romea - logo
17. října 2019 (čtvrtek)
svátek má Hedvika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Španělské školy zařadí do výuky romskou historii. Z některých škol se stávají "romská ghetta", upozorňuje romská nadace

24.9.2019 11:10
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Španělské školy zařadí do výuky hodiny týkající se historie Romů. Oznámila to ministryně školství Isabel Celaá v rámci kampaně „Romové ve školních lavicích“ (El Pupitre Gitano). Informoval o tom server Euronews.com.

"Osnovy rozšíříme, jakmile bude schválen nový zákon o vzdělávání, protože je zásadní, aby se romští žáci a studenti cítili začleněni a vítáni ve školách, a také aby byla uznána jejich komunita. Touto cestou začneme také překonávat negativní stereotypy," uvedla Celaá. 

Ve Španělsku žije z celkového počtu 47 milionů obyvatel zhruba 750 000 Romů.

Rada Evropy ve své zprávě z roku 2018 uvádí, že více jak polovina romských dětí ukončí povinnou školní docházku předčasně. Na základě těchto výsledku Rada Evropy zemi vyzvala k řešení této situace. 

Problém se týká také studentů středních škol. Šest romský studentů z deseti školu nedokončí. Oproti tomu v majoritní společnosti to jsou pouze dva z deseti studentů.

"Mezi mnoho faktorů, které tuto situaci způsobují, patří nedostatek pozitivních romských vzorů ve Španělsku, nízká očekávání a nedůvěra v jejich schopnosti nebo školní segregace," uvedla nadace Fundación Secretariado Gitano, která za kapmaní stojí, v tiskové zprávě.

"Ve Španělsku existují základní školy, kde 60% žáků pochází z romského prostředí," uvedla v rozhovoru pro Euronews Isidro Rodriguez, ředitel Fundación Secretariado Gitano. "Tyto školy se stávají jakýmsi ghettem, kde nejsou uplatňována žádná opatření ke zlepšení situace," dodal.

Průkopníkem ve výuce romské historie a kultury je španělský region Kastilie a León. Ten už v roce 2016 oznámil zařazení romské historie do školních osnov, aby motivoval romské děti k docházce do školy a zároveň bojoval proti předsudkům. 

Region vydal metodiku výuky pro různé úrovně vzdělávání. V předškolním vzdělávání by se měli děti dozvědět o fungování romské rodiny. Na základních školách by měla probíhat nauka o romském jazyce, umění a literatuře. Na středních školách výuka historie Romů v Evropě od jejich příchodu až po moderní dějiny. 

Metodika se však podle Euronews setkala s kritikou některých učitelů, kteří výuku romské historie ignorovali.

VIDEO

Přečteno: 871x
 

Kam dál:

Štítky:  

škola, Historie, romští žáci, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo