romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud v Košicích vynesl opětovně osvobozující rozsudek v kauze šikany romských chlapců z Luníku IX

5.12.2019 11:57
Šikana romských dětí košickými policisty.  Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.
Šikana romských dětí košickými policisty. Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.

Okresní soud v Košicích II vynesl opětovně osvobozující rozsudek v kauze šikany romských chlapců z Luníku IX. K incidentu mělo dojít v březnu 2009 na policejní stanici v Košicích. 

"Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který jsou obžalovaní stíháni," uvedla předsedkyně senátu ve verdiktu. Prvostupňový soud tak zopakoval osvobozující rozsudek z února 2015 a května 2017, který Krajský soud v Košicích po odvolání prokurátora zrušil. Prokurátor i tentokrát oznámil, že podává odvolání.

Incident se odehrál před více než deseti lety. Devět mužů a jednu ženu, kteří měli jako členové policie tehdy službu, Generální prokuratura SR obžalovala ze zneužívání pravomocí veřejného činitele, čtyři z nich i z vydírání. 

Policisté 21. března 2009 předvedli šest romských chlapců ze sídliště Luník IX tehdy ve věku deset až 16 let na Obvodní oddělení PZ Košice - Jih pro podezření z loupežného přepadení důchodkyně. Podle později medializovaného videozáznamu, kteří si policisté měli dělat mobilními telefony, muži zákona chlapce ponižovali, vysmívali se jim, nutili je dávat si navzájem facky či svléknout se donaha. Děti měly podle obžaloby i bít, vulgárně jim nadávat, nebo na ně posílat služební psy.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 6133x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Policie, Šikana, Děti, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo