romea - logo
18. listopadu 2019 (pondělí)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Studentské volby na Slovensku ovládli Kotlebovci

15.5.2019 16:05
Předvolební billboard slovenských fašistů Mariána Kotleby. Zdroj: R. Ma­ťaš Institut lidských práv
Předvolební billboard slovenských fašistů Mariána Kotleby. Zdroj: R. Ma­ťaš Institut lidských práv

Studentské volby, které mají nastínit politické klima ve společnosti mladých lidí a mají rozvířit diskusi o politice, nedávno proběhly i na Slovensku. S téměř šestnácti procenty vyhrála mezi středoškoláky strana ĽsNS (Ľudová strana Naše Slovensko), vedená Marianem Kotlebou. Podle výsledků simulovaných voleb by v Evropském parlamentu strana získala celkem tři mandáty.

Tyto volby byly propadákem pro koaliční strany. Strana SMER by získala pouze jeden mandát díky šesti procentům získaných hlasů a strany Most-Híd a Slovenská národní strana (SNS) by se do Evropského parlamentu nedostali vůbec. 

Studenti gymnázií a studenti ostatních středních škol se ve svých preferencích dost liší. Zatímco studenti gymnázií více preferovali koalici mimoparlamentních stran Progresivní Slovensko (z níž pochází zvolená prezidentka Zuzana Čaputová) a Spolu, studenti ostatních středních škol volili spíše Kotlebu a jeho ĽsNS. 

Celkem volilo 10 000 studentů. Studentů gymnázií je na Slovensku téměř 70 000, na středních odborných školách je zhruba dvojnásobek, není tedy zřejmé, jak by vypadaly statistiky při plném zapojení všech studentů. 

Přečteno: 588x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Studenti, Kotleba, Ľudová strana Naše SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo