romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Studentské volby na Slovensku ovládli Kotlebovci

15.5.2019 16:05
Předvolební billboard slovenských fašistů Mariána Kotleby. Zdroj: R. Ma­ťaš Institut lidských práv
Předvolební billboard slovenských fašistů Mariána Kotleby. Zdroj: R. Ma­ťaš Institut lidských práv

Studentské volby, které mají nastínit politické klima ve společnosti mladých lidí a mají rozvířit diskusi o politice, nedávno proběhly i na Slovensku. S téměř šestnácti procenty vyhrála mezi středoškoláky strana ĽsNS (Ľudová strana Naše Slovensko), vedená Marianem Kotlebou. Podle výsledků simulovaných voleb by v Evropském parlamentu strana získala celkem tři mandáty.

Tyto volby byly propadákem pro koaliční strany. Strana SMER by získala pouze jeden mandát díky šesti procentům získaných hlasů a strany Most-Híd a Slovenská národní strana (SNS) by se do Evropského parlamentu nedostali vůbec. 

Studenti gymnázií a studenti ostatních středních škol se ve svých preferencích dost liší. Zatímco studenti gymnázií více preferovali koalici mimoparlamentních stran Progresivní Slovensko (z níž pochází zvolená prezidentka Zuzana Čaputová) a Spolu, studenti ostatních středních škol volili spíše Kotlebu a jeho ĽsNS. 

Celkem volilo 10 000 studentů. Studentů gymnázií je na Slovensku téměř 70 000, na středních odborných školách je zhruba dvojnásobek, není tedy zřejmé, jak by vypadaly statistiky při plném zapojení všech studentů. 

Přečteno: 711x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Studenti, Kotleba, Ľudová strana Naše SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo