romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud v Košicích vynesl opětovně osvobozující rozsudek v kauze šikany romských chlapců z Luníku IX

5.12.2019 11:57
Šikana romských dětí košickými policisty.  Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.
Šikana romských dětí košickými policisty. Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.

Okresní soud v Košicích II vynesl opětovně osvobozující rozsudek v kauze šikany romských chlapců z Luníku IX. K incidentu mělo dojít v březnu 2009 na policejní stanici v Košicích. 

"Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který jsou obžalovaní stíháni," uvedla předsedkyně senátu ve verdiktu. Prvostupňový soud tak zopakoval osvobozující rozsudek z února 2015 a května 2017, který Krajský soud v Košicích po odvolání prokurátora zrušil. Prokurátor i tentokrát oznámil, že podává odvolání.

Incident se odehrál před více než deseti lety. Devět mužů a jednu ženu, kteří měli jako členové policie tehdy službu, Generální prokuratura SR obžalovala ze zneužívání pravomocí veřejného činitele, čtyři z nich i z vydírání. 

Policisté 21. března 2009 předvedli šest romských chlapců ze sídliště Luník IX tehdy ve věku deset až 16 let na Obvodní oddělení PZ Košice - Jih pro podezření z loupežného přepadení důchodkyně. Podle později medializovaného videozáznamu, kteří si policisté měli dělat mobilními telefony, muži zákona chlapce ponižovali, vysmívali se jim, nutili je dávat si navzájem facky či svléknout se donaha. Děti měly podle obžaloby i bít, vulgárně jim nadávat, nebo na ně posílat služební psy.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 3764x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Policie, Šikana, Děti, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo