romea - logo
18. listopadu 2018 (neděle)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud: Romové v Sabinově byli při vystěhování diskriminováni

12.7.2018 23:50
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud na východním Slovensku rozhodl, že úřady jednaly diskriminačně, když při vystěhování obyvatel z domů v centru města Sabinov nepřistupovaly stejně k obyvatelům romského a neromského původu. Krajský soud v Prešově, který zmiňovaným rozhodnutím ukončil dlouholetý spor, každému z osmi žalobců přiznal odškodné ve výši 1000 eur (25.900 korun). Informovala o tom dnes nevládní organizace Via Iuris, jejíž advokátka Romy u soudu zastupovala.

"Jde o rozhodnutí precedentního významu, které by mělo významně ovlivnit pravidla poskytování dotací ze strany státu a rovněž zajistit dodržování mezinárodních a vnitrostátních pravidel při poskytování bydlení tak, aby nedocházelo k diskriminaci," uvedla advokátka Via Iuris Kristína Babiaková.

Město Sabinov začalo v roce 2006 stěhovat obyvatele z centra města z důvodu rekonstrukce bytů. Romy podle Via Iuris přestěhovalo mimo zastavěnou část města do bytů nižšího standardu, na jejichž výstavbu poskytlo dotaci tehdejší ministerstvo výstavby. Obyvatelům neromského původů samospráva přidělila byty v jiné části města.

Diskriminační žalobou se nejprve zabýval okresní soud, s jehož rozhodnutím se nyní ztotožnil i odvolací soud. Soud rovněž rozhodl, že bývalé ministerstvo výstavby postupovalo diskriminačně při poskytování dotací na výstavbu bytů nižšího standardu. Podle zdůvodnění verdiktu bylo povinností ministerstva žádost o příspěvek analyzovat, aby stát naplnil závazky ohledně zákazu diskriminace.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle dřívější studie přes 400.000 Romů. Země v minulosti opakovaně čelila kritice nevládních organizací či Evropské komise například v souvislosti s diskriminací romských dětí ve vzdělávacím systému. Slovenské soudy před lety zase zakázaly vytváření zvláštních školních tříd pro Romy.

Přečteno: 1504x

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Bydlení, Diskriminace, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

V sobotu 17. listopadu 2018 se od 13 hodin na Hradčanském náměstí před Pražským hradem u sochy T.G. Masaryka uskutečnilo protestní setkání s názvem Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: Demonstrace Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? přilákala jen pár Romů

17.11.2018 0:40, (AKTUALIZOVÁNO 14:00)
V sobotu 17. listopadu 2018 se od 13 hodin na Hradčanském náměstí před Pražským hradem u sochy T.G. Masaryka uskutečnilo protestní setkání s názvem Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? Účastníci na něm vyjádřili nesouhlas s vystupováním prezidenta Miloše Zemana a jeho manipulativními výroky na adresu Romů. Akci inicioval Miroslav Rusenko z Romské demokratické strany (RDS). Průběh demonstrace vysílala živě první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Petr Torák

videoPetr Torák: Informace o nepokojích v Anglii jsou lživé. Co bude pro Romy znamenat Brexit?

15.11.2018 18:39
Server Novinky.cz na začátku listopadu zveřejnil zprávu o narůstajících konfliktech mezi pákistánskou a romskou menšinou v Anglii. Petr Torák, který v Anglii působil mnoho let jako policista a věnuje se práci s menšinami, takové informace odmítá jako nepravdivé a zavádějící. Pro ROMEA TV uvedl, že reportérku z The Guardian, která článek napsala, pozval do Peterborough. Chce jí požádat, aby napsala nový článek, který bude obsahovat pravdivé informace o životě Romů v Anglii.
 celý článek

Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Archiv Romea.cz)

Extremisté z DSSS se chystají do Litvínova, chtějí si připomenout jejich pokus o pogrom na janovské Romy

15.11.2018 13:28
Jako vzpomínku na Den národní jednoty chystá v Janově Dělnická strana sociální spravedlnosti na sobotu 17. listopadu manifestaci. Chce si tak připomenout nepokoje, které zde proběhly před deseti lety. Akce je podle mosteckého deníku.cz již nahlášena.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo