romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Světový židovský kongres zrazuje Maďarsko od sporného památníku

Budapešť, 17.2.2014 12:01, (ROMEA)

Světový židovský kongres (WJC) v pátek vyzval maďarskou vládu, aby znovu zvážila postavení památníku k výročí obsazení Maďarska Německem v březnu 1944. Tento záměr vyvolal rozepři mezi kabinetem premiéra Viktora Orbána a maďarskými židovskými obcemi.

Kritici považují vztyčení takového pomníku za součást snahy vlády zamlžit odpovědnost bývalých maďarských představitelů a tehdejších místních bezpečnostních sil za deportace a smrt mnoha Židů během holocaustu. V červnu 1944, tedy nedlouho po okupaci, maďarské úřady rozhodly o poslání 437.000 Židů do nacistických táborů smrti.

Federace maďarských židovských obcí minulou neděli oznámila, že se nezúčastní letošních oficiálních akcí na paměť holocaustu, pokud jasněji neukážou roli Maďarů v deportacích a vraždění maďarských Židů. Jedním z důvodů tohoto bojkotu je i zamýšlený památník odkazující na okupaci Německem.

Předseda WJC Ronald Lauder v pátečním prohlášení plně podpořil rozhodnutí maďarské federace a vyzval vládu, aby vzala znepokojení židovské organizace v úvahu a znovu zvážila svůj plán postavit sporný památník. Zároveň vyjádřil obavu, že nastolení otázky úlohy Maďarska v holocaustu před parlamentními volbami, vypsanými na 9. dubna, může využít extrémní pravice ke své propagaci.

Problém antisemitismu je v Maďarsku v současné době opět živý vinou kontroverzního krajně pravicového hnutí Jobbik. Jeho členové odmítají odpovědnost Maďarska za vraždění Židů za druhé světové války a jsou známí antisemitskými prohlášeními.

Přečteno: 507x
 

Kam dál:

Štítky:  

Židé, Maďarsko, Antisemitismus, památníkHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo