romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tragický incident mezi romskou rodinou a policisty spustil brutální zabíjení a napadání Romů v Brazílii

26.7.2021 13:35
Romové v Brazílii (Ilustrační FOTO: https://rrinterativo.com.br/)
Romové v Brazílii (Ilustrační FOTO: https://rrinterativo.com.br/)

Podle Juana de Dios Ramírez-Heredia, španělského novináře, právníka a politika romského původu, viceprezidenta Mezinárodní romské unie, čelí Romové žijící v brazilském města Vitória da Conquista pronásledování a zabíjení ze strany vojenské policie.

V odpoledních hodinách v úterý 13. července došlo ve čtvrti Zé Goncalves ve městě Vitória da Conquista k potyčce mezi dvěma policisty, kteří neměli uniformu, a místní romskou rodinou. Incident skončil smrtí policistů a dvou Romů.

Policie následně zahájila pronásledování a zabíjení romských rodin ve městě se zhruba 340 000 obyvateli a v celém kraji Bahia na severovýchodě země.

Podle sousedů a místních médií bylo nejméně šest Romů na místě zastřeleno a dalších 15 zraněno střelnou zbraní.

Další den byl policií zastřelen čtrnáctiletý romský chlapec. Tragédie se odehrála v lékárně. Ten samý den byl zabit jiný mladý muž před místní poštou.

Domy a auta romských občanů jsou zapalovány a mnoho rodin se bojí vyjít na ulici nebo si dojít jen nakoupit.

Příbuzným obětí je navíc zakázáno postarat se o mrtvé a pohřbít je tradičním způsobem.

Mezinárodní romská unie a jejím jménem Španělská romská unie apeluje v sepsaném manifestu na místní autority, včetně prezidenta Brazílie Jair Bolsonara, aby zajistili bezpečí brazilských Romů, kteří se mohou stát terčem útoků rasistických skupin.

Zároveň požaduje okamžitou intervenci Organizace spojených národů a potrestání viníků. “Věříme, že generální tajemník Organizace spojených národů António Gutteres, jakožto Portugalec, dokáže pochopit tuto tragédii,” praví se v manifestu.

Prohlášení podepsalo více než 100 organizací a veřejně působících osobností.

V Brazílii žije kolem 800 000 brazilských Romů různých skupin jako Kalů nebo Sintů, kteří se podílejí na rozvoji země.  Brazílie měla také historicky prvního prezidenta romského původu. Doktor Juscelino Kubitschek byl zvolen prezidentem v roce 1956 a za jeho působení se země těšila ekonomické prosperitě a politické stabilitě. Matka Juscelina Kubitschka byla Češka romského původu.

Jana Donovan
Přečteno: 2929x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Brazílie, Extremismus, smrt , Policie, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo