romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

USA obnovují ochranu sexuálních menšin před diskriminací ve zdravotnictví

11.5.2021 11:13
Joe Biden (FOTO: repro Youtube.com)
Joe Biden (FOTO: repro Youtube.com)

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila zvrácení dalšího z prvků politiky bývalé administrativy Donalda Trumpa. Federálními předpisy proti diskriminaci na základě pohlaví ve zdravotnickém systému hodlá chránit i homosexuály a transgenderové osoby. S odvoláním na prohlášení ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura AP.

Nově ohlášený krok znamená, že občanskoprávní oddělení ministerstva bude stížnosti ohledně sexuální diskriminace znovu vyšetřovat na základě sexuální orientace a genderové identity. Pakliže bude odhaleno porušení zákona, daná nemocnice, klinika či jiné zdravotnické zařízení může čelit vládnímu postihu.

Aktualizované uplatňování antidiskriminačního zákona v zásadě obnoví praxi z doby úřadování exprezidenta Baracka Obamy, píše AP. Podle současného ministra zdravotnictví Xaviera Becerry také sladí přístup ministerstva s loňským přelomovým verdiktem amerického nejvyššího soudu. Ten poměrem šesti hlasů ku třem rozhodl, že federální zákon proti diskriminaci na pracovišti se vztahuje i na homosexuály a transgenderové muže a ženy.

Trumpova administrativa se transgenderové osoby snažila z aplikace zdravotnické úpravy vyloučit, když definovala pohlaví jako gender přiřknutý člověku při narození. Federální soudce následně neumožnil vstup tohoto výkladu v platnost.

"Strach z diskriminace může jednotlivce přimět k tomu, že se zřeknou péče, což může mít vážné negativní zdravotnické následky," uvedl ministr Becerra. "Všichni, včetně LGBTQ lidí, by měli být schopni dostat se ke zdravotní péči, ušetřeni diskriminace či překážek," dodal.

Přečteno: 520x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Zdravotnictví, Diskriminace, Gender, homosexualita, Joe BidenHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo