romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Španělské školy zařadí do výuky romskou historii. Z některých škol se stávají "romská ghetta", upozorňuje romská nadace

24.9.2019 11:10
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Španělské školy zařadí do výuky hodiny týkající se historie Romů. Oznámila to ministryně školství Isabel Celaá v rámci kampaně „Romové ve školních lavicích“ (El Pupitre Gitano). Informoval o tom server Euronews.com.

"Osnovy rozšíříme, jakmile bude schválen nový zákon o vzdělávání, protože je zásadní, aby se romští žáci a studenti cítili začleněni a vítáni ve školách, a také aby byla uznána jejich komunita. Touto cestou začneme také překonávat negativní stereotypy," uvedla Celaá. 

Ve Španělsku žije z celkového počtu 47 milionů obyvatel zhruba 750 000 Romů.

Rada Evropy ve své zprávě z roku 2018 uvádí, že více jak polovina romských dětí ukončí povinnou školní docházku předčasně. Na základě těchto výsledku Rada Evropy zemi vyzvala k řešení této situace. 

Problém se týká také studentů středních škol. Šest romský studentů z deseti školu nedokončí. Oproti tomu v majoritní společnosti to jsou pouze dva z deseti studentů.

"Mezi mnoho faktorů, které tuto situaci způsobují, patří nedostatek pozitivních romských vzorů ve Španělsku, nízká očekávání a nedůvěra v jejich schopnosti nebo školní segregace," uvedla nadace Fundación Secretariado Gitano, která za kapmaní stojí, v tiskové zprávě.

"Ve Španělsku existují základní školy, kde 60% žáků pochází z romského prostředí," uvedla v rozhovoru pro Euronews Isidro Rodriguez, ředitel Fundación Secretariado Gitano. "Tyto školy se stávají jakýmsi ghettem, kde nejsou uplatňována žádná opatření ke zlepšení situace," dodal.

Průkopníkem ve výuce romské historie a kultury je španělský region Kastilie a León. Ten už v roce 2016 oznámil zařazení romské historie do školních osnov, aby motivoval romské děti k docházce do školy a zároveň bojoval proti předsudkům. 

Region vydal metodiku výuky pro různé úrovně vzdělávání. V předškolním vzdělávání by se měli děti dozvědět o fungování romské rodiny. Na základních školách by měla probíhat nauka o romském jazyce, umění a literatuře. Na středních školách výuka historie Romů v Evropě od jejich příchodu až po moderní dějiny. 

Metodika se však podle Euronews setkala s kritikou některých učitelů, kteří výuku romské historie ignorovali.

VIDEO

Přečteno: 1065x
 

Kam dál:

Štítky:  

škola, Historie, romští žáci, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo