romea - logo
20. září 2018 (čtvrtek)
svátek má Oleg
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud: Romové v Sabinově byli při vystěhování diskriminováni

12.7.2018 23:50
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud na východním Slovensku rozhodl, že úřady jednaly diskriminačně, když při vystěhování obyvatel z domů v centru města Sabinov nepřistupovaly stejně k obyvatelům romského a neromského původu. Krajský soud v Prešově, který zmiňovaným rozhodnutím ukončil dlouholetý spor, každému z osmi žalobců přiznal odškodné ve výši 1000 eur (25.900 korun). Informovala o tom dnes nevládní organizace Via Iuris, jejíž advokátka Romy u soudu zastupovala.

"Jde o rozhodnutí precedentního významu, které by mělo významně ovlivnit pravidla poskytování dotací ze strany státu a rovněž zajistit dodržování mezinárodních a vnitrostátních pravidel při poskytování bydlení tak, aby nedocházelo k diskriminaci," uvedla advokátka Via Iuris Kristína Babiaková.

Město Sabinov začalo v roce 2006 stěhovat obyvatele z centra města z důvodu rekonstrukce bytů. Romy podle Via Iuris přestěhovalo mimo zastavěnou část města do bytů nižšího standardu, na jejichž výstavbu poskytlo dotaci tehdejší ministerstvo výstavby. Obyvatelům neromského původů samospráva přidělila byty v jiné části města.

Diskriminační žalobou se nejprve zabýval okresní soud, s jehož rozhodnutím se nyní ztotožnil i odvolací soud. Soud rovněž rozhodl, že bývalé ministerstvo výstavby postupovalo diskriminačně při poskytování dotací na výstavbu bytů nižšího standardu. Podle zdůvodnění verdiktu bylo povinností ministerstva žádost o příspěvek analyzovat, aby stát naplnil závazky ohledně zákazu diskriminace.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle dřívější studie přes 400.000 Romů. Země v minulosti opakovaně čelila kritice nevládních organizací či Evropské komise například v souvislosti s diskriminací romských dětí ve vzdělávacím systému. Slovenské soudy před lety zase zakázaly vytváření zvláštních školních tříd pro Romy.

Přečteno: 1489x

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Bydlení, Diskriminace, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Komunální volby 2018: Roman Bílý, lídr kandidátky KDU-ČSL v Kadani

Roman Bílý, lídr kandidátky KDU-ČSL v Kadani: Rozhoduje se o Romech bez Romů, proto kandidujeme. Chceme být součástí řešení problémů v našem městě

19.9.2018 1:35
V letošních komunálních volbách, které proběhnou 5. a 6. října, kandiduje nejméně sto šedesát romských kandidátů. Server Romea.cz postupně představuje několik z těch, kteří mají podle nás největší šanci uspět a jsou umístěni na předních pozicích kandidátek zaregistrovaných politických stran a hnutí. Zpravodajský server Romea.cz představuje dalšího kandidáta, tentokrát lídra kandidátky KDU-ČSL v Kadani, Romana Bílého.
 celý článek

Štefan Vavrek (FOTO: facebook Štefana Vavreka)

Slovensko má romského poslance. Stal se jím Štefan Vavrek

18.9.2018 13:50
Národní rada Slovenska má nového poslance. Stal se jím Štefan Vavrek, který se mandátu ujal po té, co poslankyně Edita Pfundtnerová (Most-Híd) nastoupila na post státní tajemnice ministerstva spravedlnosti.
 celý článek

Jan Kudry (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jan Kudry: Pojďme si zvolit své „bojovníky“ podle svého nejlepšího svědomí

18.9.2018 0:01
Bylo mi osmnáct let, když mě oslovil tehdejší politicky aktivní kamarád Jarda z Postoloprt, jestli bych neměl zájem o brigádu, být členem volební komise komunálních voleb. Nabídka mi připadala zajímavá a překvapilo mne, že oslovil i romského kluka, tak jsem ji přijal.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo