bezpečné… tedy ne pro Romy."

Post prohlásila, že od vzniku uprchlické krize pramenící z války v Sýrii se zvýšil počet deportací jak ve Švédsku tak i v Německu, a dodala, že nejvíce se to dotýká uprchlíků bez dokladů.

Post uvedla, že ačkoli občané Švédska jsou vůči uprchlíkům obecně vstřícní a nápomocní, švédská vláda jim uzavřela své hranice a pro pobyt ve Švédsku zavedla nová a přísnější pravidla. Bylo například odstraněno kritérium pro získání víza na základě snahy o sjednocení rodiny.

"Všichni se těm lidem snažili pomoci, ale švédská vláda udělala to, že zavřela hranice," uvedla Post.

"Mnoho lidí z různých skupin Romů se skrývá. Žijí bez dokladů a jen díky pomoci církví a dobrovolnických organizací," potvrdila pro server Romea.cz Schiolerová. "Romové z Kosova ve Švédsku téměř nikdy azyl nezískají," řekla. "Dříve to bylo snazší, protože mohli znovu zažádat každé čtyři roky," dodala Schiolerová.

"Určitým způsobem se jedná o diskriminaci Romů oproti ostatním žadatelům," uvedla Ingrid Schiolerová ze švédského Červeného kříže.

Ze statistik není zřejmé, jaký je počet Romů, kterým byl azyl zamítnut, neboť švédské právo zakazuje registrace na základě etnického původu, obzvláště v důsledku nedávného skandálu, kdy bylo zjištěno, že romský etnický původ na registraci zneužila místní policie, prohlásila Schiolerová.

Podobně také nenajdeme statistiky ohledně deportací, neboť vláda počítá pouze zamítnuté žádosti o azyl, avšak nikoli deportace samotné. "Počty deportací nejsou známé, protože někteří Romové opouštějí zemi sami od sebe, další odcházejí do jiných zemí a ještě další se skrývají," řekla Schiolerová.

Ohledně otázky nucených sterilizací Post prohlásila, že doufá, že konference, které se zúčastnili zástupci tuctu evropských zemí včetně obětí nucených sterilizací, oživí snahy o řešení tohoto problému. "Doufám, že budou mít více energie se této otázce věnovat, sdílet dobré příklady, hledat inspiraci a nacházet nové nápady a strategie ohledně toho, jak s tímto problémem naložit," uvedla romská evropská poslankyně Soraya Post.

Post říká, že "odmítání postavit se otázce nucených sterilizací Romů je součástí širšího problému."

"Jde o jeden ze symptomů anticiganismu, společně s odděleným školstvím, nezaměstnaností, nenávistnými projevy i zločiny z nenávisti a s politiky, kteří využívají Romy před volbami k tomu, aby získali jejich hlasy," řekla Post.

Většinová společnost "je příčinou selhání Romů a potom je za tato selhání viní."

"Aby bylo možné obhájit to, jak je s Romy nakládáno, bývají drženi v sociálně vyloučeném prostředí," řekla pro server Romea.cz Post. Většinová společnost "je příčinou selhání Romů a potom je za tato selhání viní."

Slouží to k ospravedlňování protiromských nálad. "Je to způsob slušných lidí, jak se i nadále cítit slušnými," když se o Romech vyjadřují rasisticky. "Vůbec se nestydí," prohlásila Post. Možná, že když vyslovují jiné nenávistné postoje, cítí se kvůli tomu nějak špatně, "ale když přijde na Romy, žádný stud cítit nemusí."

Co se týče skandálu ve Švédsku ohledně skutečnosti, že policie vedla registr Romů žijících v jejich zemi, Post řekla: "Jde o anticiganismus… Nechápou, co udělali špatného, protože je to tak hluboce zakořeněný postoj. A policie v tom nebyla sama," tvrdí Post, "protože představitelé finančního a sociálního úřadu museli být ve shromažďování informací namočeni s nimi. Jde o mnohem větší problém, než chtějí přiznat."

Vincent Farnsworth
Přečteno: 2825x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, Švédsko, seminář, Parlament, Evropská unie, Evropský parlamentHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo