romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Trump označil na sociálních sítích koranavirus jako "čínský virus", Čína se ohradila

23.3.2020 11:03
Donald Trump (FOTO: Michael Vadon, Wikimedia Commons)
Donald Trump (FOTO: Michael Vadon, Wikimedia Commons)

Americký prezident Donald Trump na twitteru k označení koronavirové pandemie použil výraz čínský virus, na což Peking rozhořčeně reagoval. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že prezidentův tweet je pomlouvačný, napsala agentura Reuters.

"Spojené státy mohutně podpoří odvětví, jako jsou aerolinky a další, na které obzvláště dolehl čínský virus. Budeme silnější než kdykoli předtím," napsal v pondělí Trump na twitteru.

Čínské ministerstvo zahraničí ale takovéto prezidentovo vyjádření považuje za očerňování Číny. Mluvčí ministerstva Keng Šuang na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že Spojené státy by se především měly starat samy o sebe.

Není to poprvé, co mezi Washingtonem a Pekingem roste napětí kvůli komentářům ke koronaviru, který se poprvé objevil v čínském městě Wu-chan. Před týdnem mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien na twitteru napsal, že za pandemií, která se zřejmě začala šířit z čínského města Wu-chan, může stát americká armáda. USA si kvůli tomu předvolaly čínského velvyslance v zemi.

Minulý týden na toto téma hovořili americký ministr zahraničí Mike Pompeo a vysoký čínský činitel Jang Ťie-čch'. Podle listu The Guardian si oba sdělili vzájemné výhrady vůči tomu, jak se druhá strana o koronaviru vyjadřuje.

Přečteno: 711x
 

Kam dál:

Štítky:  

USA, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo