romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Studentské volby na Slovensku ovládli Kotlebovci

15.5.2019 16:05
Předvolební billboard slovenských fašistů Mariána Kotleby. Zdroj: R. Ma­ťaš Institut lidských práv
Předvolební billboard slovenských fašistů Mariána Kotleby. Zdroj: R. Ma­ťaš Institut lidských práv

Studentské volby, které mají nastínit politické klima ve společnosti mladých lidí a mají rozvířit diskusi o politice, nedávno proběhly i na Slovensku. S téměř šestnácti procenty vyhrála mezi středoškoláky strana ĽsNS (Ľudová strana Naše Slovensko), vedená Marianem Kotlebou. Podle výsledků simulovaných voleb by v Evropském parlamentu strana získala celkem tři mandáty.

Tyto volby byly propadákem pro koaliční strany. Strana SMER by získala pouze jeden mandát díky šesti procentům získaných hlasů a strany Most-Híd a Slovenská národní strana (SNS) by se do Evropského parlamentu nedostali vůbec. 

Studenti gymnázií a studenti ostatních středních škol se ve svých preferencích dost liší. Zatímco studenti gymnázií více preferovali koalici mimoparlamentních stran Progresivní Slovensko (z níž pochází zvolená prezidentka Zuzana Čaputová) a Spolu, studenti ostatních středních škol volili spíše Kotlebu a jeho ĽsNS. 

Celkem volilo 10 000 studentů. Studentů gymnázií je na Slovensku téměř 70 000, na středních odborných školách je zhruba dvojnásobek, není tedy zřejmé, jak by vypadaly statistiky při plném zapojení všech studentů. 

Přečteno: 557x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Studenti, Kotleba, Ľudová strana Naše SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo