romea - logo
20. února 2019 (středa)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud: Romové v Sabinově byli při vystěhování diskriminováni

12.7.2018 23:50
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud na východním Slovensku rozhodl, že úřady jednaly diskriminačně, když při vystěhování obyvatel z domů v centru města Sabinov nepřistupovaly stejně k obyvatelům romského a neromského původu. Krajský soud v Prešově, který zmiňovaným rozhodnutím ukončil dlouholetý spor, každému z osmi žalobců přiznal odškodné ve výši 1000 eur (25.900 korun). Informovala o tom dnes nevládní organizace Via Iuris, jejíž advokátka Romy u soudu zastupovala.

"Jde o rozhodnutí precedentního významu, které by mělo významně ovlivnit pravidla poskytování dotací ze strany státu a rovněž zajistit dodržování mezinárodních a vnitrostátních pravidel při poskytování bydlení tak, aby nedocházelo k diskriminaci," uvedla advokátka Via Iuris Kristína Babiaková.

Město Sabinov začalo v roce 2006 stěhovat obyvatele z centra města z důvodu rekonstrukce bytů. Romy podle Via Iuris přestěhovalo mimo zastavěnou část města do bytů nižšího standardu, na jejichž výstavbu poskytlo dotaci tehdejší ministerstvo výstavby. Obyvatelům neromského původů samospráva přidělila byty v jiné části města.

Diskriminační žalobou se nejprve zabýval okresní soud, s jehož rozhodnutím se nyní ztotožnil i odvolací soud. Soud rovněž rozhodl, že bývalé ministerstvo výstavby postupovalo diskriminačně při poskytování dotací na výstavbu bytů nižšího standardu. Podle zdůvodnění verdiktu bylo povinností ministerstva žádost o příspěvek analyzovat, aby stát naplnil závazky ohledně zákazu diskriminace.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle dřívější studie přes 400.000 Romů. Země v minulosti opakovaně čelila kritice nevládních organizací či Evropské komise například v souvislosti s diskriminací romských dětí ve vzdělávacím systému. Slovenské soudy před lety zase zakázaly vytváření zvláštních školních tříd pro Romy.

Přečteno: 1524x

 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Bydlení, Diskriminace, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Annamárie Horváthová (FOTO: https://www.ucn.sk, koláž: Romea.cz)

Pamatujete na Annamárii, závodnici v balerínkách? Její příběh pokračuje!

18.2.2019 13:15
Výkon žákyně Annamárie Horváthové původem z chudé romské rodiny vyvolal pozornost a projevy sympatií už minulý rok. Vyhrála běžecký závod, byť na rozdíl od svých soupeřek měla na nohou pouze balerínky. Annamárie už své balerínky odložila a od září 2018 trénuje a účastní se závodů.
 celý článek

Monika Bagárová ft. Natalii - SESTRA

videoVIDEO: Monika Bagárová má společně se svou sestrou nový videoklip. Je krásné mít pevné rodinné vztahy, říká.

18.2.2019 12:18
Na svatého Valetýna měl premiéru nový singl a videoklip Sestra od sester Bagárových. Píseň složila Natálie Bagárová a na textu se sestry podílely společně. O sedm let mladší Natálie ukázala podle celé řady komentářů nejen svou krásu, ale především velký talent.
 celý článek

Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek

Čtvrtletní zpráva o extremismu: Extremisté neuspěli v komunálních volbách, DSSS se drolí, loni policie evidovala více extremistických činů

18.2.2019 11:40
Za loňský rok zaznamenala policie 179 trestných činů s extremistickým podtextem, o 26 více než předloni. Objasněno bylo 107 skutků. Kriminalisté za rok 2018 evidují 136 stíhaných lidí. Ministerstvo vnitra to uvedlo ve zprávě o extremismu za poslední čtvrtletí loňského roku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo