romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Španělské školy zařadí do výuky romskou historii. Z některých škol se stávají "romská ghetta", upozorňuje romská nadace

24.9.2019 11:10
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Španělské školy zařadí do výuky hodiny týkající se historie Romů. Oznámila to ministryně školství Isabel Celaá v rámci kampaně „Romové ve školních lavicích“ (El Pupitre Gitano). Informoval o tom server Euronews.com.

"Osnovy rozšíříme, jakmile bude schválen nový zákon o vzdělávání, protože je zásadní, aby se romští žáci a studenti cítili začleněni a vítáni ve školách, a také aby byla uznána jejich komunita. Touto cestou začneme také překonávat negativní stereotypy," uvedla Celaá. 

Ve Španělsku žije z celkového počtu 47 milionů obyvatel zhruba 750 000 Romů.

Rada Evropy ve své zprávě z roku 2018 uvádí, že více jak polovina romských dětí ukončí povinnou školní docházku předčasně. Na základě těchto výsledku Rada Evropy zemi vyzvala k řešení této situace. 

Problém se týká také studentů středních škol. Šest romský studentů z deseti školu nedokončí. Oproti tomu v majoritní společnosti to jsou pouze dva z deseti studentů.

"Mezi mnoho faktorů, které tuto situaci způsobují, patří nedostatek pozitivních romských vzorů ve Španělsku, nízká očekávání a nedůvěra v jejich schopnosti nebo školní segregace," uvedla nadace Fundación Secretariado Gitano, která za kapmaní stojí, v tiskové zprávě.

"Ve Španělsku existují základní školy, kde 60% žáků pochází z romského prostředí," uvedla v rozhovoru pro Euronews Isidro Rodriguez, ředitel Fundación Secretariado Gitano. "Tyto školy se stávají jakýmsi ghettem, kde nejsou uplatňována žádná opatření ke zlepšení situace," dodal.

Průkopníkem ve výuce romské historie a kultury je španělský region Kastilie a León. Ten už v roce 2016 oznámil zařazení romské historie do školních osnov, aby motivoval romské děti k docházce do školy a zároveň bojoval proti předsudkům. 

Region vydal metodiku výuky pro různé úrovně vzdělávání. V předškolním vzdělávání by se měli děti dozvědět o fungování romské rodiny. Na základních školách by měla probíhat nauka o romském jazyce, umění a literatuře. Na středních školách výuka historie Romů v Evropě od jejich příchodu až po moderní dějiny. 

Metodika se však podle Euronews setkala s kritikou některých učitelů, kteří výuku romské historie ignorovali.

VIDEO

Přečteno: 1779x
 

Kam dál:

Štítky:  

škola, Historie, romští žáci, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo