romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Súdán opět zatkl ženu odsouzenou k trestu smrti. Zadrželi i jejího manžela a děti

Chartúm, 24.6.2014 17:36, (ROMEA)
Meriam Ishagová s manželem (FOTO: Repro YouTube.com)
Meriam Ishagová s manželem (FOTO: Repro YouTube.com)

Súdánské úřady opět zadržely ženu, kterou z nařízení soudu pustily na svobodu v pondělí po zrušení rozsudku smrti z minulého měsíce za konverzi ke křesťanství. Sedmadvacetiletá Meriam Ishagová byla zadržena společně s manželem a dětmi na letišti v Chartúmu, odkud chtěla odletět ze země. Sdělila to osoba blízká Ishagové.

Pondělní propuštění ženy označil americký kongresman Chris Smith jako první krok, po němž by měl podle něj následovat další, a to emigrace do Spojených států. Manžel Ishagové má americké občanství.

Odvolací soud v pondělí zrušil rozsudek, podle kterého měla být žena popravena oběšením. Trest měl být vykonán až za dva roky, protože Ishagová byla v době vynesení rozsudku těhotná. Měla tak mít čas se postarat o svoje čerstvě narozené dítě. To se také později ve vězení narodilo.

Meriam se narodila muslimskému otci, který však s rodinou nežil. Podle práva šaría se má také otcovou vírou řídit. Matka ji nicméně vychovala jako křesťanku. Za křesťana se i provdala.

Zatčena byla v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo platnost jejího sňatku s příslušníkem údajně jiné víry neuznalo. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Nad Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost se vrátit k islámu, což ale odmítla.

Západní státy a ochránci lidských práv rozsudek kritizovali. Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

Přečteno: 561x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Víra, Afrika, Křesťané, IslámHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo