romea - logo
28. března 2020 (sobota)
svátek má Soňa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Španělské školy zařadí do výuky romskou historii. Z některých škol se stávají "romská ghetta", upozorňuje romská nadace

24.9.2019 11:10
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Španělské školy zařadí do výuky hodiny týkající se historie Romů. Oznámila to ministryně školství Isabel Celaá v rámci kampaně „Romové ve školních lavicích“ (El Pupitre Gitano). Informoval o tom server Euronews.com.

"Osnovy rozšíříme, jakmile bude schválen nový zákon o vzdělávání, protože je zásadní, aby se romští žáci a studenti cítili začleněni a vítáni ve školách, a také aby byla uznána jejich komunita. Touto cestou začneme také překonávat negativní stereotypy," uvedla Celaá. 

Ve Španělsku žije z celkového počtu 47 milionů obyvatel zhruba 750 000 Romů.

Rada Evropy ve své zprávě z roku 2018 uvádí, že více jak polovina romských dětí ukončí povinnou školní docházku předčasně. Na základě těchto výsledku Rada Evropy zemi vyzvala k řešení této situace. 

Problém se týká také studentů středních škol. Šest romský studentů z deseti školu nedokončí. Oproti tomu v majoritní společnosti to jsou pouze dva z deseti studentů.

"Mezi mnoho faktorů, které tuto situaci způsobují, patří nedostatek pozitivních romských vzorů ve Španělsku, nízká očekávání a nedůvěra v jejich schopnosti nebo školní segregace," uvedla nadace Fundación Secretariado Gitano, která za kapmaní stojí, v tiskové zprávě.

"Ve Španělsku existují základní školy, kde 60% žáků pochází z romského prostředí," uvedla v rozhovoru pro Euronews Isidro Rodriguez, ředitel Fundación Secretariado Gitano. "Tyto školy se stávají jakýmsi ghettem, kde nejsou uplatňována žádná opatření ke zlepšení situace," dodal.

Průkopníkem ve výuce romské historie a kultury je španělský region Kastilie a León. Ten už v roce 2016 oznámil zařazení romské historie do školních osnov, aby motivoval romské děti k docházce do školy a zároveň bojoval proti předsudkům. 

Region vydal metodiku výuky pro různé úrovně vzdělávání. V předškolním vzdělávání by se měli děti dozvědět o fungování romské rodiny. Na základních školách by měla probíhat nauka o romském jazyce, umění a literatuře. Na středních školách výuka historie Romů v Evropě od jejich příchodu až po moderní dějiny. 

Metodika se však podle Euronews setkala s kritikou některých učitelů, kteří výuku romské historie ignorovali.

VIDEO

Přečteno: 1409x
 

Kam dál:

Štítky:  

škola, Historie, romští žáci, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 omezují terénní služby, pracovníci neziskovek nemají ochranné pomůcky

18.3.2020 13:30
Obyvatelé v sociálně vyloučených lokalitách se potýkají s některými specifickými problémy v souvislosti s onemocněním COVID-19. Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Davida Beňáka je možné u obyvatel očekávat výpadek příjmů, který může v krajním případě způsobit ztrátu bydlení anebo nesplnění podmínek insolvence. Problém může být také domácí vyučování, protože rodiny nemají dostatečné připojení k internetu. Neziskové organizace v lokalitách vyvěšují informační letáky v češtině a v romštině a kvůli nedostatku ochranných pomůcek omezují své terénní služby.
 celý článek

--ilustrační foto--

Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné

16.3.2020 13:50
Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné. Upozorňuje na to slovenský server SME.
 celý článek

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

videoMichael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo