romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

The Times: Putin poslal do Kyjeva zabijáky. Vede je obdivovatel nacistů a mají zavraždit prezidenta i bratry Kličky

28.2.2022 19:47
Dmitrij Utkin, který používá krycí jméno Wagner (FOTO a koláž: Facebook)
Dmitrij Utkin, který používá krycí jméno Wagner (FOTO a koláž: Facebook)

Více než 400 ruských zabijáků operuje v Kyjevě s příkazem z Kremlu zavraždit prezidenta Volodymyra Zelenského, členy ukrajinské vlády nebo i starostu Kyjeva Vitalije Klička a jeho bratra Vladimira. Píše o tom deník The Times. Tzv. Wagnerovu skupinu podle řady médií financuje ruský miliardář Jevgenij Prigožin, který je Putinovým blízkým spolupracovníkem.

Soukromou Putinovu armádu vede Dmitrij Utkin, který používá krycí jméno Wagner. Inspiroval se jménem německého skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo obdivoval také Adolf Hitler. Ruský investigativní server Fontanka označuje Utkina za příznivce nacistů. Na sociálních sítích se často sdílí fotografie Utkina s jeho tetováním výložek SS na krku a říšskou orlicí na hrudi.

"Jsou tu stále nějaké dohady o tom, kde jsou ti náckové a co denacifikovat. Pro mne, je to zjevné. Z dlouhodobého horizontu posledních 20 let je v Evropě jednoznačně nejvíc neonacistů v Moskvě a jejich počet tam je srovnatelný s celkovým počtem ve zbytku Evropy," napsal na sociální síti Facebook Petr Horák, který se dlouhodobě zabývá monitoringem neonacistické scény nejen v České republice. Horák připomíná, že Utkin dostal z rukou Ptina kromě peněz i řadu státních vyznamenání Ruské federace.

Skupina prováděla tajné operace v Africe a na Blízkém východě a byla také zodpovědná za podněcování problémů na východní Ukrajině v roce 2014. Dále také v Sýrii, Středoafrické republice, Mosambiku, Súdánu či na Madagaskaru. Stovky z nich nyní Rusko údajně využívalo rovněž k prosazování vlastních zájmů v Libyi.

O krutosti a bezcitnosti Putinových zabijáků svědčí i svědectví jednoho z nich. Podle Radio Free Europe mezi Wagnerovci existuje pravidlo, že zajetí znamená jistotou smrti umučením. „Máme specialisty, kteří odstraňují oči,“ uvedl jeden z členů o působení skupiny v Sýrii. „Vezme se lžíce a dloube kolem očí nahoru a dolů, dokud se oční bulvy jen houpají.“

Přečteno: 5909x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Válka, Neonacismus, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo