romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Světový židovský kongres zrazuje Maďarsko od sporného památníku

Budapešť, 17.2.2014 12:01, (ROMEA)

Světový židovský kongres (WJC) v pátek vyzval maďarskou vládu, aby znovu zvážila postavení památníku k výročí obsazení Maďarska Německem v březnu 1944. Tento záměr vyvolal rozepři mezi kabinetem premiéra Viktora Orbána a maďarskými židovskými obcemi.

Kritici považují vztyčení takového pomníku za součást snahy vlády zamlžit odpovědnost bývalých maďarských představitelů a tehdejších místních bezpečnostních sil za deportace a smrt mnoha Židů během holocaustu. V červnu 1944, tedy nedlouho po okupaci, maďarské úřady rozhodly o poslání 437.000 Židů do nacistických táborů smrti.

Federace maďarských židovských obcí minulou neděli oznámila, že se nezúčastní letošních oficiálních akcí na paměť holocaustu, pokud jasněji neukážou roli Maďarů v deportacích a vraždění maďarských Židů. Jedním z důvodů tohoto bojkotu je i zamýšlený památník odkazující na okupaci Německem.

Předseda WJC Ronald Lauder v pátečním prohlášení plně podpořil rozhodnutí maďarské federace a vyzval vládu, aby vzala znepokojení židovské organizace v úvahu a znovu zvážila svůj plán postavit sporný památník. Zároveň vyjádřil obavu, že nastolení otázky úlohy Maďarska v holocaustu před parlamentními volbami, vypsanými na 9. dubna, může využít extrémní pravice ke své propagaci.

Problém antisemitismu je v Maďarsku v současné době opět živý vinou kontroverzního krajně pravicového hnutí Jobbik. Jeho členové odmítají odpovědnost Maďarska za vraždění Židů za druhé světové války a jsou známí antisemitskými prohlášeními.

Přečteno: 488x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Židé, Maďarsko, Antisemitismus, památníkHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo