romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud v Krakově soudí německý televizní seriál kvůli scénám o polském antisemitismu

19.7.2016 10:33
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.

U soudu v Krakově začal včera proces s tvůrci německého televizního seriálu z období druhé světové války a s německou televizí ZDF. Kvůli scénám o polském antisemitismu je zažaloval dvaadevadesátiletý polský odbojář Zbigniew Radlowski a spolek válečných veteránů. Žalobci se dožadují omluvy ve všech televizích, které seriál odvysílaly, a vedle toho požadují odškodné 25.000 zlotých (asi 155.000 Kč). Informuje o tom list Gazeta Wyborcza.

"Pobouřilo mě to, ten film pokládám za falešný," prohlásil před soudem Radlowski, který se účastnil varšavského povstání v roce 1944 a byl vězněn v koncentračním táboře v Osvětimi. "Měl jsem pocit, že se tvůrci snaží svalit na Poláky část viny za holokaust," dodal.

Jeho advokátka Monika Brzozowská upozornila zejména na scény, které vyvolávají dojem, že Poláci prodávali odbojářům ze Zemské armády potraviny pod podmínkou, že je nedostanou Židé. V jiné scéně vojáci Zemské armády přepadnou vlak převážející vězně, ale neosvobodí je, "protože jsou to Židé a ti jsou horší než komunisti".

Proto by seriál měl být podle žalobců při každém vysílání provázen upozorněním na viníky holokaustu. Žalobu podpořila polská prokuratura.

Soudce Kamil Grzesik odmítl žádost advokátů ZDF o zamítnutí žaloby kvůli tomu, že nepřísluší polskému soudu. Pobouření v sále vyvolal požadavek Polské televize, která se dožadovala úhrady 849 zlotých (asi 5200 Kč) za promítnutí části seriálu v soudní síni.

Seriál Unsere Mütter, unsere Väter, líčící válku z pohledu obyčejných Němců, pěti berlínských přátel, vysílala Česká televize pod názvem Válečná generace.

V dubnu krakovský soud odmítl jinou žalobu proti ZDF za použití výrazu "polské tábory smrti" pro nacistické vyhlazovací tábory v okupovaném Polsku, protože stanice se již omluvila.

Přečteno: 927x
 

Kam dál:

Štítky:  

televize, Seriály, Polsko, Soud, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo