romea - logo
26. května 2019 (neděle)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Studentské volby na Slovensku ovládli Kotlebovci

15.5.2019 16:05
Předvolební billboard slovenských fašistů Mariána Kotleby. Zdroj: R. Ma­ťaš Institut lidských práv
Předvolební billboard slovenských fašistů Mariána Kotleby. Zdroj: R. Ma­ťaš Institut lidských práv

Studentské volby, které mají nastínit politické klima ve společnosti mladých lidí a mají rozvířit diskusi o politice, nedávno proběhly i na Slovensku. S téměř šestnácti procenty vyhrála mezi středoškoláky strana ĽsNS (Ľudová strana Naše Slovensko), vedená Marianem Kotlebou. Podle výsledků simulovaných voleb by v Evropském parlamentu strana získala celkem tři mandáty.

Tyto volby byly propadákem pro koaliční strany. Strana SMER by získala pouze jeden mandát díky šesti procentům získaných hlasů a strany Most-Híd a Slovenská národní strana (SNS) by se do Evropského parlamentu nedostali vůbec. 

Studenti gymnázií a studenti ostatních středních škol se ve svých preferencích dost liší. Zatímco studenti gymnázií více preferovali koalici mimoparlamentních stran Progresivní Slovensko (z níž pochází zvolená prezidentka Zuzana Čaputová) a Spolu, studenti ostatních středních škol volili spíše Kotlebu a jeho ĽsNS. 

Celkem volilo 10 000 studentů. Studentů gymnázií je na Slovensku téměř 70 000, na středních odborných školách je zhruba dvojnásobek, není tedy zřejmé, jak by vypadaly statistiky při plném zapojení všech studentů. 

Přečteno: 502x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Studenti, Kotleba, Ľudová strana Naše SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo