romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Španělská romská unie vyzvala americké Romy, aby volili Hillary Clintonovou

7.11.2016 23:12
Hillary Clintonová a Romové (Zdroj: Unión Romani Española)
Hillary Clintonová a Romové (Zdroj: Unión Romani Española)

Španělská romské unie (SRU) vyzvala americké Romy, aby v nadcházejících prezidentských volbách dali hlas Hillary Clintonové. Prezident SRU Juan de Dios Ramírez-Heredia to oznámil v otevřeném dopise.

"Nepochybujeme o tom, že Hillary Clintonová, bývalá ministryně zahraniční během prvního funkčního Baracka Obamy, dosáhne ve volbách vítězství a stane se prezidentkou Spojených států amerických díky drtivé podpoře Američanů, ale také díky podpoře Romů žijících v USA," uvedl Ramírez-Heredia v dopise.

V USA žije přes 1,5 milionu do společnosti integrovaných Romů, kteří pochází z Evropy. Clintonová podle prezidenta Španělské romské unie  vždy projevovala zájem o Romy, kritizoval jejich diskriminaci v Evropě a jejich postavení ve společnosti. "Romové jsou již dlouhou dobu marginalizováni a segregováni, není jim umožněno rozvíjet jejich talent a nemohou se plně zapojit do společnosti. Je to zásadní problém lidských práv, který postihuje miliony mužů, žen a dětí na celém kontinentu," uvedla v jednom z projevů Clintonová.

Španělská romská unie proto žádá Romy ve Spojených státech, aby v hlasování podpořili Hillary Clintonovou.

Do voleb zbývají hodiny, Clintonová mírně vede

Do úterních prezidentských voleb ve Spojených státech zbývají již jen hodiny. Dnes zveřejněné předvolební průzkumy většinou favorizují Clintonovou. O čtyři procentní body vede nad Trumpem podle sondáží listu The Washington Post a televize ABC News, televize CBS News či stanice Fox News, agentura Bloomberg připsala bývalé ministryni zahraničí náskok tří procentních bodů. V anketě Los Angeles Times a Jihokalifornské univerzity zvítězil Trump s náskokem pěti procentních bodů, o dva procentní body republikán vyhrál průzkum společností Investor's Business Daily a TechnoMetrica Market Intelligence.

Oba kandidáti ani v závěru kampaně nešetří vzájemnými výpady, což je viditelné zejména na sociálních sítích. Trump na dnešním mítinku na Floridě prohlásil, že demokratku chrání prohnilý systém. Narážel tak i na fakt, že šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey v neděli Kongresu sdělil, že nově nalezené e-maily, které Clintonová jako ministryně zahraničí poslala přes svůj soukromý e-mailový účet, neobsahují nic protizákonného, takže stíhána nebude.

V reakci na postoj FBI po devíti dnech ztrát dnes zaznamenaly americké akcie prudký růst a jejich hlavní indexy v prvních minutách dnešního obchodování přidávaly zhruba 1,5 procenta. Investoři považují Clintonovou za kandidátku, která by v ekonomické politice Spojených států nic zásadního neměnila, naopak na Trumpa kvůli jeho nečitelnosti hledí s nedůvěrou.

Americká média v poslední den před volbami hodnotila vyhlídky obou kandidátů, většinou však stranila Clintonové. Velké deníky jako The Washington Post či The New York Times se také shodly na tom, že letošní kampaň byla mizerná, vyhrocená a odkryla zlobu mezi lidmi. List Miami Herald volby přirovnal k cestování letadlem a vyzval k přichystání sáčků na zvracení.

S napětím na volby v USA hledí i zahraničí. Ekonomický institut Ifo varoval, že budování ekonomických bariér v USA může ovlivnit přes 1,5 milionu pracovních míst v Německu. O možné změně orientace americké ekonomiky hovoří Trump, kterému se nelíbí stávající obchodní smlouvy.

Vedle voleb hlavy státu, všech poslanců Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a 12 guvernérů budou v úterý Američané hlasovat i v řadě místních referend. Zatímco některá z nich jsou důležitá a vyvolávají pozornost celé země, jiná jsou ryze lokální.

Přečteno: 3817x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Prezident, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo