romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Španělské školy zařadí do výuky romskou historii. Z některých škol se stávají "romská ghetta", upozorňuje romská nadace

24.9.2019 11:10
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Španělské školy zařadí do výuky hodiny týkající se historie Romů. Oznámila to ministryně školství Isabel Celaá v rámci kampaně „Romové ve školních lavicích“ (El Pupitre Gitano). Informoval o tom server Euronews.com.

"Osnovy rozšíříme, jakmile bude schválen nový zákon o vzdělávání, protože je zásadní, aby se romští žáci a studenti cítili začleněni a vítáni ve školách, a také aby byla uznána jejich komunita. Touto cestou začneme také překonávat negativní stereotypy," uvedla Celaá. 

Ve Španělsku žije z celkového počtu 47 milionů obyvatel zhruba 750 000 Romů.

Rada Evropy ve své zprávě z roku 2018 uvádí, že více jak polovina romských dětí ukončí povinnou školní docházku předčasně. Na základě těchto výsledku Rada Evropy zemi vyzvala k řešení této situace. 

Problém se týká také studentů středních škol. Šest romský studentů z deseti školu nedokončí. Oproti tomu v majoritní společnosti to jsou pouze dva z deseti studentů.

"Mezi mnoho faktorů, které tuto situaci způsobují, patří nedostatek pozitivních romských vzorů ve Španělsku, nízká očekávání a nedůvěra v jejich schopnosti nebo školní segregace," uvedla nadace Fundación Secretariado Gitano, která za kapmaní stojí, v tiskové zprávě.

"Ve Španělsku existují základní školy, kde 60% žáků pochází z romského prostředí," uvedla v rozhovoru pro Euronews Isidro Rodriguez, ředitel Fundación Secretariado Gitano. "Tyto školy se stávají jakýmsi ghettem, kde nejsou uplatňována žádná opatření ke zlepšení situace," dodal.

Průkopníkem ve výuce romské historie a kultury je španělský region Kastilie a León. Ten už v roce 2016 oznámil zařazení romské historie do školních osnov, aby motivoval romské děti k docházce do školy a zároveň bojoval proti předsudkům. 

Region vydal metodiku výuky pro různé úrovně vzdělávání. V předškolním vzdělávání by se měli děti dozvědět o fungování romské rodiny. Na základních školách by měla probíhat nauka o romském jazyce, umění a literatuře. Na středních školách výuka historie Romů v Evropě od jejich příchodu až po moderní dějiny. 

Metodika se však podle Euronews setkala s kritikou některých učitelů, kteří výuku romské historie ignorovali.

VIDEO

Přečteno: 1306x
 

Kam dál:

Štítky:  

škola, Historie, romští žáci, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo