romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud v Krakově soudí německý televizní seriál kvůli scénám o polském antisemitismu

19.7.2016 10:33
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.

U soudu v Krakově začal včera proces s tvůrci německého televizního seriálu z období druhé světové války a s německou televizí ZDF. Kvůli scénám o polském antisemitismu je zažaloval dvaadevadesátiletý polský odbojář Zbigniew Radlowski a spolek válečných veteránů. Žalobci se dožadují omluvy ve všech televizích, které seriál odvysílaly, a vedle toho požadují odškodné 25.000 zlotých (asi 155.000 Kč). Informuje o tom list Gazeta Wyborcza.

"Pobouřilo mě to, ten film pokládám za falešný," prohlásil před soudem Radlowski, který se účastnil varšavského povstání v roce 1944 a byl vězněn v koncentračním táboře v Osvětimi. "Měl jsem pocit, že se tvůrci snaží svalit na Poláky část viny za holokaust," dodal.

Jeho advokátka Monika Brzozowská upozornila zejména na scény, které vyvolávají dojem, že Poláci prodávali odbojářům ze Zemské armády potraviny pod podmínkou, že je nedostanou Židé. V jiné scéně vojáci Zemské armády přepadnou vlak převážející vězně, ale neosvobodí je, "protože jsou to Židé a ti jsou horší než komunisti".

Proto by seriál měl být podle žalobců při každém vysílání provázen upozorněním na viníky holokaustu. Žalobu podpořila polská prokuratura.

Soudce Kamil Grzesik odmítl žádost advokátů ZDF o zamítnutí žaloby kvůli tomu, že nepřísluší polskému soudu. Pobouření v sále vyvolal požadavek Polské televize, která se dožadovala úhrady 849 zlotých (asi 5200 Kč) za promítnutí části seriálu v soudní síni.

Seriál Unsere Mütter, unsere Väter, líčící válku z pohledu obyčejných Němců, pěti berlínských přátel, vysílala Česká televize pod názvem Válečná generace.

V dubnu krakovský soud odmítl jinou žalobu proti ZDF za použití výrazu "polské tábory smrti" pro nacistické vyhlazovací tábory v okupovaném Polsku, protože stanice se již omluvila.

Přečteno: 898x
 

Kam dál:

Štítky:  

televize, Seriály, Polsko, Soud, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo