romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Starosta Nice Christian Estrosi vystrnadil Romy pomocí kamer a vyhrožování

Nice, 10.7.2013 10:30, (ROMEA)
Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq. (ZDROJ: Video Novinky.cz)
Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq. (ZDROJ: Video Novinky.cz)

Na francouzské politické scéně způsobila rozruch vyjádření pravicového starosty jihofrancouzského letoviska Nice, který v rozhovoru vyzval k revoltě proti Romům a kočovníkům; levice jeho slova dokonce označila za navádění k pogromu. Starosta a poslanec za opoziční Svaz pro lidové hnutí (UMP) Christian Estrosi v nedělním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 naléhal na své kolegy na radnicích, aby proti nelegálním romským táborům byli nesmlouvaví. Ministerstvo vnitra ale vzápětí uvedlo, že v současnosti žádné takové tábory ve Francii nejsou.

Estrosi v rozhlase popisoval, jak radnice v Nice bojovala s nelegálním romským tábořištěm na místním fotbalovém hřišti. Aby jeho obyvatele vystrnadila, použila prý dohled kamer a hrozbu konfiskace aut a obytných přívěsů. Totéž by podle něj měli dělat i v dalších městech, kde se s kočovníky potýkají.

"To je prakticky výzva k pogromu," odsoudil Estrosiho výroky mluvčí vládních socialistů Eduardo Rihan Cypel. "Tato vyjádření jsou naprosto neuvěřitelná. Člověk má dojem, že má co do činění se členem milicí a ne s voleným zástupcem státu," dodal. Náměstek ministerstva pro rovnost území a bydlení François Lamy dnes slova starosty Nice označil za "slabomyslná a nebezpečná".

Francie se v posledních letech potýká s přílivem Romů zejména z Rumunska a Bulharska. Jak předchozí vláda Nicloase Sarkozyho, tak současná Françoise Hollandea likvidují nelegální romská tábořiště a některé z jejich obyvatel vrací zpět do vlasti. To opakovaně kritizují nevládní organizace i Evropské komise, podle nich je takové zacházení s občany EU diskriminační.

brf, ČTK
Přečteno: 1569x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Xenofobie, Migrace, Romové, PopulismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo