romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud v Košicích vynesl opětovně osvobozující rozsudek v kauze šikany romských chlapců z Luníku IX

5.12.2019 11:57
Šikana romských dětí košickými policisty.  Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.
Šikana romských dětí košickými policisty. Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.

Okresní soud v Košicích II vynesl opětovně osvobozující rozsudek v kauze šikany romských chlapců z Luníku IX. K incidentu mělo dojít v březnu 2009 na policejní stanici v Košicích. 

"Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který jsou obžalovaní stíháni," uvedla předsedkyně senátu ve verdiktu. Prvostupňový soud tak zopakoval osvobozující rozsudek z února 2015 a května 2017, který Krajský soud v Košicích po odvolání prokurátora zrušil. Prokurátor i tentokrát oznámil, že podává odvolání.

Incident se odehrál před více než deseti lety. Devět mužů a jednu ženu, kteří měli jako členové policie tehdy službu, Generální prokuratura SR obžalovala ze zneužívání pravomocí veřejného činitele, čtyři z nich i z vydírání. 

Policisté 21. března 2009 předvedli šest romských chlapců ze sídliště Luník IX tehdy ve věku deset až 16 let na Obvodní oddělení PZ Košice - Jih pro podezření z loupežného přepadení důchodkyně. Podle později medializovaného videozáznamu, kteří si policisté měli dělat mobilními telefony, muži zákona chlapce ponižovali, vysmívali se jim, nutili je dávat si navzájem facky či svléknout se donaha. Děti měly podle obžaloby i bít, vulgárně jim nadávat, nebo na ně posílat služební psy.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 5542x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Policie, Šikana, Děti, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 omezují terénní služby, pracovníci neziskovek nemají ochranné pomůcky

18.3.2020 13:30
Obyvatelé v sociálně vyloučených lokalitách se potýkají s některými specifickými problémy v souvislosti s onemocněním COVID-19. Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Davida Beňáka je možné u obyvatel očekávat výpadek příjmů, který může v krajním případě způsobit ztrátu bydlení anebo nesplnění podmínek insolvence. Problém může být také domácí vyučování, protože rodiny nemají dostatečné připojení k internetu. Neziskové organizace v lokalitách vyvěšují informační letáky v češtině a v romštině a kvůli nedostatku ochranných pomůcek omezují své terénní služby.
 celý článek

--ilustrační foto--

Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné

16.3.2020 13:50
Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné. Upozorňuje na to slovenský server SME.
 celý článek

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

videoMichael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo