romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Španělská romská unie vyzvala americké Romy, aby volili Hillary Clintonovou

7.11.2016 23:12
Hillary Clintonová a Romové (Zdroj: Unión Romani Española)
Hillary Clintonová a Romové (Zdroj: Unión Romani Española)

Španělská romské unie (SRU) vyzvala americké Romy, aby v nadcházejících prezidentských volbách dali hlas Hillary Clintonové. Prezident SRU Juan de Dios Ramírez-Heredia to oznámil v otevřeném dopise.

"Nepochybujeme o tom, že Hillary Clintonová, bývalá ministryně zahraniční během prvního funkčního Baracka Obamy, dosáhne ve volbách vítězství a stane se prezidentkou Spojených států amerických díky drtivé podpoře Američanů, ale také díky podpoře Romů žijících v USA," uvedl Ramírez-Heredia v dopise.

V USA žije přes 1,5 milionu do společnosti integrovaných Romů, kteří pochází z Evropy. Clintonová podle prezidenta Španělské romské unie  vždy projevovala zájem o Romy, kritizoval jejich diskriminaci v Evropě a jejich postavení ve společnosti. "Romové jsou již dlouhou dobu marginalizováni a segregováni, není jim umožněno rozvíjet jejich talent a nemohou se plně zapojit do společnosti. Je to zásadní problém lidských práv, který postihuje miliony mužů, žen a dětí na celém kontinentu," uvedla v jednom z projevů Clintonová.

Španělská romská unie proto žádá Romy ve Spojených státech, aby v hlasování podpořili Hillary Clintonovou.

Do voleb zbývají hodiny, Clintonová mírně vede

Do úterních prezidentských voleb ve Spojených státech zbývají již jen hodiny. Dnes zveřejněné předvolební průzkumy většinou favorizují Clintonovou. O čtyři procentní body vede nad Trumpem podle sondáží listu The Washington Post a televize ABC News, televize CBS News či stanice Fox News, agentura Bloomberg připsala bývalé ministryni zahraničí náskok tří procentních bodů. V anketě Los Angeles Times a Jihokalifornské univerzity zvítězil Trump s náskokem pěti procentních bodů, o dva procentní body republikán vyhrál průzkum společností Investor's Business Daily a TechnoMetrica Market Intelligence.

Oba kandidáti ani v závěru kampaně nešetří vzájemnými výpady, což je viditelné zejména na sociálních sítích. Trump na dnešním mítinku na Floridě prohlásil, že demokratku chrání prohnilý systém. Narážel tak i na fakt, že šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey v neděli Kongresu sdělil, že nově nalezené e-maily, které Clintonová jako ministryně zahraničí poslala přes svůj soukromý e-mailový účet, neobsahují nic protizákonného, takže stíhána nebude.

V reakci na postoj FBI po devíti dnech ztrát dnes zaznamenaly americké akcie prudký růst a jejich hlavní indexy v prvních minutách dnešního obchodování přidávaly zhruba 1,5 procenta. Investoři považují Clintonovou za kandidátku, která by v ekonomické politice Spojených států nic zásadního neměnila, naopak na Trumpa kvůli jeho nečitelnosti hledí s nedůvěrou.

Americká média v poslední den před volbami hodnotila vyhlídky obou kandidátů, většinou však stranila Clintonové. Velké deníky jako The Washington Post či The New York Times se také shodly na tom, že letošní kampaň byla mizerná, vyhrocená a odkryla zlobu mezi lidmi. List Miami Herald volby přirovnal k cestování letadlem a vyzval k přichystání sáčků na zvracení.

S napětím na volby v USA hledí i zahraničí. Ekonomický institut Ifo varoval, že budování ekonomických bariér v USA může ovlivnit přes 1,5 milionu pracovních míst v Německu. O možné změně orientace americké ekonomiky hovoří Trump, kterému se nelíbí stávající obchodní smlouvy.

Vedle voleb hlavy státu, všech poslanců Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a 12 guvernérů budou v úterý Američané hlasovat i v řadě místních referend. Zatímco některá z nich jsou důležitá a vyvolávají pozornost celé země, jiná jsou ryze lokální.

Přečteno: 3775x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Prezident, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo