romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud v Krakově soudí německý televizní seriál kvůli scénám o polském antisemitismu

19.7.2016 10:33
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.

U soudu v Krakově začal včera proces s tvůrci německého televizního seriálu z období druhé světové války a s německou televizí ZDF. Kvůli scénám o polském antisemitismu je zažaloval dvaadevadesátiletý polský odbojář Zbigniew Radlowski a spolek válečných veteránů. Žalobci se dožadují omluvy ve všech televizích, které seriál odvysílaly, a vedle toho požadují odškodné 25.000 zlotých (asi 155.000 Kč). Informuje o tom list Gazeta Wyborcza.

"Pobouřilo mě to, ten film pokládám za falešný," prohlásil před soudem Radlowski, který se účastnil varšavského povstání v roce 1944 a byl vězněn v koncentračním táboře v Osvětimi. "Měl jsem pocit, že se tvůrci snaží svalit na Poláky část viny za holokaust," dodal.

Jeho advokátka Monika Brzozowská upozornila zejména na scény, které vyvolávají dojem, že Poláci prodávali odbojářům ze Zemské armády potraviny pod podmínkou, že je nedostanou Židé. V jiné scéně vojáci Zemské armády přepadnou vlak převážející vězně, ale neosvobodí je, "protože jsou to Židé a ti jsou horší než komunisti".

Proto by seriál měl být podle žalobců při každém vysílání provázen upozorněním na viníky holokaustu. Žalobu podpořila polská prokuratura.

Soudce Kamil Grzesik odmítl žádost advokátů ZDF o zamítnutí žaloby kvůli tomu, že nepřísluší polskému soudu. Pobouření v sále vyvolal požadavek Polské televize, která se dožadovala úhrady 849 zlotých (asi 5200 Kč) za promítnutí části seriálu v soudní síni.

Seriál Unsere Mütter, unsere Väter, líčící válku z pohledu obyčejných Němců, pěti berlínských přátel, vysílala Česká televize pod názvem Válečná generace.

V dubnu krakovský soud odmítl jinou žalobu proti ZDF za použití výrazu "polské tábory smrti" pro nacistické vyhlazovací tábory v okupovaném Polsku, protože stanice se již omluvila.

Přečteno: 887x
 

Kam dál:

Štítky:  

televize, Seriály, Polsko, Soud, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo